اندازه گیری سیگنال مغز با استفاده از الکترودهای خ خبرگزاری علم و فناوری - اندازه گیری سیگنال مغز با استفاده از الکترودهای خال کوبی چاپی
نوآوری فناوری برای عصب شناسی؛

اندازه گیری سیگنال مغز با استفاده از الکترودهای خال کوبی چاپی

مهندسان اروپایی با استفاده از الکترودهای خال کوبی موقت، فناوری جدیدی را برای به ثبت رساندن فعالیت مغزی الکترونسفالوگرافی (EEG) بهینه کرده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ مهندسان اروپایی با استفاده از الکترودهای خال کوبی موقت، فناوری جدیدی را برای به ثبت رساندن فعالیت مغزی الکترونسفالوگرافی (EEG) بهینه کرده اند. این فناوری ارزان است، می تواند با استفاده از یک پرینتر جوهر افشان تولید شود و اندازه گیری های EEG را دقیقاً مانند الکترودهای سنتی ارائه می دهد.

دو سال پیش این فناوری که در سال 2015 توسعه یافته بود، در ضبط داده های الکتروکاردیوگرافی (ECG) و الکترومیوگرافی (EMG) مؤثر بود. اکنون با بهینه سازی بیشتر، الکترودهای دارای سبک خال کوبی می توانند سیگنالهای EEG را ضبط کنند.

The new electrodes produced by ink-jet printing are cheaper than traditional electrodes

لورا فراری یکی از نویسندگان این مطالعه جدید گفت: امواج مغزی در محدوده فرکانس پایین قرار دارند و سیگنالهای EEG دامنه بسیار کمی دارند. گرفتن آنها با کیفیت بالا نسبت به سیگنالهای EMG یا ECG بسیار دشوارتر است.

الکترودهای خال کوبی با استفاده از پلیمرهای رسانا ایجاد می شوند که می توانند از طریق چاپگر جوهر افشان استاندارد چاپ شوند. آزمایشات بالینی نشان داد که فن آوری جدید در اندازه گیری سیگنال های EEG به عنوان الکترودهای معمولی مؤثر است، که نیاز به کاربرد وقت توسط افراد دارای مهارت بالایی دارد.

کاربرد آنها همچنین به یک ژل رسانا مرطوب نیاز دارد که به تدریج طی چند ساعت خشک می شود و اندازه گیری های مداوم را برای مدت زمان طولانی غیر قابل اطمینان می کند.

الکترودهای جدید تماس پوستی دقیق و پایداری را ارائه می دهند که در صورت نیاز به اندازه گیری های مکرر EEG، ممکن است در مدت زمان طولانی حفظ شود.  فرانچسکو گرسو (Francesco Greco)، یکی از مبتکران الکترودهای دانشگاه صنعتی گراس، نشان می دهد که این نوآوری ارزان تر از الکترودهای مرطوب سنتی است و بسیار راحت تر است.

گرسو گفت: با توجه به چاپ جوهر افشان و بسترهای تجاری موجود، با این حال، خال کوبی های ما نسبت به الکترودهای EEG فعلی بسیار ارزان هستند و همچنین از نظر پوشیدن راحتی و اندازه گیری های طولانی مدت در مقایسه مستقیم مزایای بیشتری را ارائه می دهند.

محققان همچنین ادعا می کنند که الکترودهای بهینه شده جدید باید با اندازه گیری آنسفالوگرافی مغناطیسی (MEG) موثر باشند. داده های MEG اغلب می توانند اندازه گیری EEG را تکمیل کنند، داده های فعالیت مغزی بسیار بومی را ارائه می دهند.

گرسو افزود: با روش ما، در حالی که هزینه ها و زمان تولید را کاهش می دهیم، الکترود سازگار با MEG مناسب را تولید می کنیم.

این مطالعه جدید در مجله npj Electronics Electronics منتشر شده است.

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 88003

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب