دفع ویروس ها با پارچه های قابل شستشو و بادوام خبرگزاری علم و فناوری - دفع ویروس ها با پارچه های قابل شستشو و بادوام

دفع ویروس ها با پارچه های قابل شستشو و بادوام

محققان پیتزبورگ با همکاری محقق ایرانی خود پارچه ای قابل شستشو و بادوام را ابداع کردند که می تواند ویروس ها را دفع کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از ساینمگ؛ ماسک، لباس و سایر تجهیزات محافظ شخصی (PPE) برای محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی ضروری است. با این حال، منسوجات و مواد مورد استفاده در چنین مواردی می توانند ویروس ها و باکتری ها را جذب و حمل کنند.

هنگامی که کروناویروس در بین متخصصان مراقبت های بهداشتی گسترش یافته و PPE را با مشکل مواجه کرده است، پیدا کردن راهی برای حمایت بهتر در حالی که امکان استفاده مجدد از ایمن از این موارد وجود دارد، حائز اهمیت است.

تحقیقات از آزمایشگاه LAMP در دانشکده مهندسی دانشگاه پیتسبورگ سوانسون ممکن است راه حلی داشته باشد. این آزمایشگاه یک پوشش نساجی ایجاد کرده است که نه تنها می تواند مایعات مانند خون و بزاق را دفع کند بلکه می تواند از چسبیدن ویروس ها به سطح جلوگیری کند.

آنتونی گالانته، دانشجوی دکترا در مهندسی صنایع در پیت و نویسنده اصلی مقاله گفت: اخیراً توجه ما روی سطوح دفع خون معطوف شده است، و ما علاقه مند به دستیابی به این هدف با دوام مکانیکی بودیم. ما می خواهیم مرز آنچه را که ممکن است با این نوع سطوح امکان پذیر باشد، بخصوص با توجه به بیماری همه گیر فعلی، ما می دانستیم که آزمایش در برابر ویروس ها مهم است.

آنچه این روکش را منحصر به فرد می کند، توانایی مقاومت در برابر شستشوی اولتراسونیک، شستشو و خراشیدن است. با استفاده از سایر روکش های مشابه که در حال حاضر استفاده می شود، شستشو یا مالش سطح پارچه باعث کاهش توانایی دفع آن می شود.

پل لیو، نویسنده و استادیار مهندسی صنایع، که آزمایشگاه LAMP را رهبری می کند، گفت: ماندگاری بسیار مهم است زیرا سایر سطحهای درمانی در آنجا وجود دارد، اما آنها به پارچه های یکبار مصرف محدود می شوندشما فقط می توانید قبل از استفاده از آن، یک بار از لباس یا ماسک استفاده کنید.

با توجه به کمبود  PPE، نیاز به پوشش هایی وجود دارد که می تواند برای منسوجات پزشکی قابل استفاده مجدد قابل استفاده باشد که می توانند به درستی شسته و ضد آب شوند.

گالانته پوشش جدید را آزمایش کرده و آن را از طریق ده ها شستشوی اولتراسونیک اجرا می کند، هزاران چرخش را با یک پد خراش دهنده اعمال می کند (برخلاف آنچه ممکن است برای تمیز کردن گلدان ها و قابلمه ها استفاده شود) و حتی آنرا با تیغ تیز تراشیده کنید. پس از هر آزمایش، پوشش به همان اندازه مؤثر ماند.

این محققان با آزمایش آزمایشگاه میکروبیولوژی چارلز T. کمپبل، اریک رومانوفسکی و مدیر تحقیقات اصلی رابرت شانکس، در بخش چشم پزشکی پیت، برای آزمایش روکش در برابر گونه ای از آدنو ویروس همکاری کردند.

از آنجا که این پارچه قبلاً برای دفع خون، پروتئین و باکتری ها نشان داده شده بود، گام بعدی منطقی برای تعیین اینکه آیا ویروس ها را دفع می کند یا خیر. ما آدنوویروس های انسانی نوع 4 و 7 را انتخاب کردیم، زیرا اینها دلایل بیماری حاد تنفسی و همچنین ملتحمه (چشم صورتی) هستند.

امید بود که پارچه این ویروس ها را مانند نحوه دفع پروتئین ها دفع کند، که این ویروس ها اساساً پروتئین هایی با اسید نوکلئیک در داخل هستند. همانطور که معلوم شد، آدنوویروسها به همان روش پروتئین ها دفع شدند.

این پوشش ممکن است کاربردهای گسترده ای در مراقبت های بهداشتی داشته باشد، از لباسهای بیمارستانی گرفته تا صندلی های اتاق انتظار می تواند از توانایی دفع ویروسها، به ویژه مواردی که به راحتی آدنو ویروسها پخش می شود، بهره مند شود.

شانکس گفت: آدنو ویروس را می توان در اتاق انتظار بیمارستان و به طور کلی از سطوح آلوده برداشت کرد. این بیماری به سرعت در مدارس و خانه ها گسترش یافته و تأثیر بسیار زیادی بر کیفیت زندگی می گذارد. به عنوان مثال، این پوشش روی مبلمان اتاق انتظار می تواند یک قدم اساسی در جهت کاهش این مشکل باشد.

قدم بعدی برای محققان آزمایش اثربخشی در برابر بتاکرونا ویروس ها، مانند موردی که باعث COVID 19  می شود.

در حال حاضر، این پوشش با استفاده از ریخته گری قطره اعمال می شود، روشی که مواد را با محلول حاصل از سرنگ اشباع می کند و از یک عملیات حرارتی برای افزایش پایداری استفاده می کند. اما محققان بر این باورند که این فرایند می تواند از یک روش سمپاشی یا فرو بردن برای تکه های بزرگتر مواد مانند لباس استفاده کند و در نهایت می تواند برای تولید مقیاس بندی شود.

مقاله با عنوان روکش فوق العاده گرموبیک و ضد ویروسی برای پارچه های پزشکی پایدار از نظر مکانیکی با دوام و قابل شستشو، با همکاری آنتونی گالانته، سجاد حقانی فر، اریک رومانوفسکی، رابرت شانکس و پل لو انجام شده است.

این مقاله در ACS منتشر شده است.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 87916

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب