محققان گزارش کردند؛

بر طبق یک مجموعه داده بزرگ از ایران «عدم بویایی با کووید۱۹» ارتباط دارد

محققان بر طبق یک مجموعه داده بزرگ از ایران و بعد انگلیس «عدم بویایی با کووید۱۹» ارتباط دارد دولت انگلستان اعلام کرده از امروز همه افراد در صورت ایجاد سرفه مداوم یا تب یا آنوسمی باید خود را قرنطینه کنند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از ساینس آلرت بر طبق داده های بدست آمده بویژه اولین مجموعه بزرگ از ایران با 10 هزار نفر و بعد انگلیس ارتباط بین آنوسمی و COVID-19 وجود دارد. سازمان بهداشت جهانی اعلام كرده كه باید از بین رفتن ناگهانی حس بویایی (آنوسمی) به علائم COVID-19 اضافه شود. دولت انگلستان "از امروز، همه افراد در صورت ایجاد سرفه مداوم یا تب یا آنوسمی باید خود را قرنطینه کنند."

 

بیدار شدن و عدم احساس بوی قهوه می تواند نشانه ای از COVID-19 باشد. سازمان بهداشت جهانی اخیراً اعلام كرده است كه باید از بین رفتن ناگهانی حس بویایی (آنوسمی) به علائم COVID-19 اضافه شود.

دولت انگلستان به تازگی این کار را انجام داده است و اظهار داشت: "از امروز، همه افراد در صورت ایجاد سرفه مداوم یا تب یا آنوسمی باید خود را قرنطینه کنند."

 

گنجاندن آنوسمی ناگهانی مهم است زیرا ممکن است یک علامت زودرس - و گاهی اوقات تنها علامت - عفونت COVID-19 باشد. همچنین این علامت مانند تب است که بدون آزمایش آزمایشگاهی می توانیم خودمان را تشخیص دهیم. نشانه ها این است که اگر همه ما با جدا کردن خود به این نشانه پاسخ می دادیم، می توانستیم ویروس را کاهش دهیم.

 

سرنخ اولیه ای مبنی بر احتمال از بین رفتن بوی مربوط به COVID-19 در اوایل مارس 2020 توسط یک پست فیس بوک در مورد پزشک گوش و حلق و بینی وجود دارد که ناگهان حس بویایی را از دست داد. آنچه در پی آن بود تجمع تدریجی شواهد مرتبط با آنوسمی با COVID-19 بود.

 

عضویت در گروه های بسته فیس بوک اختصاص داده شده به افرادی که حس بویایی را از دست دادند بصورت نمایی رشد  می کند، جستجوی گوگل برای "آنوسمی" افزایش یافت، و موارد مشهور در خبرها گزارش شد.

 

پزشکان گوش و حلق و بینی شاهد افزایش بیماران مبتلا به آنوسمی بودند و شروع به انتشار مطالعات موردی بر اساس تجربه بیماران خود کردند - بسیاری از آنها متخصصان مراقبت های بهداشتی هستند.

یک، جراح مغز و اعصاب، آنوسمی را بدون علائم دیگر گزارش داد. دو روز بعد تست COVID-19 او مثبت شد.

 

شروع ناگهانی آنوسمی به عنوان یک یافته جدید توصیف شده است که ممکن است COVID-19 را از سرماخوردگی یا آنفولانزا متمایز کند. بیانیه اولیه توسط ENT-UK و انجمن راینولوژی انگلیس صادر شد و خواستار شناسایی آنوسمی به عنوان نشانگر ویروس شدند.

 

با این حال، در حالی که مطالعات موردی و حکایات قانع کننده هستند، اما آنها فاقد مجموعه داده های بزرگ یک مطالعه علمی هستند.

 

اولین مجموعه داده بزرگ از ایران آمده است. این یک مطالعه مبتنی بر خانه بوده با 10 هزارنفر نشان داد ارتباط بین آنوسمی و COVID-19 وجود دارد. نتایج حاصل از مجموعه داده های بزرگ دوم توسط تیم مستقر در کالج کینگ لندن منتشر شد.

 

برنامه مطالعه علائم کووید آنها نشان داد كه 65 درصد از كسانی كه آزمایش این بیماری را مثبت كردند، از بین رفتن بو و طعم نیز داشتند و این علائم تاكنون بهترین پیش بینی كننده COVID-19 بود. و نتایج اولیه حاصل از اولین نظرسنجی کنسرسیوم جهانی برای تحقیقات شیمی درمانی ((GCCR) نشان داد که افرادی که علائم COVID-19 را گزارش می دهند، 80 درصد افت توانایی بویایی داشتند.

این نظرسنجی ها به شواهد حکایتی اضافه می کنند، اما محدودیت هایی دارند. اصلی ترین آنها این است که مبتنی بر علائم خود گزارش دهی افراد است - یعنی توانایی بو کردن آنها از نظر بالینی ارزیابی نشده است.

 

از طرف دیگر، مطالعات مستقر در بیمارستانها و کلینیک های گوش و حلق و بینی شواهد ارزشمندی را ارائه می دهد که در آن می توان وضعیت COVID-19 و تاریخچه پرونده را با اطمینان بیشتری تعیین کرد.

 

اولین مورد از چین بیرون آمد، جایی که محققان اعلام کردند 5 درصد بیماران دارای بویایی مختصری هستند.

 

مطالعات انجام شده در فرانسه (417 بیمار) ، در ایتالیا (202) و در ایالات متحده (102)، در مورد بیمارانی که تست COVID-19 مثبت داشتند، به ترتیب در 86 درصد، 64 درصد و 68 درصد از ابتلا به بویایی از بین رفته است.

 

نتایج حاصل از مطالعات بالینی با نرخ یک هر چند روز یک بار ظاهر می شود و نتیجه گیری به طور گسترده ای از این ادعا که آنوسمی با COVID-19 همراه است، حمایت می کند. یکی از آشکارترین این مطالعات تحقیقات در ایران بود که حس بویایی را با استفاده از تست بویایی - حساسیت اندازه گیری کرد.

 

در این حالت ، 59از 60 بیمار مبتلا به COVID-19  حس بویایی کاهش یافته است. سه بررسی منظم از شواهد اخیر نتیجه گرفته اند که بین COVID-19 و آنوسمی ارتباط قوی وجود دارد.

علامت هشدار زودرس

درک زمان از دست دادن بو در رابطه با سایر علائم مهم است. مطالعات متعددی از شروع آنوسمی قبل از علائم دیگر یا به عنوان تنها علامت گزارش می کنند. در حقیقت، یک مطالعه ایالات متحده نشان داد که آنوسمی به عنوان اولین علامت در 27 درصد از پاسخ های آنها ظاهر می شود.

 

یک گروه چینی نشان داد شما می توانید عفونی باشید، حتی اگر آنوسمی تنها علامت شما باشد، اما این ناحیه زمانی است که به اطلاعات سریع نیاز دارید. رابطه بین آنوسمی و عفونت هنوز مشخص نیست، اما مطمئناً یک علامت هشدار دهنده است که ممکن است سایر علائم به دنبال آن باشد.

 

با توجه به استحکام ترکیبی همه موارد فوق، کمی شک وجود دارد که از بین رفتن ناگهانی بوی مربوط به COVID-19 است.

 

اما ما هنوز هم نیاز به یک رویکرد مبتنی بر شواهد داریم که شامل آزمایش بوی عینی و شواهدی از مکانیسم های درگیر شده است، که برخی از آنها در حال ظهور است. در ضمن، به همه ما توصیه می شود كه از دست دادن ناگهانی حس بو به عنوان نشانه ای كه باید خود را جدا و درمان كنیم می باشد.

 

داده های بیشتری مورد نیاز است، و شما می توانید کمک کنید. اگر در طول همه گیری دچار از بین رفتن ناگهانی بوی یا طعم شدید شده اید، بررسی های جهانی GCCR و انگلستان را پر کنید. این نظرسنجی های ساده آنلاین هر کدام کمتر از ده دقیقه طول می کشد. تمرکز ما بر درک مکانیسم های درگیر در اختلالات بو و طعم است.

انتهای پیام/

https://www.sciencealert.com/sudden-loss-of-smell-is-a-reason-to-self-isolate-here-s-why

زمان انتشار: پنج شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 88048

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب