سیستم ایمنی بدن چگونه در برابر ویروس کرونا پاسخ می‌دهد؟

دانشمندان در سراسر جهان در تلاشند تا واكسنی را برای محافظت در برابر عفونت کووید ۱۹ تهیه‌ كنند. اپیدمی‌شناس‌ها نیز در این میان می‌کوشند تا چگونگی پیشرفت این بیماری همه‌گیر را تا زمان دسترسی به واکسن پیش‌بینی کنند. با این وجود تلاش‌های هر دو‌ گروه تا به امروز بی‌ثمر بوده‌ است. آن‌ها نمی‌دانند که آیا سیستم ایمنی بدن می‌تواند پاسخ قابل‌ملاحظه‌ و ماندگاری به کووید ۱۹ داشته باشد یا نه.

یک مطالعه جدید یک پاسخ ایمنی ضد‌ویروسی قوی به کووید 19 را در یک گروه 20 نفری که از این بیماری رهایی یافته ‌بودند، مستند کرده است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن در بسیاری از جهات قادر به تشخیص کووید 19 است و نگرانی از این‌که ویروس ممکن است از تلاش‌های مداوم برای ایجاد یک واکسن موثر جلوگیری کند را برطرف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال اکسپرس، همکاری بین آزمایشگاه‌های «الساندرو ست» و «شین کروتی» در موسسه ایمونولوژی «ژولا» شروع به پر ‌کردن شکاف دانش گسترده با خبرهای خوبی برای توسعه‌دهندگان واکسن کرده و اولین داده ایمونولوژی سلولی را برای کمک به راهنمایی توصیه‌های حفظ فاصله‌ی اجتماعی ارائه داده است.

تجزیه‌و‌تحلیل دقیق پاسخ ایمنی به ویروس‌های کووید 19 نشان خوبی برای توسعه واکسن به‌همراه داشت

ست، استاد مرکز بیمای‌های عفونی و تحقیقات واکسن، می‌گوید: «اگر ما فقط پاسخ‌های ایمنی جزیی را مشاهده ‌کرده بودیم، نگران می‌شدیم. اما آن‌چه می‌بینیم یک واکنش سلول T بسیار قوی در برابر ویروس است. این یافته‌ها خبر خوبی برای پیشرفت واکسن هستند.»

کروتی، استاد مرکز تحقیقات عفونی و واکسن، نیز اینگونه توضیح می‌دهد: «تمام تلاش‌ها برای پیش‌بینی بهترین واکسن و اقدامات کنترل دقیق  برای این بیماری همه‌گیر به درک پاسخ ایمنی بدن به این ویروس وابسته است.» محققان بی‌وقفه در تلاشند تا پاسخ این سوالات حیاتی را به‌دست آورند تا قدمی به طرف واکسن بردارند.

دانشمندان در سراسر جهان در تلاشند تا واكسنی را برای محافظت در برابر عفونت کووید 19 تهیه‌ كنند. اپیدمیشناس‌ها نیز در  این میان می‌کوشند تا چگونگی پیشرفت این بیماری همه‌گیر را تا زمان دسترسی به واکسن پیش‌بینی کنند. با این وجود تلاش‌های هر دو‌ گروه تا به امروز بی‌ثمر بوده‌ است. آن‌ها نمی‌دانند که آیا سیستم ایمنی بدن می‌تواند پاسخ قابل‌ملاحظه‌ و ماندگاری به کووید 19 داشته باشد یا نه.

ما در بدن ارگان های مختلفی داریم که هریک از آنها در عملکرد سیستم های مختلف بدن مانند گوارش، تنفس، دستگاه ادراری و سیستم عصبی نقش مهمی ایفا می کنند. یکی از سیستم های حیاتی بدن انسان سیستم دفاعی است. کار این سیستم دفاع از بدن در مقابل عوامل بیگانه و بیماری زاست. سیستم ایمنی بدن می تواند خودش هم مانند دیگر سیستم های بدن دچار بیماری شود. برای مثال شاید درباره آلرژی ها شنیده باشید. گفته می شود آلرژی بر اثر ازدیاد حساسیت یا واکنش بیش از حد سیستم دفاعی بدن ایجاد می شود. سیستم دفاعی بدن باید یک آستانه تحمل و فعالیت طبیعی داشته باشد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹:۵۹

شناسه خبر: 88031

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب