مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس در گفتگو با علم و فناوری مطرح کرد:

مهمترین برنامه ها و اقدامات سه سال گذشته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در فارس

مهرداد سهرابی در گفتگوی خود با علم و فناوری به تشریح مهمترین اقدامات و پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی سه سال گذشته پرداخت.

مهرداد سهرابی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در فارس به ارائه کارنامه اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس پرداخت و اظهار داشت: در سال گذشته حسب دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایجاد و راه اندازی پارک اقتصاد دیجیتال با رویکرد حمایت از کسب و کارهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا با انعقاد تفاهم نامه ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، استانداری فارس، شرکت کارخانجات مخابراتی ایران و گروه سرمایه گذاری عطار، کارخانه نوآوری شیراز در ساختمان صنعت الکترونیک کارخانجات مخابراتی ایران با زیربنایی بالغ بر 14 هزار متر مربع تجهیز و مقرر شد فاز اول این مجموعه در مساحت 7000 متر مربع به بهره برداری برسد.

 

کارخانه نوآوری شیراز آماده افتتاح

وی ادامه داد: بهمن ماه سال گذشته  کارخانه نوآوری شیراز آماده افتتاح بود و زیرساخت ها و امکانات لازم جهت شروع فعالیت در زیربنایی بالغ بر 9000 مترمربع  فراهم شده بود اما علیرغم برنامه ریزی جهت افتتاح این کارخانه توسط رییس محترم جمهور، با توجه به شرایط پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا افتتاح کارخانه نوآوری به تاریخ دیگری موکول شده است .

 

توفیقات فارس در شبکه فیبر نوری و پهنای باند

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس با اشاره توفیقات قابل توجه این استان در زمینه شبکه فیبر نوری و پهنای باند تصریح کرد: در سال گذشته با اضافه شدن 127 کیلومتر فیبر نوری به شبکه فیبر نوری شرکت ارتباطات زیرساخت در استان، مجموع شبکه فیبر نوری استان به چهار هزار و ۱۷۱ کیلومتر رسیده است و در شبکه انتقال با افزایش 200 Gbps به Gbps 2530 ارتقاء یافته همچنین پهنای باند بین الملل یا اینترنت نیز با افزایش Gbps 390 به Gbps 550 ارتقا یافته است که رشد 243 درصدی داشته است .

وی افزود: پهنای باند ورودی به استان فارس نیز با افزایش Gbps 638 به Gbps 1832  و رشد 53 درصدی و پهنای باند خروجی نیز با افزایش Gbps 145  به Gbps  965 افزایش پیدا کرده است.

 

اجرای طرح پایش ارتباطات روستایی در فارس

این مقام مسئول درخصوص دیگر کارهای صورت گرفته در فارس طی سه سال گذشته خاطر نشان کرد: اجرای طرح پایش ارتباطات روستایی در دو هزار و 338 روستای بالای 20 خانوار استان حسب دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و به منظور برنامه ریزی جهت توسعه ارتباطات در مناطق روستایی و کمتر برخوردار صورت پذیرفته است .

وی پیرامون وضعیت ارتباطی روستاهای فارس عنوان کرد: بر اساس نتایج این طرح که در سال گذشته و به صورت بازدید میدانی از تمامی روستاهای بالای 20 خانوار صورت گرفته است، تعداد دو هزار و 28 روستا دارای ارتباط صوت مطلوب در حوزه ارتباطات سیار و تعداد یک هزار و 531 روستا به اینترنت پرسرعت ثابت و سیار دسترسی دارند .

 

تحقق رومینگ صوت در روستاهای فارس

سهرابی اذعان داشت: اقدام دیگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان فارس بهره گیری از سرویس "رومینگ" بین اپراتورها است که در راستای توسعه خدمات ارتباطی در سال گذشته، رومینگ صوت همراه اول به ایرانسل در 589 روستا و ایرانسل به همراه اول در 889 روستا باز شد که در مجموع 1478 روستا از خدمت رومینگ صوت برخوردار شدند .

وی در خصوص رومینگ دیتا نیز اظهار داشت: شرکت داده گستر عصر نوین "های وب" به عنوان اپراتور چهارم در یک هزار و ۳۵۶ روستا به مشترکین شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل و در یک هزار و ۲۳۷ روستا به مشترکین شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) خدمت رومینگ دیتا ارایه کرد .

 

راه اندازی مرکز داده جنوب کشور در شیراز

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس همچنین گفت: مرکز داده جنوب کشور شرکت ارتباطات سیار با پهنای باند Gbps 220 که قابلیت ارتقا تا Gbps 300 را دارد و می تواند زمینه لازم برای رشد و توسعه استان را فراهم کند در شیراز راه اندازی شده است .

وی افزود: نصب 54 دستگاه خودپرداز طرح وزارتی در روستاهای فاقد خودپرداز در راستای کاهش شکاف دیجیتالی و دسترسی روستاییان به خدمات الکترونیکی بانکی که در این خصوص تمام اعتبار تهیه دستگاه ها توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تامین اعتبار شده است .

 

حمایت‌های وزارت از کسب و کارهای مختلف در فارس

این مقام مسئول درمورد حمایت های صورت گرفته از کسب و کارهای فنناورانه ابراز داشت: مبلغ هفت میلیارد و نهصد و بیست میلیون  ریال به طرح های سرمایه در گردش، اپلیکیشن موبایل و شرکت های نوپا و طرح های فناورانه از نوع کسب وکار از محل منابع وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شرکت های استان فارس در سه سال گذشته پرداخت شده است .

وی درخصوص حمایت از طرح های اشتغال روستایی و عشایری نیز تصریح کرد: رقم 26 میلیارد و 355 میلیون ریال تسهیلات کم بهره به طرح های اشتغال روستایی و عشایری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از محل منابع صندوق توسعه ملی و پرداخت یک میلیارد ریال به یک طرح در حوزه فروش محصولات از محل تسهیلات اشتغال فراگیر پرداخت شده است .

 

گفتگو از محمد صادقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 87784

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب