کروناویروس "ممکن است هرگز از بین نرود"، حتی اگر یک خبرگزاری علم و فناوری - کروناویروس "ممکن است هرگز از بین نرود"، حتی اگر یک واکسن پیدا کنیم
کارشناس WHO هشدار داد؛

کروناویروس "ممکن است هرگز از بین نرود"، حتی اگر یک واکسن پیدا کنیم

یک کارشناس WHO هشدار داد کروناویروس "ممکن است هرگز از بین نرود" ، حتی اگر یک واکسن پیدا کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از ساینس آلرت، یک کارشناس WHO هشدار داد کروناویروس "ممکن است هرگز از بین نرود" ، حتی اگر یک واکسن پیدا کنیم.

در نوامبر سال2019، قبل از این که دنیا حتی از کروناویروس جدید چیزی شنیده باشد، 14 کودک در جزیره اقیانوس آرام جزیره ساموآ به ونتیلاتور متصل شدند. آنها هرکدام برای زندگی خود در برابر بیماری ویروسی متفاوت، اما بسیار عفونی می جنگیدند: سرخک.

در طی آن شیوع، 81 ساموایی جان خود را از دست دادند و این در حالی بود که توانایی جلوگیری از مرگ همه آنها با یک واکسن ایمن وموثر امکان پذیر بود.

این حکایات، در میان بسیاری دیگر از افرادی که جان خود را از دست داده اند وجود دارد، زیرا آنها تصمیم گرفته اند عکس توصیه ها عمل کنند، که سازمان بهداشت جهانی نگران این است که ما هرگز نتوانیم از COVID-19 خلاص شویم، حتی اگر یک زمانی واکسن وجود داشته باشد.

مایک رایان، مدیر اجرایی سازمان بهداشت جهانی در امور اضطراری روز چهارشنبه گفت: "من فکر نمی کنم کسی بتواند پیش بینی کند که این بیماری چه زمانی از بین خواهد رفت و یا اصلا از بین می رود یا نه."

وی گفت: "اگر یک واکسن بسیار مؤثر پیدا کنیم که بتوانیم آنرا در اختیار همه کسانی قرار دهیم که در جهان به آن نیاز دارند، یک امید بزرگ داریم. بتوانیم در از بین بردن این ویروس تزریق کنیم.

اما این واکسن باید در دسترس باشد. این باید بسیار مؤثر باشد. این امر باید در دسترس همگان قرار گیرد و ما مجبور خواهیم بود از آن استفاده کنیم. "

ارزیابی رایان درست چند ساعت پس از آن صورت گرفت که سمیا سوامیناتان، دانشمند ارشد سازمان بهداشت جهانی، به "فایننشال تایمز" گفت كه ممكن است "چهار تا پنج" سال طول بكشد تا كرونا ویروس را "كنترل" كنیم و افزود: "هیچ چشم انداز روشنی وجود ندارد" تا بدانیم كه آیا اوضاع بهتر خواهد شد یا بدتر از این شیوع، یا اینکه اصلاً قادر خواهیم بود واکسن مؤثر ایجاد کنیم.

وی با بیان این که دستیابی به واکسن هنوز مانند پرتاب یک فضا پیما به ماه است گفت: "این ویروس ممکن است هرگز از بین نرود."

بدون واکسن، می تواند چهار تا پنج سال طول بکشد تا شیوع COVID-19 را کنترل کرد.

بیشتر مردم جهان هنوز در معرض COVID-19 قرار نگرفته اند، به این معنی که جهان هنوز در یک نقطه بسیار آسیب پذیر قرار دارد.

رایان با اشاره به اینکه آزمایش خون اخیر در سراسر جهان برای جستجوی آنتی بادی انجام شده است، گفت: "تعداد فعلی افراد در جامعه ما که آلوده شده اند، واقعاً نسبتاً کم است"، اما تاکنون (اگرچه آزمایش ها تا حدودی غیرقابل اطمینان است) نشان می دهد کمتر از 10 درصد از جهان در معرض کروناویروس قرار گرفته اند.

به گفته ریان، در صورت عدم وجود واکسن، سالها طول می کشد تا بیماری "در یک مرحله بومی" برطرف شود. بسیاری از افراد در معرض این بیماری قرار دارند و مانند سایر ویروس های فصلی در گردش است.

 

در آمریكا، دكتر آنتونی فاوسی، كه مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی است، روز سه شنبه به اعضای مجلس سنای آمریکا گفت دانشمندان در حال كار برای ساخت واكسن COVID-19 هستند، اما مطمئناً واكسن تا پاییز که دانشجویان و دانش آموزان  می خواهند به کلاس برگردند آماده نخواهد شد.

فاوسی گفت: "حتی با حداکثر سرعت ما می خواهیم، این واکسن را در توانایی افراد برای بازگشت به مدرسه باز نکنیم."

 

اگر یک واکسن در سالهای آینده به بازار عرضه شود، بسیاری از مسائل سیاسی، مالی، لجستیکی و مقیاس انسانی نیز وجود دارد که می توانید در مورد نحوه توزیع عادلانه و ارزان آن راه حل ارائه کنید، یا اینکه حتی ویال های شیشه ای و سوزنی به اندازه کافی وجود دارد یا خیر.

 

رایان گفت: "علم می تواند واكسن ایجاد كند، اما اگر كسی قصد ساخت آن را داشته باشد، ما باید به اندازه كافی از آن استفاده كنیم كه همه یك دوز از آن استفاده كنند،  واگر ما توانستیم مردم باید بخواهند آن واکسن را بگیرند. هر یک از این مراحل مملو از چالش است. "

 

براساس نظرسنجی Morning Consult که در اوایل ماه جاری انجام شد، فقط حدود نیمی (53 درصد) از بزرگسالان آمریکایی در سن 35-44 سال، به طور قطعی اظهار داشتند که "بله، من علیه COVID-19واکسینه می شوم" ، اگر واکسن در دسترس باشد.

 

به همین ترتیب، طبق یک بررسی CivicScience، درصد بزرگسالان آمریکایی که با واکسیناسیون احساس "راحتی" می کنند، رو به کاهش است و سهم افرادی که می گویند با واکسن "راحت نیستند" در حال افزایش است.

 

رایان گفت: "اگر من بدبین هستم، مرا ببخشید، اما ما واکسن های کاملاً موثری در این کره خاکی داریم که به طور موثری برای بیماری هایی استفاده نکرده ایم که بتوانیم آنها را از بین ببریم و در از بین بردن این کار را انجام نداده ایم."

 

"ما فاقد اراده بوده ایم، ما عزم و اراده لازم برای سرمایه گذاری در سیستم های بهداشتی را برای تحویل آن نداریم. ما در پایان ظرفیتی برای مراقبت از مراقبت های بهداشتی اولیه نداریم."

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.sciencealert.com/who-says-a-coronavirus-vaccine-is-a-massive-moonshot-we-shouldn-t-rely-on

زمان انتشار: شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 87922

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب