توسعه واکسن و داروی کووید ۱۹ در چه مرحله ای قرار دارد؟ خبرگزاری علم و فناوری - توسعه واکسن و داروی کووید ۱۹ در چه مرحله ای قرار دارد؟

توسعه واکسن و داروی کووید ۱۹ در چه مرحله ای قرار دارد؟

دانشمندان در سراسر جهان در حال کار برای پیدا کردن درمان و واکسن برای بیماری جدید کووید ۱۹ هستند. چندین شرکت نیز در حال کار بر روی داروهای ضدویروسی هستند که برخی از آن‌ها قبلاً در برابر سایر بیماری‌ها استفاده شده ‌بودند. شرکت‌های دیگر در حال کار روی واکسن‌هایی هستند که می‌توانند به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر این بیماری استفاده شوند.

دانشمندان در سراسر جهان در حال کار برای پیدا کردن درمان و واکسن برای بیماری جدید کووید 19 هستند. چندین شرکت نیز در حال کار بر روی داروهای ضدویروسی هستند که برخی از آن‌ها قبلاً در برابر سایر بیماری‌ها استفاده شده ‌بودند. شرکت‌های دیگر در حال کار روی واکسن‌هایی هستند که می‌توانند به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر این بیماری استفاده شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از هلثلاین، سه داروی معتبر تا به امروز مجوز استفاده اضطراری  از سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده‌اند. داروهای ضدمالاریای «کلروکین و هیدروکسی کلروکین»، داروی ضدویروسی «رمدیسیویر» و یک دارو برای آرام کردن بیماران.

از واکسن و درمان کووید 19 چه‌خبر؟

بسیاری از شرکت‌های حوزه دارو ادعا کرده‌اند که دارو‌ها و واکسن‌های لازم را کشف کرده‌اند. البته این داروها هنوز در آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا ببینند آیا در برابر کووید 19 مؤثر هستند یا نه. این امر می‌تواند برای داروی پیشنهادی ماه‌ها و واکسن حتی سال‌ها طول بکشد.

بسیاری از داروهایی که برای کووید 19 تولید و آزمایش شده‌اند داروهای ضدویروسی هستند. این گروه دارویی ویروس را در افرادی که عفونت دارند، هدف قرار می‌دهد. این داروهای ضدویروسی شامل رمدیسیویر، ترکیبی از دو داروی «لوپیناویر» و «ریتوناویر (کالترا)»، «فاویپیراویر» و «اربیدول» می‌شوند. در بین سایر درمان‌های غیر داروهای ضدویروسی می‌توان از انتقال سلول پلاسما، سلول‌های بنیادی و آنتی‌بادی‌های مونوکلونال نام برد.

واکسن به سیستم ایمنی بدن آموزش می‌دهد تا هنگام مواجهه با ویروس آن را شناسایی و نابود کند. واکسن‌ها هم از شخص و هم از جامعه محافظت می‌کنند. ویروس‌ها نمی‌توانند افرادی را که واکسینه شده‌اند آلوده کنند و این افراد نیز نمی‌توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند. برای مواجهه با کووید 19 واکسن‌های متعددی مورد نیاز است تا پاسخگوی تقاضای واکسیناسیون میلیاردها نفر در سراسر جهان باشد. به همین دلیل شرکت‌ها، دانشگاها و مراکز پژوهشی زیادی مانند دانشگاه «آکسفورد» مشغول کار بر روی واکسن هستند.

در حالی که بیماری «کرونا» تاکنون در سراسر جهان بیش از ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار نفر را مبتلا کرده و بیش از ۳۰۴ هزار نفر را به کام مرگ کشانده، اعلام سازمان بهداشت جهانی در مورد نامزدی هفت تا هشت مورد از ۱۱۵ واکسن در حال آزمایش، بیم‌ها و امیدها در مورد به ثمر رسیدن قریب الوقوع تلاش‌ها برای درمان این بیماری را افزایش داده است. بیشتر کارشناسان بهداشت در مورد ضرورت نیاز به واکسن برای جلوگیری از ابتلا به کرونا اتفاق نظر دارد. مجله «ساینس» در مورد این ضرورت می‎نویسد «برای بازگشت به زندگی عادی پیشین، تولید واکسن کرونا یک ضرورت مطلق است.» به نظر می‌رسد اطمینان محققان در مورد موفقیت دستکم یک مورد از ۱۱۵ مورد واکسن در حال آزمایش، منطقی باشد.

انتهای پیام/
تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶:۵۹

شناسه خبر: 88029

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب