ائتلاف فاسیولا و کرونا برای خانه نشینی کارگران روز مزد شمالی

فاسیولا بیماری جدیدالورودی است که انگار آمده تا بعد از چندین ماه خانه نشینی کارگران، این بار هم بازار سبزی فروشان محلی را کساد کند و باری شود بر غم های پیشین.

خبرگزاری علم و فناوری گیلان| در تب و تاب روزهای بعد از کرونا و در حالی که کسب و کارهای کوچک و بزرگ تنها چند روز است که در گیلان شروع به کار کرده اند، این روزها خبری در صدر اخبار خبرگزاری ها و فضای مجازی دست به دست میشود که از ابتلای تعدادی از گیلوندان به فاسیولا خبر می دهد!

بیماری جدیدالورودی که انگار آمده تا بعد از چندین ماه خانه نشینی کارگران، این بار هم بازار سبزی فروشان محلی را کساد کند و باری شود بر غم های پیشین.

فاسیولا و مصرف سبزی های آلوده

کتر مرتضی پیراسته فر، انگل شناس و قارچ شناس در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه فاسیولا در مناطق معتدل، گرم و مرطوب و به خصوص در مناطقی که پرورش دام اهلی در آن ها رواج دارد، شایع است می گوید: این بیماری از ترماتودهای کبدی مشترک بین دام و انسان است و معمولا از مصرف سبزیجات آلوده بروز و ظهور پیدا می کند.

وی با بیان اینکه این بیماری پیش از این بارها در اروپا، آفریقا، آسیا، آمریکا و اقیانوسیه گزارش شده است، می افزاید: این بیماری در ایران به خصوص در نواحی شمالی از دیرباز وجود داشته است و آنگاه که حاد شود علائمی نظیر دردهای شکمی، تهوع، اسهال و استفراغ و تب دارد و در موارد وخیم تر کبد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

این انگل شناس با تاکید بر اینکه از مصرف سبزی های محلی باید پرهیز کرد، اظهار می دارد: معمولا تابلوی بالینی مرحله مزمن فاسیولیازیس، به آسانی با سایربیماری ها قابل اشتباه است ولی در اثر انسداد مجاری صفراوی توسط انگل، یرقان مشخصه بارز بیماری محسوب می شود. از این رو اکثر مبتلایان در مرحله پنهان بیماری قرار دارند و احتمالا به علت پایین بودن شدت عفونت، تخریب کمتری در بافت پارانشیم کبدی آن ها رخ داده است و اکثر آن ها در مرحله قبل از درمان تقریبا در محدوده طبیعی قرار می گیرند.

پیراسته فر با بیان اینکه فاسیولا زندگی انگلی دارد، می گوید:  این کرم نخست به صورت پارازیت از حلزون استفاده کرده، در نهایت به کبد میزبان اصلی یعنی گاو گوسفند نفوذ می کند و در ایران آن را زالوی کبد می شناسند.

فاسیولا با شستشو از بین نمی رود

وی با تاکید براینکه انگل فاسیولا با شستن، آب و نمک، سرکه، محلول های ضدعفونی و نمک سود کردن از بین نمی رود، اظهار می دارد: ورود انگل به بدن انسان در مرحله حاد می تواند به سرعت و در مقیاس گسترده، صفرا، اثنی عشر و در نهایت کبد را تخریب کند.

این انگل شناس در خاتمه تصریح کرد: توصیه ما این است تا جایی که امکان دارد مردم از خرید سبزی هایی که نمی دانند کجا کشت شده و با چه آبی آبیاری شده است پرهیز کنند و اگر ملزم به مصرف سبزی هستند تنها پخته، خشک شده در برابر آفتاب و فریز شده آن توصیه می شود چون تنها در این صورت است که فاسیولا از بین می رود.

رنج معیشتی کارگران روز مزد شمالی

طبق نظر کارشناسان احتمال ابتلا به فاسیولا سالانه از آغاز بهار تا پایان پاییز وجود دارد و با توجه به اینکه ماه رمضان مصادف با اوج مصرف سبزی خوردن از سوی مردم در سفره های افطار است، باید گفت سبزی فروشان محلی عملا بازار رمضان را نیز از دست داده اند. بازاری که در پس از دست دادن بازار عید دردی مضاعف بر مشکلات معیشتی کشاورزان خطه پر رنج شمال است!

خانم حضرتی یکی از هزاران زن دستفروش گیلانی است که محصولاتی که خودش کشت می کند را می فروشد. وی با اشاره به اینکه ۴ ماه است خانه نشین شده می گوید:‌ همان روزهای اولی که کرونا آمده بود پلاستیک فریزر به دستم می پوشیدم و سبزی و تخم مرغ و تخم اردک بساط می کردم. کمتر کسی رغبت می کرد از من خرید کند. مردم همه به هم شک داشتند که نکند آن یکی کرونا داشته باشد و من هم بگیرم.

این بانوی گیلانی با بیان اینکه هر سال همین موقع در مزارع شالی کارگری می کردم، می افزاید: امسال "بجار کار" هم نیست. همه مکانیزه نشا کرده اند. می گویند جهادکشاورزی گفته کارگر نگیرید که مبتلا نشوید. خب ما اگر کار نکنیم از کجا بیاوریم شکم بچه هایمان را سیر کنیم.

خانم حضرتی با بیان اینکه چندین سال است که همسرش به رحمت خدا رفته و خرج ۴بچه را به تنهایی به دوش می کشد، می گوید: من آدم ناشکری نیستم، زمینی دارم که در آن گوجه و بادمجان و سبزی بکارم و برنجی هست که ناهار و شام بخوریم و از گرسنگی نمیریم. اما شما حساب کنید که چند ماه است من هیچ درآمدی ندارم و خودتان می دانید زندگی چقدر خرج دارد.

***

در شرایطی که کرونا هنوز از کشورمان رخت برنبسته و در حالی که فاسیولاهم این روزها بازار دستفروشان محلی را کساد کرده تنها می توان امیدوار بود که به زودی زود تمامی این مشکلات مرتفع شود و مردم به زندگی روزمره خود بازگردند. کارگران روزمزد، در شرایط کار هم با مشکلات اقتصادی و رنج معیشتی دست و پنجه نرم می کردند و اینک...

انتهای پیام

زمان انتشار: یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۶:۵۹

شناسه خبر: 87803

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب