خبرگزاری علم و فناوری

گفتگو با مخترع ماسک ضد ریزگرد در ایلام

علی فتاحی مخترع ماسک ضد ریزگرد اظهار کرد : اساس کار ماسک ضد ریزگرد بدین صورت است که با جذب ذرات معلق در هوا به لایه های مرطوب نانو ، ورود هرگونه ریزگرد به داخل ریه ها غیر ممکن می شود و در نتیجه هوای تمیز وارد ریه‌ها می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، قریب به سه ماه است که دنیا ، کارزار مبارزه با کرونا شده و بخش عظیمی از فعالیتهای اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشورهای مختلف ، تحت الشعاع این ویروس قرار گرفته است  . تلاشهای شبانه روزی کادر درمانی ، تعطیلی متمادی مشاغل مختلف ، پروتکل های بهداشتی ، رعایت فاصله اجتماعی ، قرنطینه خانگی  و بسیاری از قوانین دیگر از اقدامات پیشگیرانه در راستای شکست  این ویروس منحوس در کشور بوده است.

اما در بین هستند جوانان و نخبگانی که تمام تمرکز خود را صرف ابتکارات و اختراعاتی در حوزه‌های مرتبط همچون کیت تشخیصی ، تولید انواع ماسک ، مواد ضد عفونی کننده و انواع  دستگاه‌های پزشکی کرده اند تا بتوانند به سهم خود در کاهش مشکلات ناشی از این بیماری دخیل باشند.

علی فتاحی ، کارشناس ارشد مهندسی برق و از کارکنان پالایشگاه گاز ایلام از جمله ی این نخبگان است که در جدیدترین اختراع خود ماسکی ضد ریزگرد تولید کرده که مشابه داخلی و خارجی ندارد .

این مخترع جوان ایلامی که در گذشته نیز اختراعاتی در زمینه مهندسی برق ، الکترونیک و سیستم حفاظتی بهینه شده  به ثبت رسانده است در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام در خصوص ماسک ضد ریزگرد توضیح داد : از مرحله ایده تا ساخت ماسک ضد ریزگرد دوسال کار تحقیقاتی و کاربردی صورت گرفته و اساس کار آن بدین صورت است که با جذب ذرات معلق در هوا به لایه های مرطوب نانو ، ورود هرگونه ریزگرد به داخل ریه ها غیر ممکن می شود و در نتیجه هوای تمیز وارد ریه‌ها می‌شود.

 وی در خصوص عملکرد این ماسک گفت : در داخل فیلتر ماسک ، نوعی نانو جاذب قرار داده شده که با انداختن فیلتر آن در داخل یک ظرف آب می توان آن را شارژ کرد. یعنی ذرات نانو همچون یک اسفنج آب را جذب می کنند و سپس ماسک آماده استفاده است.

فتاحی خاطرنشان کرد : در حین تنفس فرد ، ذرات ریزگرد با عبور از فیلتر ، جذب ذرات نانو و پوشش الیافی مربوط به دور آن می شود و در نتیجه هوای آلوده نمی تواند به ریه ها وارد شود.

 

ماسک ضد ریزگرد نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد

مخترع ایلامی ، با بیان اینکه این ماسک نسبت به ماسک های موجود ارزانتر،  بادوام تر و کاراتر است تصریح کرد : این ماسک هیچگونه نمونه ی مشابه داخلی و خارجی ندارد و استانهایی همچون ایلام ، خوزستان و سیستان و بلوچستان که با ریزگردها مواجه هستند و همچنین کارگران کارگاه ها و کاخانجات صنعتی که در فرآیند تولید درگیر مشکل گرد و غبار می باشند این ماسک قابلیت استفاده بسیاری خواهد داشت.

وی در خصوص ایده اولیه این ماسک اظهار کرد : ایده اولیه از یک جرقه ی ذهنی حین انجام کار شروع شد ، زمانی که در اتاق کارم مشغول تمیز کردن گرد و‌غبار میز کارم بودم ، ناخودآگاه سوالی در ذهنم تداعی شد که چرا سطح غبار آلوده با دستمال مرطوب راحت تر تمیز می شود و آیا می توان همین تکنیک ساده را برای ماسک هم بکار گیری کرد؟

فتاحی ادامه داد : حتی در دوران خدمت سربازی هم همیشه فرماندهان توصیه کردند ، که در صورت حمله شیمیایی اگر ماسک نداشتید یک دستمال مرطوب را به دور دهان بپیچید و در آن زمان هم ایده هایی در جهت ساخت ماسک با قابلیت ضد ریزگرد در ذهنم پرورش می دادم .

 

بوروکراسی های دست و پا گیر مانعی بر سر راه نخبگان

مبتکر ایلامی ، در پاسخ به سوال آیا این ماسک تجاری سازی و به تولید انبوه رسیده است عنوان کرد :این ماسک هنوز به تولید انبوه نرسیده‌ ، اما رایزنی هایی برای سرمایه گذاری انجام شده  و کارهای نهایی آن با همیاری پارک علم و فناوری استان در جریان قرار گرفته است .

وی افزود : این ماسک دارای گواهی ثبت اختراع از سازمان مالکیت معنوی و همچنین دارای تاییدیه آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست است و در حال حاضر نیز مراحل تست را در سازمان انرژی اتمی می گذراند.

فتاحی ، در پاسخ به مشکلات تجاری سازی این محصول ابراز کرد : شرکت پردیس صنعت آوین نگار در پارک علم و فناوری ایلام ، با همکاری 4 نفر از کارشناسان ، مشغول نهایی شدن و به پایان رساندن کار ماسک ضد ریزگرد هستند ، اما با وجود داشتن تائیدیه های مختلف و ثبت اختراع ، همچنان عدم نقدینگی و بوروکراسی دست و پا گیر اداری ، به عنوان سدی محکم ، تجاری سازی این ماسک را با مشکل مواجه کرده است .

مخترع ایلامی در بخش دیگری از اظهارات خود از حمایت های مادی ، معنوی و آموزشی پارک علم و فناوری ایلام و ریاست این مرکز قدردانی کرد و اظهار داشت : از ابتدای شروع به کار تا کنون پارک علم و فناوری نهایت همکاری با بنده را داشته است و علاوه بر آن ، همسرم نیز همراه و همیار بنده بود و با حمایت ها و تشویق های ایشان توانستم این اختراع را به ثبت برسانم.

 

تبیین جهش تولید نیازمند توجه به نخبگان

وی اظهار کرد در سالی که مزین به نام جهش تولید است و همواره رهبر معظم انقلاب ، اعلام حمایت خود را از نخبگان ابراز داشته است ، باید ضمن تبیین این شعار به همت نخبگان ، مسئولان نیز  زمینه حمایت از این قشر فعال ، نوآور و خلاق را فراهم آورند.

فتاحی در پایان اظهارات خود از مسئولان خواست ، ضمن حذف مسیر طولانی بوروکراسی اداری ، از نخبگان حمایت کنند و به خلاقیت ها و نوآوریهای فرزندان این آب و خاک اعتماد کنند و با نگرش مثبت حامی ایده ها و ابتکارات نخبگان کشور باشند .

انتهای پیام/

خبرنگار فرشته نیازی

 

   

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 88016

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب