نتایج آخرین تحقیقات: آیا پانگولین واقعا منشاء ویرو خبرگزاری علم و فناوری - نتایج آخرین تحقیقات: آیا پانگولین واقعا منشاء ویروس کرونای بوده است؟

نتایج آخرین تحقیقات: آیا پانگولین واقعا منشاء ویروس کرونای بوده است؟

سوال اساسی مربوط به منشا ویروس کرونا است. فهمیدن منشاء ویروس‌های ایجادکننده کووید ۱۹ یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که دانشمندان در تلاشند تا ضمن بررسی نحوه مدیریت بیماری همه‌گیر، به آن پاسخ دهند. در شرایطی که به‌سرعت در حال تحول است، دانشمندان مجبورند انگشت خود را به سمت چند مظنون بی‌گناه بگیرند.

فهمیدن منشاء ویروس‌های ایجادکننده کووید 19 یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که دانشمندان در تلاشند تا ضمن بررسی نحوه مدیریت بیماری همه‌گیر، به آن پاسخ دهند. در شرایطی که به‌سرعت در حال تحول است، دانشمندان مجبورند انگشت خود را به سمت چند مظنون بی‌گناه بگیرند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، فرضیه احتمالی اکنون این است که کووید  19توسط یک حیوان واسطه از خفاش به انسان و از انسان به انسان دیگر منتقل شده است. پیدا کردن این حیوان احتمالی ما را به پانگولین‌‌ها کشانده است. اما اکنون یک تجزیه و تحلیل ژنومی در چین شواهدی ارائه کرده است که ممکن است چنین نباشد.

پانگولین‌ها ممکن است میزبان واسطه نباشند

ویروس کووید 19 متعلق به سرده‌ی «بتاکروناویروس‌» خانواده ویروس کرونا است. این گروه از ویروس‌های کرونا در درجه اول پستانداران را آلوده می‌کنند. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که پانگولین ها برای این گروه از ویروس‌ها یک میزبان طبیعی هستند.

مقایسه‌ی توالی ژنومی ویروس پانگولین‌ها با ویروس انسان‌ها شباهت 90.32 درصدی و با ویروس خفاش‌ها شباهت 90.24 درصدی را نشان داد. اما نکته این است که دستورات ژنتیکی برای تاج پروتئینی ویروس انسان‌ها بیشتر با ویروس خفاش‌ها مطابق است تا ویروس پانگولین‌ها. با این وجود، ویروس پانگولین مانند ویروس انسان در گیرنده‌ی وصل‌شونده به گیرنده‌های «آنژیوتانسین 2» موجود در بدن انسان مشترک است.

این یافته‌ها باعث شده است که دانشمندان احتمال بدهند ویروس انسان ویروسی دورگه (کایمرا) و متشکل از ویروس خفاش و پانگولین است. هم‌چنین تمامی تحقیقاتی که بر روی توالی ژنومی ویروس کووید 19 صورت گرفته‌اند فرضیه‌ی آزمایشگاهی بودن این ویروس را با قاطعیت رد می‌کنند.

پانگولین یا مورچه‌خوار پولک‌دار جانوری بومی شرق آسیا است گرچه دو گونه ساکن آفریقا هم دارد. پانگولین در فهرست جانوران در معرض انقراض دارد که خرید و فروش آنها قاچاق است اما هم خرید و فروش و هم خورده می‌شود! این حیوان در چین مصرف خوراکی و دارویی دارد و چینی ها معتقدند که گوشت آن بسیار خوشمزه است. هنوز مشخص نیست که از چه طریقی این ویروس از پانگولین به انسان منتقل شده است. برخی از مقامات رسمی در چین حتی معتقدند که آنها قربانی این ویروس شده و اولین بار کرونا در ایتالیا به وجود آمده و سپس توسط خارجی‌ها به این کشور وارد شده است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲:۴۵

شناسه خبر: 88028

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب