از مهندسی عمران چه می‌دانید؟

رشته مهندسی عمران یکی از رشته های شاخه مهندسی بوده که به دلیل جذابیت های آن، هرساله بسیاری را به سمت خود می کشد اما با شناخت دقیق آن بهتر و با چشمانی باز می توان تصمیم گرفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، ساخت و ساز پناهگاه، بنا و ساختمان از اولین روزهای پیدایش انسان برروی زمین وجود داشته و روز به روز همانند سایر علوم با رشد و پیشرفت روبرو بوده است و یکی از شاخه های مهم آن در برهه کنونی و طی چندین سال گذشته رشته مهندسی عمران می باشد.

مهندسی عمران به عنوان اولین رشته از  رشته های مختلف مهندسی پس از مهندسی نظامی در نظر گرفته می شود و شامل زیر رشته های طراحی ، برنامه ریزی ، ساخت و نگهداری زیرساخت ها. این آثار شامل جاده ها ، پل ها ، ساختمان ها ، سدها ، کانال ها ، آبرسانی و امکانات بسیاری دیگر است که بر زندگی انسان تأثیر می گذارد.

مهندسی عمران با بخش های خصوصی و دولتی از جمله صاحبان منازل شخصی و شرکتهای بین المللی ارتباط نزدیکی دارد. این یکی از قدیمی ترین حرفه های مهندسی است و دستاوردهای مهندسی باستان به دلیل مهندسی عمران شامل اهرام مصر و سیستم های جاده ای است که توسط رومی ها توسعه یافته است.

 

مهندسی عمران در زندگی روزمره

مهندسی عمران نقش مهمی در زندگی هر انسانی دارد ، اگرچه یک ممکن است اهمیت آن را در کارهای روزمره ما واقعاً حس نکند. عملکرد مهندسی عمران با شروع روز دوش گرفتن شروع می شود ، زیرا آب از طریق سیستم آبرسانی شامل یک شبکه به خوبی طراحی شده از لوله ها ، تصفیه خانه و سایر خدمات مرتبط با آن تحویل داده می شود. شبکه راه هایی که هنگام حرکت به مدرسه یا محل کار ، از آن سوار می شویم ، پل های عظیم ساختاری که به آن می رویم و ساختمان های بلند که در آن کار می کنیم ، همه توسط مهندسین عمران طراحی و ساخته شده اند. حتی مزایای برق مورد استفاده ما از طریق مشارکت مهندسان عمران که برای خطوط انتقال برج ساخته شده اند در دسترس ما قرار دارد. در حقیقت ، هیچ حوزه ای از زندگی را نمی توان شناسایی کرد که شامل سهم مهندسی عمران نشود. بنابراین ، اهمیت مهندسی عمران ممکن است با توجه به مفید بودن آن در زندگی روزمره مشخص شود

 

رشته های مهندسی عمران

 

مهندسی عمران یک علم متعدد است که شامل چندین رشته فرعی است که با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. زیر رشته های مختلف مهندسی عمران در زیر ذکر شده است:

مهندسی سازه: این رشته شامل طراحی سازه هایی است که باید برای کاربران ایمن باشد ، اقتصادی باشد و عملکردهای مورد نظر را انجام دهد. طراحی و تجزیه و تحلیل ابتدا باید بارهایی را که بر روی سازه ها اعمال می شوند ، استرس هایی که به دلیل بارها ایجاد می شوند ، شناسایی کند و سپس سازه را برای مقاومت در برابر این بارها طراحی کند. این شامل سازه های فلزی ، ساختمان ها ، تونل ها ، بزرگراه ها ، سدها و پل ها است.

 

مهندسی ژئوتکنیک: مهندسی ژئوتکنیک با خاک ، سنگ ، پایه های ساختمان ها و پل ها ، بزرگراه ها ، فاضلاب ها و سیستم های آب زیرزمینی سرو کار دارد. اطلاعات فنی به دست آمده از علوم زمین شناسی ، آزمایش مواد و هیدرولیک در طراحی پایه ها و سازه ها برای اطمینان از ایمنی و اقتصاد ساخت و ساز استفاده می شود.

 

مهندسی منابع آب: این رشته از مهندسی عمران مربوط به مدیریت کمیت و کیفیت آب در منابع زیرزمینی و بالاتر از منابع زیرزمینی مانند رودخانه ها ، دریاچه ها و نهرها است. مناطق جغرافیایی برای پیش بینی مقدار آبی که از یک منبع آب به داخل و خارج می رود ، تجزیه و تحلیل می شوند. رشته های هیدرولوژی ، زمین شناسی و علوم زیست محیطی در این رشته مهندسی عمران گنجانده شده است.

 

مهندسی محیط زیست: مربوط به علم مدیریت پسماند انواع ، تصفیه آب ، تمیز کردن مناطق آلوده ، کاهش آلودگی و بوم شناسی صنعتی است. داده های فنی حاصل از مهندسی محیط زیست به سیاست گذاران در تصمیم گیری های مربوط به مسائل زیست محیطی کمک می کند.

سایر رشته ها: برخی از رشته های دیگر در مهندسی عمران شامل مهندسی ساحلی ، مهندسی ساخت و ساز ، مهندسی زلزله ، علم مواد ، مهندسی حمل و نقل و نقشه برداری می باشد.

 

آینده مهندسی عمران

مهندسی عمران از اطلاعات فنی به دست آمده از بسیاری از علوم دیگر استفاده می کند ، و با پیشرفت در انواع فن آوری ها ، مهندسی عمران نیز سود چشمگیری داشته است. انتظار می رود که آینده ای از مهندسی عمران با فن آوری های جدید از جمله نرم افزار طراحی ، GPS ، سیستم های GIS و سایر تخصص های فنی در زمینه های متنوع متحول شود. این فناوری به پیشرفت های مهم در کاربرد مهندسی عمران از جمله پیشرفت سریع در استفاده از ابزارهای طراحی 3 بعدی و 4 بعدی ادامه خواهد داد.

 

گزارش از غلامرضا طرق پیما

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88076

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب