شبیه سازی مغز راه حلی برای دیدن حروف الفبا توسط اف خبرگزاری علم و فناوری - شبیه سازی مغز راه حلی برای دیدن حروف الفبا توسط افراد نابینا

شبیه سازی مغز راه حلی برای دیدن حروف الفبا توسط افراد نابینا

محققان آمریکایی از الکترودهای کاشته شده مغزی استفاده کرده اند که به افراد نابینا اجازه می دهد تا توالی نامه ها را ببینند و ضبط کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از سایمکس ؛ یک راه حل پیشگام برای نابینایی چشم های آسیب دیده را دور می زند و اطلاعات بصری را مستقیماً به مغز منتقل می کند و به افراد امکان می دهد ببینند.

محققان آمریکایی از الکترودهای کاشته شده مغزی استفاده کرده اند که به افراد نابینا اجازه می دهد تا مصنوعی توالی نامه ها را ببینند و ضبط کنند.

الکترودها روی قشر بینایی شکل می گیرند - ناحیه پشت مغز که اطلاعات بصری را دریافت و پردازش می کند - مثل نوشتن در آسمان.

دنیل یوشور استاد ارشد جراحی مغز و اعصاب در کالج پزشکی بیلور که از معتبرترین کالج‌های علوم پزشکی آمریکا و جهان به حساب می‌آید، گفت: زمانی‌که ما از تحریک الکتریکی برای ردیابی حروف در مغز بیماران استفاده کردیم، بیماران توانستند شکل حروف را ببینند و به درستی حروف مختلف را از هم تشخیص دهند.

آنها دیدن لکه های درخشان یا خطوط تشکیل دهنده حروف مانند آسمان را توصیف کردند.

بیشتر افراد بزرگسالی که بینایی خود را از دست می‌دهند، نابینایی آن‌ها بر اثر آسیب به چشم یا عصب بینایی است و این اتفاق در حالی اتفاق می‌افتد که مغز سالم باقی می‌ماند.

محققان پروژه امیدوارند که موفقیت آن‌ها در استفاده از الکترودها منجر به تولید پروتز قشر بینایی شود. دستگاهی که می‌تواند اطلاعات دیداری از یک دوربین را مستقیما به قشر بینایی مغز کنترل کند.

نقطه شروع فرآیند استفاده شده در این پروژه، انتقال جریان الکتریکی به یک الکترود است.

این تصویر نامه های مختلف مانند اشکال (W و  Z) ایجاد شده توسط الگوهای تحریک پویا مختلف را نشان می دهد، با الگوی تحریک در سمت چپ و نقشه های شرکت کننده در سمت راست

تلاش های قبلی برای تحریک قشر بینایی برای کمک به نابینایان موفقیت کمتری داشته است.

روش های قبلی هر الکترود را به عنوان پیکسل در نمای تصویری با تحریک بسیاری در یک زمان درمان می کردند.

تحریک الکترودهای چندگانه توانست منجر به ایجاد درکی از ظاهر حروف در افراد شود تا آن‌ها بتوانند حروف خاص را به درستی تشخیص دهند.

محققان گفته‌اند که شرکت‌کنندگان نابینا در پروژه توانستند بیش از ۸۶ شکل حروف را تشخیص دهند.

این محققان بر این باورند که رویکرد جدید آن ها ممکن است به افراد نابینا توانایی شناسایی حروف،اشکال و نمادها را فراهم کند.

نتایج پژوهش در مجله " Cell" منتشر شد.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 87967

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب