قصه پرغصه پژوهشگران حوزه دارو؛

نبض بازار دارو در دست سودجویان

به گفته فعالان داروساز سودجویان و مافیای بازار دارو نبض این بازار را در دست گرفته و به قدری عرصه را بر پژوهشگران تنگ کرده اند که آنان چاره ای جز تعطیلی کسب وکار خود ندارند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری یزد؛ دکتر حمید ندری دانشیار گروه شیمی دانشکده داروسازی دانشگاه شهید صدوقی یزد است. وی در سال ۹۵ شرکت دانش بنیان "شفیع داروی نگین ایساتیس" را به همراه جمع دیگری از محققان تاسیس کرد.

این شرکت تاکنون موفق به تولید مواد اولیه ۵ مولکول دارویی شده که در صورت حمایت مسئولین می تواند کشور را از واردات نمونه مشابه خارجی بی نیاز کند. با این وجود بی مهری مسئولین امر و قدرت افراد دخیل در بازار دارو تا کنون مانع از تحقق این رویا شده است.

این فشارها به قدری است که ممکن است در صورت ادامه این شرکت را به تعطیلی بکشاند.

 

خون دل تولید کنندگان و بی توجهی مسئولان

ندری در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری یزد؛ گفت: تا کنون در شرکت دانش بنیان "شفیع داروی نگین ایساتیس"  یک داروی ضد ویروس و داروی ریواروکسابان که دارویی ضد انعقاد خون می باشد ساخته شده است. بعد از آن هم به سراغ ساخت داروهای عکس برداری و حاجب رفتیم و تا کنون موفق به ساخت سه دارو در این زمینه شده ایم.

وی با اشاره به میزان نیاز کشور به این داروها تاکید کرد: تنها داروی آیوهگزول سالانه چیزی در حدود ۲۷ تن مورد نیاز کشور بوده که هم اکنون به طور کامل از خارج از کشور تهیه می‌شود. یا داروی دیگری که بر روی آن کار می‌کنیم حدود ۸۰ تن نیاز سالانه کشور را شامل می شود.

این استاد دانشگاه افزود: جالب اینجاست که این ها جزو اولویت های دارویی کشور بوده و اخیرا نایاب شده اند ولی مسئولان با این توجیه که قیمت تمام شده بیشتر از نمونه مشابه خارجی است از حمایت ما سر باز می زنند. این در حالی است که بنده اطلاعات موثق دارم برخی از اینها که گفته می‌شود در داخل تولید می‌شود از چین وارد شده و تولید کننده ها هرگز نمی توانند از لحاظ قیمت با چین رقابت کنند. این حقیقتی است که در کل دنیا وجود دارد.

وی اضافه کرد: اینجا بحث رانت و مافیای دارویی مطرح است. ما اگر تولید هم داشته باشیم برای فروش محصول در داخل کشور مشکل خواهیم داشت. زیرا آنها می خواهند دارو از مسیری که می خواهند وارد بازار شود و اصلاً داروی دیگری مجال ورود به بازار پیدا نمی کند. چرا؟ چون در بیمه، صادرات، واردات و پخش دارو قدرت دارند. اگر دارو متعلق به تولید کنندگان خودشان باشد آن را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهند و ۹۰% رایگان می کنند بعد خودشان جلوی واردات آن را می‌گیرند. به همین راحتی نفس دیگر تولیدکنندگان را می گیرند. ما هم می‌توانستیم جزئی از این تیم باشیم ولی در این صورت باید خیلی از اصول را زیر پا می گذاشتیم.

ندری بیان داشت: از بسیاری از نهادها و ارگان ها پیگیری کردیم ولی متاسفانه نتیجه ای نداشت. اگر بخواهیم در این پازل بازی کنیم باید با شرایطی که آنها می خواهند کار کنیم. باید خیلی چیزها را نادیده بگیریم تا بتوانیم در تیم آنها کار کنیم.

وی اذعان داشت: تیم های علمی و جوانی که بتوانند تولیدات خوبی داشته باشند کم نیستند، ولی در عوض افرادی را میشناسم که با اندک دانش در همراهی با این جریان کار می کنند و داروهای وارداتی را به اسم تولید داخل در بازار با قیمت بسیار مناسب تر به فروش می رسانند.

 

حمایت از تولید در عمل محقق می شود

این استاد دانشگاه تصریح کرد: حمایت از تولید و جهش تولید فقط با شعار انجام نمی‌شود. باید به متن کار بیاییم و حداقل مسئولینی که برای این حوزه انتخاب می‌کنیم را به درستی بشناسیم. واضح است افراد ذینفع به سود تولید کننده کار نمی کنند.

ندری اظهار کرد: تنها نهادهایی که بدون چشم داشت به ما کمک کردند پارک علم و فناوری یزد، صندوق توسعه استان و سازمان بسیج علمی بود.

وی تاکید کرد: فعالیت ما تا کنون بازدهی اقتصادی نداشته و از جیب خودمان هزینه کرده ایم. اکنون آخرین تلاش هایمان را می کنیم اگر وضع به همین منوال باشد باید کارمان را تعطیل کنیم و فعالیت علمی خود در دانشگاه را ادامه دهیم.


انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴:۰۵

شناسه خبر: 87923

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب