علم و فناوری گزارش می دهد؛

دستگاه اکسی متر جیبی با یک چهارم قیمت نمونه وارداتی در کشور بومی سازی شد

یک شرکت دانش بنیان در کشور موفق به ساخت نوعی دستگاه "اکسی متر" جیبی شارژی با یک چهارم قیمت نمونه های وارادتی شده است که این امکان را برای کاربران فراهم می کند که بدون محدودیت ، سطح اکسیژن خون خود را جهت تست احتمال ابتلا به بیماری کرونا اندازه گیری کنند .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ از زمان شیوع بیماری کرونا در کشور ، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که علائم اولیه بیماری کرونا را داشته اید و برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری برای انجام آزمایشات لازم ، به بیمارستان ها مراجعه کرده باشید . یکی از اولین آزمایش ها که پزشکان برای بیماران مشکوک به کروناویروس تجویز می کنند اندازه گیری میزان اکسیژن خود به وسیله دستگاه "اکسی‌متر" می باشد که در صورت پایین بودن میزان اکسیژن ، پزشک فرد بیمار را برای انجام آزمایشات تکمیلی معرفی خواهد کرد.  اما مراجعه به بیمارستان ها و همچنین استفاده از این دستگاه ها علاوه بر تحمیل هزینه ، می تواند احتمال ابتلا به کرونا را در شما بالا ببرد چراکه بیماران کرونایی در این بیمارستان ها بستری هستند . در این زمینه اما یک شرکت دانش بنیان در کشور موفق به ساخت نوعی دستگاه "اکسی متر" جیبی شده است که این امکان را برای کاربران فراهم می کند که بدون محدودیت و در هر لحظه از خود و بستگان آزمایش کرونا بگیرند .

دستگاه اکسی متر چیست ؟

پالس اکسی ‌متر یک وسیله پزشکی است که ضربان قلب و میزان اشباع اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کند. این وسیله معمولاً به انگشت دست متصل می‌شود، اما می‌توان آن را به گوش، بینی یا پیشانی نیز متصل کرد. برخی از پالس اکسی‌مترها با باتری کار می‌کنند و نتایج حاصل از اندازه گیری را همان لحظه در صفحه‌ نمایشگر خود نمایش می دهند. یک نوع از اکسی مترها نیز دارای سیم می باشند که به یک مانیتور جداگانه وصل می‌شود و با استفاده از حسگرهایی که به نقاط دیگر بدن متصل می شود اطلاعات دقیق‌تری درباره ضربان قلب، دمای بدن و فشار خون بیمار را نمایش می دهند .

دستگاه اکسی متر چگونه کار می کند ؟

پالس اکسی‌متر با تاباندن نور به پوست و تشخیص رنگ و حرکت سلول‌های خون میزان اشباع اکسیژن خون و ضربان قلب را اندازه‌گیری می‌کند. سلول‌های خونی اکسیژنی به رنگ قرمز روشن و غیراکسیژنی قرمز تیره هستند. پالس اکسی‌متر تعداد گلبول‌های قرمز روشن را با سلول‌های قرمز تیره مقایسه می‌کند تا سطح اشباع اکسیژن خون را به درصد محاسبه ‌کند. بنابراین، برای مثال، 99 درصد به این معنی است که فقط یک درصد از سلول‌های خون موجود در جریان خون بدون اکسیژن هستند. هر بار که قلب شما می‌تپد، خون با فشار زیاد به بدن منتقل می‌شود (به همین دلیل به ضربان قلب «نبض» می‌گویند). پالس اکسی‌متر با به‌کارگیری نور این حرکت را تشخیص می‌دهد و ضربان قلب را در هر دقیقه محاسبه می‌کند.

سطح اکسیژن قابل قبول و ضربان قلب سالم چیست؟

طی هفته های اخیر،  ضرورت استفاده از دستگاه اکسی متر جهت تشخیص و یا غربالگری در طرح‌های قرنطینه یا فاصله گذاری اجتماعی حتی بیش از تب سنج مثمر ثمر بوده است. چرا که بعضا بیماری علائمی، چون تب و کوفتگی را پس از درگیری شدید سیستم ایمنی با ویروس از خود بروز خواهد داد، اما در بسیاری از موارد چک کردن میزان اکسیژن خون داده‌های ارزشمندتری به لحاظ بررسی وضعیت سلامت فرد جهت اقدامات بعدی محسوب می‌شود.

 با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ، میزان اکسیژن در پالس اکسی‌متر معمولی بین 95 تا 100 درصد است و هر میزانی که کمتر از 90 درصد باشد پایین یا هایپوکسی حساب می‌شود. برخی از پزشکان گزارش داده‌اند که بیماران کووید-19 با اکسیژن 50 درصد یا پایین‌تر به بیمارستان می‌آیند. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت معمولاً بین 60 تا 100 است. پایین بودن ضربان قلب بهتر است، زیرا عمدتاً نشان از یک سیستم قلبی عروقی قوی دارد.

دستگاه اکسی متر جیبی در کشور بومی سازی شد

یکی از پرکاربردترین دستگاه های اکسی متر ، نوع کوچک و جیبی آن می باشد که تاکنون توسط کشورهای خارجی تولید و به کشور وارد میشده است. اما به تازگی یک شرکت دانش بنیان با تکیه بر دانش بومی محققان ایرانی ، موفق به ساخت این دستگاه در کشورمان شده است. مسعود صدری مدیر این شرکت دانش بنیان در مورد این دستگاه گفت: دستگاه پالس اکسی متر انگشتی در تجهیزات مختلفی از جمله در ونتیلاتورها و دستگاه‌های پایش علائم حیاتی در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این دستگاه عمل سنجش سطح اکسیژن در خون را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به افزایش درخواست جهانی برای استفاده از دستگاه پالس اکسی متر انگشتی افزود: به دلیل مشکلات حاد تنفسی ناشی از بیماری کرونا، طبیعی است که میزان درخواست‌ ها برای این دستگاه به شکل چشمگیری افزایش یابد. خوشبختانه با حمایت‌ های صورت گرفته موفق شده‌ایم که این دستگاه را با قیمت تقریبی یک چهارم نمونه خارجی در کشور تولید کنیم .

صدری در ادامه گفت: بسیاری از مدل ‌های موجود در بازار از باطری استفاده می‌کنند، اما دستگاه تولیدی این شرکت، از نوع شارژی است. در حال حاضر در حال آماده کردن سفارش سه هزار دستگاه هستیم و امیدواریم در نزدیک‌ترین زمان ممکن، سطح تولید را به ۱۰ هزار دستگاه برسانیم.

وی همچنین بیان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان و فناور را ترغیب و تشویق می‌کند که تولیدات فناورانه خود را برای مقابله با کرونا افزایش دهند. در این بین شرکت‌هایی که محصولات فناورانه مورد نیاز را تولید کنند نیز از سوی این معاونت مورد حمایت قرار می‌گیرند .

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 87812

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۵ نظر
تورج مطلق
۱ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۰:۵۵

سلام قیمت پالس اکسیمتر چند است و چگونه سفارش بدم با تشکر

انتظاری
۰ مخالف          ۲ موافق
سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰:۲۵

شماره تلفن برای خرید بدهید

سیدمصطفی آیتی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹:۵۲

قیمت ؟ کجا میشه تهیه کرد؟

۰ مخالف          ۳ موافق
سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۵:۵۲

شماره تلفن برای خرید بدید لطفآ

فريبا حسني
۰ مخالف          ۷ موافق
چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴:۰۷

سلام اين دستگاه رو چطور ميتونيم بخريم ؟

اشتراک گذاری مطالب