دیابت نوع یک سرنخ‌هایی برای توسعه واکسن کرونا در اختیار محققان قرار می‌دهد!

دیابت یک بیماری مادام­العمر است. تقریبا ۱۸.۲ میلیون نفر از آمریکایی­‌ها به این بیماری مبتلا هستند و حدود یک سوم (یا ۵.۲ میلیون نفر) از داشتن این بیماری اطلاع ندارند. به­‌علاوه، ۴۱ میلیون نفر نیز به پیش­‌دیابت مبتلا هستند. با این­‌حال، هنوز درمانی برای این وضعیت وجود ندارد. افراد مبتلا به دیابت باید برای حفظ سلامتی خود بیماری را کنترل نمایند.

بر اساس مشاهدات جدید برخی از عفونت‌های ویروسی ممکن است در حمله خود ایمنی که منجر به دیابت نوع یک می‌شود، نقش داشته باشند. محققان اکنون به این امید که بتواند از افراد مبتلا در برابر دیابت محافظت کنند، واکسنی برای این ویروس تهیه کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، و به نقل از مدیکال اکسپرس علل بیماری دیابت نوع 1 هنوز هم ناشناخته است. البته یک مؤلفه ژنتیکی وجود دارد، اما عوامل محیطی نیز برای توسعه بیماری لازم است. یکی از این عوامل که به نظر می‌رسد در دیابت نوع 1 قابل توجه باشد، عفونت‌های ناشی از یک گروه بسیار متداول از آنترو‌ ویروس‌ها است. یکی از این ویروس CVB شش سویه می‌تواند باعث سرماخوردگی شود. آنها همچنین می‌توانند باعث عفونت‌های جدی‌تر شود که منجر به بیماری‌هایی از جمله «میوکاردیت» و «مننژیت» می‌شود.

ارتباط احتمالی ویروس کرونا با دیابت نوع 1

طبق بسیاری از مشاهدات علمی این عفونت‌های ویروسی در ایجاد دیابت نوع 1 نقش دارند. این بیماری با حمله خود ایمنی به سلولهای بتا تولید کننده انسولین در لوزالمعده ایجاد میشود و احتمالاً عفونت ویروسی به نوعی این حمله را توسط سیستم ایمنی بدن آغاز می‌کند.

محققان یک واکسن تولید کرده‌اند که ما را در برابر هر شش گونه شناخته شده CVB محافظت می کند. واکسن در انواع مختلف حیوانات مورد آزمایش قرار گرفته و نشان داده است که از موشهای آلوده به CVB در برابر ابتلا به ویروس دیابت نوع 1 محافظت می‌کند. این واکسن به خوبی کار کرده و آنتی بادی‌های ناشی از CVB را تولید کرده که می‌تواند از ما در برابر ویروس محافظت کند. در صورت بی‌خطر بودن آزمایشات بالینی اولیه هدف محققان این است که ابتدا از این واکسن در کودکانی که مشخصات ژنتیکی برای ابتلا به دیابت نوع یک دارند استفاده شود.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا اعلام کرده که کوید-19 برای سلامت عموم مردم یک تهدید محسوب می­‌شود و افراد مسن و دچار بیماری­‌های مزمن پزشکی مانند دیابت، درصورت ابتلا به آن بیشتر در معرض خطر بیماری شدید و تجربه‌­ی عوارض قرار می­‌گیرند.

انتهای پیام/

تیمر خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۲:۰۱

شناسه خبر: 87822

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب