تاثیرات و علائم کووید ۱۹ در کودکان چیست؟

محققان معتقد هستند که کودکان مبتلا به کووید۱۹، معمولا بدون علائم ظاهری بوده و در صورت علامت‌دار شدن نیز نشانه‌هایی مانند تب و سرفه را از خود بروز می‌دهند. سن آغاز این بیماری در بین کم‌سالان از ۱.۵ ماه تا ۱۷ سال است و بیشتر کودکان مبتلا، ارتباط فیزیکی نزدیک با افراد آلوده به ویروس داشته‌اند. برخی کودکان مبتلا به کرونا علائمی از خود نشان نمی‌دهند، اما برخی دیگر علائم خفیف‌تری نسبت به بزرگسالان را بروز می‌دهند.

تاثیراتی که کووید19 بر بدن دارد روز به روز دارد گسترده‌تر می‌شود. بیماری‌های عصبی، انگشتان متورم، سرگیجه و بسیاری از علائم عجیب دیگر. نحوه تأثیر کووید19 بر کودکان نیز منحصر به فرد است. گزارش‌ها حاکی از آن است که بچه‌ها به جز نوزادان و کودکانی با شرایط پس‌زمینه‌ای به اندازه بزرگسالان احتمال ابتلا به ویروس را ندارند و علائم آنها بطور کلی خفیف‌تر است. گزارش‌هایی از بیمارهایی مرموز منتشر شده‌است که در پی عفونت‌های کووید19 شیوع پیدا کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از وایرد، به كودكان در بيمارستان‌ها با تب‌هاي ناخوشايند، طوفان‌های سیتوكین، بثورات و خونريزي چشم و ساير علائم سيستم ايمني در حال مبارزه هستند. در بسیاری از موارد بیماری‌های نادر اما قابل درمان مانند بیماری کاوازاکی که یک بیماری التهابی است که کودکان خردسال را تحت تأثیر قرار داده‌است. بعضی دیگر از کودکان علائم شدیدتری مانند فشار خون پایین و درد شکم دارند و گاهی نیاز به مراقبت‌های شدید پیدا می‌کنند.

علائم و تاثیرات کووید19 بر کودکان

این روزها که سخن از بازگشایی مدارس در میان است، شنیدن این خبرها میتواند ترس و وحشت را درمیان مردم به خصوص والدین گسترش دهد. این بدان دلیل است که از ابتدای این بیماری همیشه گفته شده‌بود که کودکان در برابر این بیماری ایمن هستند. اکنون اگر خلاف آن ثابت شود مشکلاتی پیش خواهد‌آمد.

خبر خوب این است که این بیماری‌های مرموز در کودکان، بر خلاف بزرگسالان معمولاً با سهولت نسبی درمان می‌شود. محققان با اشاره با امار بسیار ناچیز ابتلا کودکان می‌گویند: «این اخبار جدید بسیار وحشتناک‌اند؛ اما به نظر نمی‌رسد که هیچ مرکز درمانی حتی در این مقطع حتی ده بیمار کودک داشته باشد. اگر کودک شما تب بیش از چند روز با پزشک آنها تماس بگیرید. اما بیش از حد نگران نباشید.»

طبق گفته گروهی از محققان، علائم گوارشی از جمله حالت تهوع، استفراغ، دل درد و اسهال نیز در برخی کودکان آلوده به این ویروس گزارش شده است. بررسی افراد مبتلا به ویروس کرونا، نشان داده است که ۸۰ درصد کودکان مبتلا به این بیماری، سابقه تماس با افراد بیمار را داشته‌اند یا به مناطق پرخطر مسافرت کرده‌اند. شایع‌ترین علائم در بین این افراد نیز تب (۸۰ درصد)، سرفه خشک (۶۰ درصد)، گلودرد (۴۰ درصد)، گرفتگی بینی (۳۰ درصد)، آبریزش بینی و عطسه (۲۰ درصد) گزارش شده است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶:۰۵

شناسه خبر: 88035

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب