دورنمای کرونا در جهان دورنمای مشخص و روشنی نیست/ و خبرگزاری علم و فناوری - دورنمای کرونا در جهان دورنمای مشخص و روشنی نیست/ واکسن آنفولانزا جزو ضروریات پاییز امسال خواهد بود
مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا؛

دورنمای کرونا در جهان دورنمای مشخص و روشنی نیست/ واکسن آنفولانزا جزو ضروریات پاییز امسال خواهد بود

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان با بیان این که دورنمای کرونا در جهان دورنمای مشخص و روشنی نیست و تصور این که در پاییز امسال واکسن کرونا داشته باشیم واقعا تصور خوشبینانه و شاید دور از دسترسی باشد، گفت: واکسن آنفولانزا به موازات رفتارهای پیشگیرانه کرونا جز ضروریات پاییز امسال است،

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان،حمید رضا خدایی مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان با بیان این که دورنمای کرونا در جهان دورنمای مشخص و روشنی نیست و تصور این که در پاییز امسال واکسن کرونا داشته باشیم واقعا تصور خوشبینانه و شاید دور از دسترسی باشد، گفت: واکسن آنفولانزا به موازات رفتارهای پیشگیرانه کرونا جز ضروریات پاییز امسال است، چرا که از فشار مضاعف به کادر درمان ناشی از شیوع احتمالی کرونا جلوگیری می کند.  

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید19) در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری در بررسی امکان پیکهای مجدد کرونا و راهکارهای اجتماعی مقابله با آن، گفت: کرونا اکنون پهنه بزرگی از ایران را در برگرفته و آن چه از دو ماه پیش تا الان تاکید شد و آموختیم این بوده که اگر در خانه بمانیم نتیجه آن کاهش شیوع بیماری است اما به دلایل متعدد از جمله اقتصادی و فرهنگی اقشار مردم تاب آوری لازم را برای ماندن در خانه نداشتند و نهایتا با شعار فاصله گذاری اجتماعی هوشمند و رعایت پرتکلهای وزارت بهداشت خانه های خودشان را ترک کردند.

حمید رضا خدایی با اشاره به پیک دوم بیماری کرونا و این که تحلیل پیک مبحثی علمی است اظهار کرد: در تحلیل پیک بیماری کرونا مدت زمان یا همان بررسی آماری بین سه تا 5 روز، میزان ابتلا و میزان مرگ و میر از عوامل مهم محسوب می شود و هر گاه بررسی نتایج 5 روزه ابتلا و مرگ را افزایشی نشان دهد احتمالا پیک وجود دارد، همچنین هنگامی که ابتلا کم اما مرگ و میر بالا باشد بنظر می رسد از پیک عبور کرده ایم.

 مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان با اشاره به این که طبق اعلام وزارت بهداشت 15 استان از جمله اصفهان وارد پیک آرام افزایشی کرونا شدند و با بازگشایی مشاغلی با ریسک کم، متوسط و حتی زیاد  مصادف است، خاطرنشان کرد: البته روند ابتلا در برخی از استانها کاهشی و کند شده است.

خدایی با اشاره به این که تصور این بود که هنگامی که هوا گرم می شود و یا از آلودگی هوا کم خواهد شد شیوع کرونا کمتر میشود بیان کرد:  این هم از رفتارهای ناشناخته این ویروس منحوس است که پیش بینی ها، همه گیری و پیک این بیماری را مشکل می کند.

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان با تاکید بر این که عادی سازی روابط اجتماعی نتیجه ای جز افزایش صعودی پیکهای بعدی کرونا را به دنبال نخواهد داشت، گفت: این طرز فکر که می توان با ویروس زندگی کرد، عادی شدن و عادت کردن با این ویروس تصوری غلط و غیر عقلانی است و باید توجه شود عوارض ناشی از این بیماری همچنان مجهول است.

وی با اشاره به این که برخی کشورها قرنطینه به شیوه خاص و سختگیرانه اجرا و نتایج آن هم صفر شدن مرگ و میر ناشی از کرونا بود، گفت: استفاده از نسخه آن کشورها به دلایل اقتصادی و فرهنگی برای ما امکان پذیر نیست، اما تحرکاتی که اکنون در جامعه شاهد آن هستیم جای نگرانی دارد و شیوع بیماری را افزایش می دهد، باید توجه داشت هنوز هیچ سازمان متولی بر عادی شدن موضوع کرونا در کشور صحه نگذاشته است.

خدایی با اشاره به کاهش ضریب اشغال تختهای بیمارستانی به واسطه بستری بودن بیماران کرونایی، گفت: این نتیجه توجه مردم به توصیه های وزارت بهداشت و رعایت پرتکلهای بهداشتی در فروردین ماه و شرایط در خانه ماندن است، همچنین اقدامات جانانه کادر درمان و سلامت کشور که دانش و مهارت خود را به رخ جهانیان کشیدند.

 

دورنمای کرونا در جهان دورنمای مشخص و روشنی نیست

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان، اظهار کرد: به هر حال این را باید اضافه کنم که دورنمای کرونا در جهان دورنمای مشخص و روشنی نیست شاید این ویروس هم مثل ویروس سرما خوردگی بماند و شیوع فصلی آن فقط متغییر باشد.

 وی افزود: دورنمای کرونا به دلیل رفتارهای ناشناخته ای که این ویروس دارد در هیچ جای کره زمین شناخته شده نیست رفتارهای بسیار متفاوتی این ویروس نو پدید از خود نشان می دهد تنها راهی که ما می توانیم دورنما و چشم اندازی برای آن داشته باشیم که بتوانیم ویروس را کنترل کنیم صرفا ابداع واکسن است.

 

تصور این که در پاییز امسال واکسن کرونا داشته باشیم واقعا تصور خوشبینانه و شاید دور از دسترسی باشد

خدایی ادامه داد: در خوشبینانه ترین حالت تصور این که ما در پاییز امسال واکسن داشته باشیم واقعا تصور خوشبینانه و شاید دور از دسترسی باشد روند تولید واکسن روند بسیار پیچیده و طولانی مدتی است.

 

رفتارهای پیشگیرانه را بعنوان یک هنجار اجتماعی و یک فرهنگ در خودمان نهادینه کنیم

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان، اظهار کرد: بنابراین پیشنهاد مشخصی که برای این موضوع می شود این است که ما نمی توانیم دورنمای یا چشم اندازی در مورد وضعیت کرونا و شیوع پیکهای مجدد آن داشته باشیم اما باید رفتارهای پیشگیرانه را که رفتارهای ساده ای هم هست و خیلی هم به آن اطمینان داریم مثل شستشوی دست، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی همچنین زدن ماسک را باید بعنوان یک هنجار اجتماعی و بعنوان یک فرهنگ در خودمان نهادینه کنیم که بتوانیم با این بیماری مقابله جدی داشته باشیم.

 

اگر در پاییز مجدد درگیر شیوع کرونا شویم، راهکارهای لازم در خصوص آموزش چه آموزش و پرورش و چه دانشگاه چیست؟

خدایی با بیان این که در مورد ساخت و تولید انبوه واکسن در نگاهی واقع بینانه یک تا دو سال زمان نیاز است، بیان کرد: متولیان امور بهداشتی کشور بر این باوردند و اذعان داشتند که یکی از کارآمدترین روشهایی که در جلوگیری از شیوع بیش از حد کرونا انجام شده و نمونه کار مثمر ثمری بوده تعطیلی زود هنگام دانشگاهها و مدارس بوده و طبق اظهار نظری هم که داشتند بازگشایی مجدد مدارس و دانشگاهها باید درآخرین مرحله شیوع کرونا انجام شود.

وی با اشاره به این که در پاییز ممکن است شیوع آنفولانزا هم داشته باشیم و این مبارزه با کرونا که ممکن است وضعیت نامشخصی باشد را بسیار بسیار پیچیده تر خواهد کرد، ادامه داد: بنابراین عقلانی ترین امکانی که در این صورت می تواند وجود داشته باشد توسعه زیرساختهای آموزش مجازی است و در تابستان هم فرصت برای انجام این کار وجود داردکه اساتید و معلمان برای این موضوع آموزش لازم را ببینند و همچنین بستر سازی کنیم که دانشجویان و دانش آموزان ما هم بتوانند به این مقوله بپردازند خودشان را تقویت کنند.

خدایی تاکید کرد: همه اینها نیازمند حمایتهای وزارتخانه متبوع در این زمینه است و بویژه بستر اینترنت ملی باید در کشور افزایش پیدا کند. تقویت شبکه های زیر ساخت، سرعت اینترنت، پهنای باند اینترنت، همچنین توزیع اینترنت عادلانه بین تمام اقشار مردم و بخصوص محصلان و دانشجویان مهم است.

 

واکسن آنفولانزا به موازات رفتارهای پیشگیرانه کرونا جز ضروریات پاییز امسال خواهد بود

وی ادامه داد: کار دیگری که دولت می تواند انجام دهد و به کمک آموزش بیاد و یک کار موازی با گسترش شبکه های مجازی و اینترنت ملی است، باید واکسن آنفولانزا هم به اندازی کافی در اختیار مردم قرار گیرد که مشکل مضاعف نشود از الان باید به فکر این بود که به اندازه کافی واکسن تولید شود و اگر قرار است وارد شود به میزان کافی وارد شود.

خدایی ادامه داد: در واقع واکسن آنفولانزا به موازات رفتارهای پیشگیرانه کرونا جز ضروریات پاییز امسال خواهد بود یعنی نگاه چندجابنه داشتن به واکسن آنفولانز مد نظر است زیرا با استفاده از واکسن آنفولانزا از شیوع آنفولانزای فصلی جلوگیری شود و قطعا وقتی از شیوع آنفولانزا جلوگیری شود فشار مضاعفی علاوه بر کرونا بر کادر درمانی کشور وارد نخواهد شد.

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا بسیج اساتید استان اصفهان، تصریح کرد: واکسن آنفولانزا واکسن ساخته شده ای است در نظر داریم در کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا یکسری راهکارهایی برای تولید انبوه واکسن آنفولانزای فصلی چه نوع A و چه نوع B را مد نظر قرار دهیم هر چند که ممکن است تغییرات سالانه ای در آن رخ دهد ولی این باید انجام شود.

وی با اشاره به این که معلمان و اساتید از طریق فضای مجازی با نزدیک به 20 میلیون نفر از جوانان کشور در ارتباط هستند بیان کرد: در این خصوص مهمترین وظیفه ای که کارگروه تخصصی بسیج اساتید می تواند داشته باشد هم در همین راستا تعریف می شود راهکارهایی که توانمندیهای آموزش مجازی را در بین اساتید و همچنین دانشجویان افزایش دهد، در کنار تدریس فرهنگ سازی و یا تغییر بعضی از هنجارهای فرهنگی می تواند راه گشا باشد و بسیج اساتید نیز در این مورد ظرفیت کلانی دارد.

وی در پایان گفت: انشا الله به یاری خدا و با افزایش آگاهی مردم و نهادینه شدن فرهنگ مقابله با کرونا، ساخت دارو و از همه مهمتر با ابداع واکسن از پیکهای بعدی کرونا جلوگیری کنیم و آن را شکست دهیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 87833

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب