توسط محققان گروه صنعتی پندار پویان شکوفا؛

نمونه قطعه خاص صنعتی از یک تجهیز مهم بومی سازی شد

یک نمونه قطعه خاص صنعتی از یک تجهیز مهم که به دلیل تحریمها امکان واردات آن وجود نداشت بومی سازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، یک نمونه قطعه خاص صنعتی از یک تجهیز مهم که به دلیل تحریمها امکان واردات آن وجود نداشت بومی سازی شد. نیاز سالانه کشور به این قطعه بطور متوسط ۱۰ هزارقطعه است و حالا با قیمت یک دهم نمونه خارجی به دست مصرف کننده می رسد.

محمدرضا فردوسیان مدیر بخش فنی و  مهندسی گروه صنعتی پندار پویان شکوفا، با اشاره به این که آغاز فعالیت این گروه به سال 1391 برمی گردد، گفت: در گروه صنعتی پندار پویان تعدادی از دانشجویان دغدغه مند با همراهی متخصصانی مجرب از صنایع مختلف گرد هم آمده اند که توجه ویژه در حیطه اصلی فعالیت به امر بومی سازی و تامین داخلی تجهیزات و قطعات بوِیژه قطعات مصرفی بپردازند.

فردوسیان در ادامه با بیان این که به سبب تحریمها بیشتر صنایع به اَشکال متعدد و مختلفی از نظرتامین قطعات و تجهیزات در مضیقه قرار گرفتند، گفت: با این ادعا فعالیت خود را شروع کردیم که خواسته‌های صنایع با فناوری و تکنولوژی نوین بواسطه دانش نخبگان و مخترعین و به کمک متخصصان صنایع را پاسخگو بوده و در دو موضوع مهم بومی سازی محصول و بومی سازی فرآیند فعالیت بسزایی داشته باشیم.

وی با تصریح این که از آنجایی اعضای این گروه در زمینه صادرات و واردات هم فعال و مجرب هستند از تامین صفر تا صد پروژه تقریبا مشکلی ندارند، اظهار کرد: توانمندی بسیار خوبی است که در راستای دو موضوع مهم بومی سازی محصول و بومی سازی فرآیند دانشجویان و فارغ التحصیلان و آنهایی که دستاورد، طرح یا ایده ای داشته باشند را نیز جذب کرده و تا مرحله تجاری سازی کمک خواهیم کرد.

مدیر بخش فنی و  مهندسی گروه صنعتی پندار پویان شکوفا، با اشاره به این که با تلاش محققان این گروه قطعات و تجهیزات متعددی در خصوص صنایع مختلف بومی سازی شده، خبرداد: اخیرا هم یک نمونه قطعه خاص صنعتی که قسمتی از یک تجهیز مهم است را با موفقیت طراحی و بومی سازی کردیم.

فردوسیان گفت: این دستاورد یک قطعه مصرفی از یک ماشین مخصوص که بسیار هم پیچیده است و به بدلیل تحریمها به هیچ وجه امکان واردات آن برای کشور وجود نداشت.

وی با تصریح این که نیاز سالانه کشور بطور متوسط 10هزار قطعه در سال برآورد می شود، بیان کرد: چنانچه امکان واردات داشتیم ارزبری آن حداقل یک میلیارد دلار در سال برآورد می شود، که قطعه بومی سازی شده با قیمت یک دهم نسبت به نمونه خارجی در دست صنایع قرار می گیرد.

مدیر بخش فنی و  مهندسی گروه صنعتی پندار پویان شکوفا، افزود: کره جنوبی و آلمان تنها دارندگان تکنولوژی ساخت این قطعه هستند که ایران هم به این توانمندی دست یافت و دانش بدست آمده در مواردی دیگر هم کاربرد دارد.

فردوسیان در خصوص اشتغال زایی این دستاورد، گفت: در کل کشور 20 شرکت بزرگ نیازمند این قطعه هستند هر شرکت بین 10 تا 20 دستگاه دارند که  بطور میانگین 400 دستگاه می شود، این دستاورد یک قطعه مصرفی در این ماشینها که امکان واردات نیست و به ازای توقف فعالیت هر ماشین سه نفر بیکار می شوند.

وی با بیان این که بیکاری حداقل 1200 نفر یک روی سکه است، افزود: تولید این دستگاهها اهمیت استراتژیک دارد.

فردوسیان در پایان با بیان این که فارغ التحصیل رشته مکانیک (ساخت و تولید) است و عمده فعالیتهایش هم در خصوص مدیریت طرح و مدیریت اجرایی بوده است، گفت: فعالیتها و طرحهایی هم با پایگاه بسیج علمی، پژوهشی و فناوری حضرت زینب (س) شاهین شهر داشته و دارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 87996

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب