خبرگزاری علم و فناوری

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان تهران:

کتاب مدیریت بحران در سیل پل دختر منتشر گردید

کتاب مدیریت بحران در سیل پل دختر روایت مجموعه اقدامات و تدابیر مدیریتی سردار حسن زاده و همکارانش در سپاه سیدالشهدا استان تهران می باشد ، کتاب حاضر مجموع دستاوردها و تجاربی است که در سیل سال ۱۳۹۸ در پل دختر از توابع استان لرستان اتفاق افتاد. اثر فوق جز انتشارات جدید نشر دهم می باشد.

در بخشی از این کتاب آمده است؛

وقوع بسیاری از حوادث طبیعی، اجتناب ناپذیر و غیر قابل انکار است اما کنترل این حوادث و پیشگیری از آن بر عهده بشر است. امروزه شمار برخی حوادث رو به افزایش است، چرا که با تجاوز انسان به حریم طبیعت، تغییر ساختارهای طبیعی، از بین بردن محیط زیست و دهها عامل انسانی دیگر، راه ورود بحران ها به زندگی بشر، بیشتر از قبل باز شده است. بشر امروزی با تکیه بر فناوری و علم، خود را مصون از حوادث می داند، در حالی که هر جا اثری از ورود انسان به طبیعت و درهم شکستن ساختارهای آن دیده می شود، پیامدهای ناشی از آن رخ می نماید.
با وجود تلاش های علمی بسیاری که در زمینه پیش بینی و مهار رخدادهای طبیعی صورت گرفته است، همچنان علم مقهور طبیعت است و نتوانسته مانع از بروز حوادث و رخدادها شود.
با این وجود لازم نیست که دولت ها و ملت ها به ستیز و مقابله با حوادث برخیزند، تنها کافی است با موصون سازی شهرها و روستاها، انجام اقدامات پیشگیرانه و ایجاد آمادگی های لازم در مردم و سازمان ها، جوامع را از آسیب های ناشی از آن حفظ نمایند. این همان چیزی است که نسل های امروز را از نسل های پیشین خود متفاوت ساخته است.
بی شک کشورمان ایران نیز از این حوادث دور نماند ه و نخواهد ماند. در سالهای اخیر شاهد وقوع حوادث بسیاری در کشور بوده ایم. حادثه زلزله بم، زلزله سرپل ذهاب، سیلاب های ویرانگر در استان های آذربایجان شرقی، گلستان و … از جمله این موارد است.
در اوایل سال ۱۳۹۸، در بسیاری از شهرهای کشور، سیلا بهای عظیم به وقوع پیوست.
در این میان چهار استان مازندران، گلستان، لرستان و خوزستان بیشترین خسار تها را متحمل گردیدند. اگرچه بدیهی است که حوادث به همراه خود و یا پس از آن، حوادث دیگری را رقم می زنند، مانند رانش زمین، آتش سوزی و …؛ اما آنچه وقوع این سیلها را از سایر حوادث مشابه آن در سالهای گذشته متمایز ساخت، وجود پدیده جدید و بی سابقه “انباشت گل و لای” بود که شاید تا کنون نامی هم برای آن انتخاب نشده باشد. شهرستان پلدختر از توابع استان لرستان، تنها شهری بود که این پدیده نوظهور را تجربه کرد.
کتاب حاضر مروری است بر مبانی و اصول مدیریت بحران و شرح عینی مدیریت بحران در شهرستان پلدختر. این کتاب شامل 5 بخش م یباشد. بخش نخست به بیان تعاریف و بررسی اجمالی تاریخچه وقوع بحران در جهان می پردازد. بخش دوم نمایی از چرخه مدیریت بحران و قوانین مربوط به آن را ارائه می دهد. بخش سوم شامل مدیریت بحران در ایران و اقداماتی که لازم است در قبل، حین و پس از وقوع بحران صورت گیرد و بخش چهارم به بررسی رویداد سیل در ایران و تاریخچه وقوع آن در کشور اختصاص دارد. در نهایت، بخش پنجم که موضوع اصلی کتاب را تشکیل داده است، مدیریت بحران در سیل پلدختر توسط سپاه حضرت سیدالشهداء(علیه السلام)استان تهران و ضعف ها و کاستی های آن را شرح داده است.
بی شک این کتاب خالی از عیب نیست و مطالب بسیاری وجود داشته که مجال بیان آنها در این کتاب نبوده است اما تلاش شده است با بیان واقعیت ها و مسائل مهم و کلیدی مدیریت بحران در شهر پلدختر، به صورت روان و ساده، تجارب جدیدی در اختیار خوانندگان قرار گیرد.
امید است مطالعه آن، بتواند در مدیریت هر چه بهتر بحرانهای احتمالی آینده و پیشرفت مدیریت بحران در کشور عزیزمان ایران مؤثر واقع گردد.

 

خبرنگار: امیرحسین عاملی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵:۴۰

شناسه خبر: 88065

مطالب مرتبط :
افتتاح ساختمان سردار شهید حاج حسن اسداللهی با حضور سردار حسن زاده در دانشگاه آزاد شهرقدس

افتتاح ساختمان سردار شهید حاج حسن اسداللهی با حضور سردار حسن زاده در دانشگاه آزاد شهرقدس

این افتتاحیه با حضور خانواده سردار شهید حاج حسن اسداللهی ،سردار حسن زاده ،امام جمعه شهر قدس ،رئیس پلیس شهر قدس و معاونت علمی و پژوهشی استان تهران برگزار گردید

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب