تفاوت نگاه تخصصی استادان دانشگاه به بازار سهام خبرگزاری علم و فناوری - تفاوت نگاه تخصصی استادان دانشگاه به بازار سهام
نشست بسیج علمی اصفهان پیرامون بورس؛

تفاوت نگاه تخصصی استادان دانشگاه به بازار سهام

اگر تحلیل این باشد که با این شرایط بازار سهام مدارا بکنیم چه بسا این عقب افتادن مشکل با ابعاد بزرگتری ظاهر شود، از طرفی بازاربورس دامنه خیلی فراگیر است و امتداد اجتماعی و نگاه داعیانه به موضوع خیلی مهم است، نباید منفعلانه به این موضوع نگاه کنیم بلکه باید فعالانه عمل کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان با همکاری بسیج اساتید استان اصفهان نشست تخصصی پیرامون بررسی موضوع بورس با حضور استادان متخصص و مجرب این حوزه از دانشگاه های اصفهان ودانشگاه آزاد اسلام اصفهان (خوراسگان) برگزار کرد.

واعظ عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، با بیان این که این نشست فرصتی برای طرح دغدغه در این خصوص است به ساختار مالی بورس و پدیده حباب قیمتی اشاره کرد و گفت: در اقتصاد مالی با دو قیمت روبرو هستیم یکی قیمت بازاری برای هر سهم و دومی قیمت ذاتی که در مواردی تا چندین برابر ارزش ذاتی سهام آن است، این در حالی است که اثر افزایش نرخ ارز روی ارزش دارایی های شرکتها قبلا تخلیه شده است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: از نظر علمی شرایط موجود در بازار سهام حبابی است نه این که انقلابی در اقتصاد رخ داده باشد.

وی سپس با بیان این که در بعضی موارد یک سلسله مباحثی که جنبه نظری دارد بدون توجه به واقعیات طرح می شود، خاطرنشان کرد: مباحثی هستند که به لحاظ نظری ممکن است مورد توجه و درست باشند اما در تطبیق با شرایط موجود درست نیستند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که وقتی نقدینگی بر مبنای یک روحیه هیجانی وارد بازار سهام بشود افراد دنبال ارزش ذاتی سهمی که خریده اند نیستند، گفت: هر فردی سهام را می خرد به این امید که بعدا بتواند بفروشد یعنی یک روحیه التهاب و هیجان که طمع ورزی محرک آن است.

 

آیا با شرایط فعلی بازار سهام مدارا کنیم؟

این استاد دانشگاه گفت: اگر تحلیل این باشد که با این شرایط بازار سهام مدارا بکنیم برای این که وجوه از بازار سهام منتقل نشود این باعث می شود که مشکل عقب بیفتد و چه بسا این عقب افتادن مشکل با ابعاد بزرگتری ظاهر شود.

وی با اشاره به این که در هفته های اخیر بخش عمده ای از سهامداران افراد غیر حرفه ای شده اند که اصلا تجربه سهام داری ندارند، بیان کرد: اگر سعی شود محیط با ثباتی در بازار سرمایه داشته باشیم این جابجایی های سریع خود بخود صورت نخواهد گرفت.

واعظ در خصوص آثار اجتماعی بورس گفت: آثار اجتماعی فرو ریزی شاخص قیمت سهام بر سهامداران جز و سایر سهامداران متفاوت است تنش آثار فروریختن سهام بر سهامداران جز است.

وی افزود: آثار اجتماعی فرو ریزی شاخص قیمت سهام بر گروه سهامداران با سابقه و عمده رفتارهای هنجار شکنانه مخرب بصورت مستقیم ندارند اثر منفی ریختن قیمت سهام بر رفتار آنها این است که دارایی های کلان خود را به بازارهای دیگر منتقل کنند.

در ادامه حیدری استاد گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان، با تاکید بر نگاه هوشمندانه به این موضوع بیان کرد: در بازاربورس دامنه خیلی فراگیر است و امتداد اجتماعی و نگاه داعیانه به موضوع خیلی مهم است.

حیدری در خصوص سهام عدالت اظهار کرد: سهام عدالت عرضه اولیه نیست بلکه آزاد سازی آن است که طبیعتا بعضی افراد زودتر تطمیع شده و سهام خود را می فروشند و بنابراین بازار عمق پیدا نمی کند فقط دست به دست میشود.

حیدری تاکید کرد: باید تمرکز بر عمق بخشی به بازار مالی قرار گیرد، در خصوص شاخصهای هم  لازم است یک سری دستورالعملهای پیشگیرانه ای ناظر بر ارزش ذاتی و بازاری سهام شرکتها و نظارت اثر بخش وضع شود. مردم هم باید هوشیار باشند.

حیدری عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان در ادامه با اشاره به موضوع معنوی بورس و این که افکار عمومی با موضوع بورس آشنا شد، اظهار کرد: اگر هر فردی با دانش و تخصص وارد بورس شود بنظرم بهترین بازارهای سرمایه می تواند باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان در مورد راهکار حل بازار هیجانی بورس گفت: نباید منفعلانه به این موضوع نگاه کنیم بلکه باید فعالانه عمل کنیم و از آنجا که جمعیت بزرگی وارد این عرصه شده اند باید در افزایش دانش در این خصوص به مردم کمک کرد.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص این که آیا واقعا الان حباب قیمتی وجود دارد یا نه هم باید نگاه و تحلیل تخصصی شود و باید توجه داشت که بورس در بازار سرمایه تاثیر زیادی داشته است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 87887

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب