خبرگزاری علم و فناوری

محققان MIT و هاروارد ماسکی اختراع کردند که در مواجهه با کروناویروس نور می‌دهد+عکس

ماسکی که میتواند مچ کرونا را بگیرد. در سال ۲۰۱۴، آزمایشگاه بیومهندسی جیم کالینز در دانشگاه ام.آی.تی شروع به تولید حسگرهایی کردند که می‌توانست ویروس «ابولا» را تشخیص دهد. تا سال ۲۰۱۶، آن‌ها موفق شدند این فناوری را برای شناسایی ویروس «زیکا» نیز آماده کنند. اکنون آن‌ها در تلاشند تا این ابزار را طوری تنظیم کنند تا بتواند موارد ویروس کرونا را نیز شناسایی کند.

بیماری‌های همه‌گیر سال‌ها قبل پیدایش ویروس کرونای جدید ذهن «جیم کالینز» را مشغول کرده بودند. در سال 2014، آزمایشگاه بیومهندسی او در دانشگاه ام.آی.تی شروع به تولید حسگرهایی کردند که می‌توانست ویروس «ابولا» را تشخیص دهد. تا سال 2016، آن‌ها موفق شدند این فناوری را برای شناسایی ویروس «زیکا» نیز آماده کنند. اکنون آن‌ها در تلاشند تا این ابزار را طوری تنظیم کنند تا بتواند موارد ویروس کرونا را نیز شناسایی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از بیزنس اینسایدر، این تیم در حال تولید ماسک صورت‌هایی است که هنگام تنفس، سرفه، یا عطسه‌ی یک فرد مبتلا به ویروس کرونا یک سیگنال فلوئورسنت تولید می‌کند. اگر این فناوری موفقیت‌آمیز باشد، می‌تواند خطاهای مربوط به سایر روش‌های بررسی بیماران مانند کنترل دمای بدن را جبران کند.

محققان دانشگاه «هاروارد» و «ام.آی.تی» در حال تولید ماسکی هستند که به‌هنگام تشخیص ویروس کرونا روشن می‌شود

کالینز می‌گوید: «با بازگشایی سیستم حمل و نقل، این ماسک‌ها می‌توانند در فرودگاه‌ها استفاده شوند، یا می‌توان از آن‌ها در راه بازگشت به خانه از سر کار و در بیمارستان‌ها برای افرادی که رفت و آمد می‌کنند و یا در اتاق‌های انتظار نشسته‌اند استفاده شود.» پزشکان هم‌چنین می‌توانند از این ماسک‌ها برای شناسایی فوری بیماران استفاده کنند تا مجبور نباشند نمونه‌های بیماران را به آزمایشگاه ارسال کنند.

کالینز می‌گوید که پروژه‌ی آزمایشگاهی وی فعلا در مراحل ابتدایی قرار دارد، اما نتایج به‌دست‌آمده امیدوارکننده هستند. در طی چندین هفته‌ی اخیر، تیم او توانایی این حسگرها را در تشخیص ویروس کرونای جدید در نمونه‌های بزاق تست کرده‌اند. هم‌اکنون اعضای این تیم بر سر این‌که این حسگرها را در داخل ماسک‌های مخصوص جایگذاری کنند یا مدلی طراحی کنند که بتواند در تمامی ماسک‌ها استفاده شود، مباحثه می‌کنند.

محققان دانشگاه های هاروارد وMIT ادعا می کنند می توان این روش را در حوزه حمل و نقل به کار برد. این در حالی است که انگلیس سعی دارد با شیوه ای ایمن کارمندان را به محل کار خود بازگرداند. جیم کولینز یکی از محققان می گوید: همزمان با بازگشایی سیستم حمل ونقل می توان از این فناوری در بخش امنیتی فرودگاه ها  و هنگام انتظار مسافران برای هواپیما استفاده کرد. مورد استفاده دیگر به کارگیری در حمل ونقل عمومی است. بیمارستان ها نیز می توانند از این روش استفاده کنند. این فناوری نخست در سال ۲۰۱۶ میلادی برای مقابله با شیوع ویروس های زیکا و ابولا توسعه یافت.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹:۵۸

شناسه خبر: 88024

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب