خبرگزاری علم و فناوری

جراح چینی نخستین روشهای درمانی سلولهای بنیادی دنیا را برای بیماری های قلبی انجام می دهد

دو درمان آزمایشی برای بیماری های قلبی بر اساس سلولهای بنیادی "بازتولید شده" انجام گرفت.

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری استان تهران؛ به نقل از مجله نیچر ، یک جراح قلب در چین ، دو درمان تجربی اول را برای بیماری های قلبی بر اساس سلول های بنیادی "باز برنامه ریزی شده" انجام داده است.  جراح وانگ دونگجین در بیمارستان برج نانجینگ درام گزارش داد ، بیماران یک سال بعد بهبود یافته اند.

روشها شامل تزریق به سلولهای عضلانی قلب ناشی از سلولهای بنیادی پرتوان (iPS) ناشی از سلولهای بنیادی بود.  یکی از بیماران هان دایونگ ، یک برقکار 55 ساله از یانگژو در شرق چین ، فاش کرد که از نتیجه بسیار خوشحال است و می گوید اکنون دیگر برای پیاده روی ، بالا رفتن از پله ها مشکلی ندارد.

استفاده از سلولهای بنیادی برای درمان بیماری های قلبی تلاش جدیدی نیست.  محققان سالها با استفاده از سلولهای بنیادی بزرگسالان سعی داشتند این کار را انجام دهند ، که آنها امیدوار بودند که پس از وارد شدن به قلب ، وارد سلولهای عضلانی شوند.

این تلاشها متأسفانه ناکام ماند و این زمانی است که محققان به سلولهای iPS روی آوردند.  این سلولها از القاء سلولهای بزرگسالی برای بازگشت به حالت مانند جنین منشا می گیرند.

تاکنون مطالعات انجام شده بر روی جوندگان و میمون ها نشان داده اند که تزریق کاردیومیوسیت های مشتق شده از سلول های iPS به طور مستقیم به قلب باعث بازسازی بافت ماهیچه ها می شود.  اکنون ، دو کارآزمایی انسانی می تواند اثبات کند که درمان بر روی افراد نیز مؤثر است.

با این حال ، از آنجا که هنوز هیچ مطالعه ای منتشر نشده است ، محققانی که به این کار وابسته نیستند ، ادعا می کنند که هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا سلول های بنیادی درمانی کار می کنند یا این که آیا این به سادگی مجاور قلب بوده است وجود دارد.

تیم قصد دارد نتایج را در اواخر سال جاری منتشر کند ، وانگ جیاشیان ، رئیس شرکت بیوتکنولوژی مبتنی بر نانجینگ HELP Therapeutics که قلب را تأمین می کند.

سلول های بنیادی ماهیچه ای مورد استفاده در این مطالعه به مجله Nature گفته است.  این تیم 20 بیمار دیگر را نیز برای مطالعه خود شامل می شود.

سرانجام ، این کار نه تنها در چین انجام می شود بلکه در  ژاپن در فرانسه ،  و آلمان. این کار در حال انجام است

 

خبرنگار:علیرضا یزدی نژاد

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۵:۲۲

شناسه خبر: 88017

مطالب مرتبط :
۵۸۸۵۸

با طراحی سیستم پایش هوشمند توسط محققان کشور؛

پیش‌بینی ایست قلبی با هوش مصنوعی ممکن می شود

گروهی از پژوهشگران مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس با بهره گیری از الگوریتم‌های هوش مصنوعی یک مدل پیش‌آگهی ایست قلبی برای بیماران مبتلا به سپسیس ارائه کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب