پروفسور حسین شایقی در زمره یک درصد برتر دانشمندان خبرگزاری علم و فناوری - پروفسور حسین شایقی در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان

پروفسور حسین شایقی در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان

خانواده بزرگ سازمان نظام مهندسی ساختمان، صاحب فرزاندان نخبه پرشماری است که در جای جای کشور در حال خدمت رسانی به هموطنان هستند. پروفسور حسین شایقی بر اساس گزارش پایگاه طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI) در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ خانواده بزرگ سازمان نظام مهندسی ساختمان، صاحب فرزاندان نخبه پرشماری است که در جای جای کشور در حال خدمت رسانی به هموطنان هستند. قطعا یکی از این نخبگان برجسته، دکتر حسین شایقی است که در زمینه علمی، پژوهشی و اجرایی یکی از استثناهای مهندسی برق کشور محسوب می شود

پروفسور حسین شایقی در سال ۱۳۵۱ در یک خانواده مذهبی و عشایری در قشلاق اوچ قویی شهرستان پارس آباد مغان چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و دوره راهنمایی را به ترتیب در مدرسه روستای آق قباق آخر و مدرسه اسلام آباد قدیم و دو سال اول مقطع دبیرستان را در دبیرستان ۱۷ شهریور شهر پارس آباد به پایان رساند. سپس برای ادامه تحصیلات به شهر اردبیل نقل مکان نموده و دیپلم را در رشته ریاضی فیزیک با عنوان شاگرد اول از دبیرستان مدرس در سال ۱۳۷۰ اخذ نمود.

وی دكتراي مهندسي برق- قدرت و استاد دانشكده فني و مهندسي دانشگاه محقق اردبيلي و داشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل مي‌باشد.

دکتر شایقی مدرك كارشناسي و کارشناسی ارشد را به ترتیب از دانشگاه صنعتي خواجه نصیرالدین طوسی و صنعتي اميركبير و مدرك دكترا را در رشته مهندسی برق-قدرت از دانشگاه علم و صنعت ايران در سال 1384 اخذ كرده‌اند. وی علاوه بر تدریس دروس تخصصی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره دکتری مهندسی برق قدرت مسئولیت اجرایی گوناگونی را نیز در دانشگاه محقق اردبیلی و استان بر عهده داشته و موسس دو مرکز پژوهشی مرکز رشد واحدهای فناوری محقق اردبیلی و بنیاد نخبگان در استان اردبیل نیز بوده است.

در دوره مسئولیت ایشان مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه موفق به اخذ رتبه ششم در بین پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد کشور در سال 1387 بر اساس ارزیابی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری گردید. ایشان علاوه بر عضویت در شورای­های مختلف علمی و اجرایی دانشگاه­های استان و مراکز رشد، کارگروه­های تخصصی استانداری و کمیسیون­های سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور انجمن­های علمی ملی و بین المللی و استان اردبیل از موسسین شاخه اردبیل انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران و عضو هیات مدیره آن، انجمن انرژی ایران (رئیس شاخه) و انجمن شبکه­ های هوشمند انرژی ایران (نماینده انجمن در استان) بوده است.

 دکتر شایقی عضو هئیت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل از سال 1388 تاکنون بوده و در سال 1391 نیز به عنوان پژوهشگر برتر سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور انتخاب شدند. از مهمترین سوابق پژوهشی ایشان میتوان به تالیف هشت عنوان کتاب تخصصی در رمینه مهندسی برق، انتشار بیش از 160 مقاله در مجلات معتبر علمی، ارایه بیش از 250 مقاله در کنفرانس­های بین اللملی و همایشهای ملی، انجام بیش از 30 طرح پژوهشی و چهار طرح صنعتی و ثبت سه اختراع اشاره نمود. ضمنا وی عضو هیات تحریه هشت مجله علمی-پژوهشی و سردبیر دو مجله علمی پژوهشی و داور بیش از 20 مجله تخصصی و کنفرانسهای معتبر در زمینه مهندسی برق قدرت است. دکتر شایقی در سال­های 1386، 1389، 1390، 1391 ، 1392 و 1396 به عنوان پژوهشگر نمونه استان اردبیل در حوزه فنی و مهندسی و در سال­های 1390 و 1392 به عنوان پراستنادترین نویسنده استان انتخاب شدند. در سال 1393 مجله Journal of Operation and Automation in Power Engineering با مدیر مسوولی ایشان به عنوان مجله برتر انگلیسی استان انتخاب شد.

پروفسور شایقی در سال 1394، 1395، 1396 و 1396 نیز بر اساس گزارش پایگاه طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI) در زمره یک درصد دانشمندان و نخبگان علمی جهان قرار گرفت. 

وی در سال 2015 به عنوان عضو ارشد انجمن مهندسین برق و الکترونیک آمریکا (Senior Member of IEEE) برگزیده شد. وی هم اکنون به عنوان رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل مشغول به فعالیت هستند.  

کتاب های منتشر شده:

1. كاربرد MATLAB در علوم مهندسي، ناشر- انتشارات ياوريان، چاپ چهارم 1388 .

  2. مروری ب ر مدارهای الکتریکی- جلد اول ، ناشر- انتشارات ياوريان، چاپ اول 1385.

  3. مروری ب ر ماشین­های الکتریکی- جلد اول ، ناشر- انتشارات ياوريان، چاپ اول 1385 .

  4. مروری ب ر بررسی سیستم های قدرت الکتریکی ، ناشر- انتشارات ياوريان، چاپ اول 1386.

  5. نکات بر تر در مباحث تاسيسات برقي نظام مهندسي ساختمان، ناشر- انتشارات ياوريان، چاپ ششم 1388.

  6. نکات بر تر در مدارهای الکتریکی- جلد اول ، ناشر- انتشارات ياوريان، چاپ اول 1389 .

افتخارات:

 1. قرار گرفتن در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان در سال،2014 ، 2015 و 2016 بر اساس پایگاه طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI)
 2. انتخاب به عنوان عضو ارشد (Senior Member) انجمن مهندسین برق و الکترونیک آمریکا (IEEE)
 3. برگزیده انجمن انرزی بادی ایران در سال 1395.
 4. کسب عنوان مجله علمی برتر انگلیسی Journal of Operation and Automation in Power Engineering استان اردبیل با مدیر مسوولی اینجانب در جشنواره هفته پژوهش و فناوری سال 1393.
 5. پژوهشگر برتر سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در سال 1391.
 6. پژوهشگر نمونه استان اردبیل در حوزه فنی و مهندسی در سال 1386 و 1389، 1390، 1391 و 1392.
 7. پراستنادترین نویسنده استان در سال 1390 و 1392.
 8. ارتقاء از مرتبه استادیاری به دانشیاری و سپس مرتبه استادی در حداقل زمان قانونی (جمعا 8 سال)
 9. پژوهشگر نمونه در حوزه فنی و مهندسی دانشگاه محقق اردبيلی از سال 85 تا سال 92 به صورت متوالی.
 10. دانشجوي ممتاز مقطع دكتراي برق (رتبه اول) در رشته مهندسي برق در سال 82-1381و 83-1382 دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ايران.
 11. پژوهشگر نمونه كشوري در ششمين همايش سراسري هم‌انديشي باشگاه پژوهشگر جوان- اردبيل، 1383.
 12. کسب مقام ابتكار ويژه مسابقات رباتيك، سومين مسابقات ربوكاپ، دانشگاه آزاد اسلامي واحد مركز تهران، 1382

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰:۴۵

شناسه خبر: 88050

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب