خبرگزاری علم و فناوری

دارویی که تاکنون موثرترین درمان کووید ۱۹ بوده است+عکس

با ادامه شیوع ویروس کرونا در جهان، دانشمندان در کشورهای مختلف به دنبال یافتن راهی برای درمان این بیماری هستند. چند روز پس از اینکه داروی هیدروکسی کلورکین (داروی مالاریا) به عنوان درمان احتمالی کرونا معرفی شد اکنون برخی معتقدند که داروی بیماری ابولا «ریمدیسویر» در درمان کرونا موثر است.

برای اولین بار، یک آزمایش بزرگ نشان می‌دهد که یک دارو در برابر کووید 19 موثر است. البته نباید زیاد هیجان‌زده شد، زیرا این آزمایش هنوز مورد تایید قرار نگرفته و داروی مورد نظر هم مستقیما جان افراد را نجات نمی‌دهد. با این حال، رمدسیویر دوره‌ی ریکاوری را تسریع می‌کند و این کار بار روی دوش کادر درمانی را کاهش می‌دهد. خبرهای ناامیدکننده‌ای در مورد داروهای دیگری که بسیار امیدوارکننده بودند منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Iflscience، داروهای بسیاری در برابر کووید 19 موثر گزارش شده‌اند، اما این گزارش‌ها مبنی بر آزمایش‌های کوچک، غیرتصادفی یا ناصحیح بودند. در مورد آزمایش فعلی، 1063 بیمار از 22 کشور که به‌صورت تصادفی انتخاب شده بودند، داروی رمدسیویر را دریافت کردند. این بیماران به‌طور متوسط طی 11 روز بهبود یافتند، درحالی که مدت بهبودی برای سایر بیماران 15 روز است.

داروی ضدابولای «رمدسیویر» سرعت بهبود از کووید 19 را افزایش می‌دهد

نرخ مرگ‌ومیر نیز از 11.6 درصد به 8 درصد کاهش یافت که البته از لحاظ آماری چندان چشم‌گیر نیست. یک آزمایش قبلی در مورد رمدسیویر در چین قبل از تکمیل متوقف شد، زیرا چین بیمار جدید کافی برای نمونه‌گیری ندارد و 12 درصد افراد شرکت‌کننده در آزمایش اثرات جانبی جدی نشان دادند. رمدسیویر یک داروی ضدابولا است و سال گذشته در شیوع ابولا در جمهوری دموکراتیک کنگو جان افراد را نجات داد.

البته داروی دیگری موثرتر از رمدسیویر نشان داد و به‌عنوان داروی استاندارد ضدابولا استفاده می‌شود و این باعث شد تا ذخایر رمدسیویر محدود باشد. دلیل این‌که یک داروی ابولا بر روی یک بیماری ویروسی دیگر اثر می‌گذارد، این است که ویروس‌ها نقاط مشترک بسیاری دارند و بهتر است داروهای ویروسی تغییر کاربری داده شوند تا از صفر طراحی شوند.

بیماری جدید کرونا با نام «کووید۱۹» از ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت. علایم این ویروس ۸۰ درصد شبیه به سندرم حاد تنفسی «سارس» بوده و از طریق سرفه و عطسه به دیگران سرایت می‌کند. در حالی که نخستین علایم ویروس کرونا به تب بالا، گلودرد، سرفه، تنگی نفس و اسهال ظاهر می‌شود، در مراحل بعدی باعث ذات الریه و نارسایی کلیه شده و در نهایت ممکن است منجر به مرگ فرد شود. واکسنی برای این ویروس تاکنون وجود ندارد و تنها راه نجات از آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار زیر نظر پزشکان در قرنطینه است. 

انتهای پیام/
تیمور خسروی

 

زمان انتشار: جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰:۲۴

شناسه خبر: 87786

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب