یک کارشناس اقتصادی عنوان کرد:

حذف صفر از پول ملی تاثیری در کنترل تورم ندارد

شفیعی تاکید کرد: این که عنوان می شود با حذف صفر از پول ملی تورم کاهش پیدا می کند مطلب نادرستی است، با حذف صفر تنها واحد شمارش پول تغییر می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری هیات دولت مرداد امسال به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر را تصویب کرد.

برخی رسانه ها و اقتصاددان حامی دولت عنوان می کنند اقدام ترکیه در حذف صفر از پول ملی می‌تواند به عنوان یک نمونه موفق و همسطح با اقتصاد ایران مورد بررسی قرار گیرد. در واقع این عده ترکیه را الگوی دولت یازدهم برای حذف صفر از پول ملی عنوان می کنند.

با این حال علی شفیعی در این مورد نظری متفاوت دارد. این اقتصاددان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد گفت: به نظر بنده حذف چهار صفر تاثیری روی اقتصاد ندارد.

وی ادامه داد: این اقدام دولت تنها یک نمایش است برای اینکه دولت یک اثری از خود به جا گذاشته باشد و تنها اتفاقی که می افتد این است که واحد شمارش تغییر می کند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اینکه ترکیه شش صفر از پول ملی خود را حذف کرد و بعد از ۲ تا ۳ سال تورم در این کشور به سه درصد رسید، قابل استناد نیست. حقیقت این است که ترکیه از سال ۱۹۸۵ و زمانی که دچار تورم ۷۰ درصدی بود شروع به برنامه ریزی برای کنترل تورم خود کرد.

شفیعی گفت: در اثر مجموعه اقدامات دولت ترکیه نهایتاً در سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ آن تورم سرسام آور به سه درصد رسید. بله در آن زمان 6 صفر نیز از واحد پول ملی خود حذف کرد اما این کار با انجام یک سری اصلاحات اقتصادی و فراهم آوردن زیرساخت ها صورت گرفت.

وی تاکید کرد: این که عنوان می شود با حذف صفر از پول ملی تورم کاهش پیدا می کند مطلب نادرستی است، با حذف صفر تنها واحد شمارش پول تغییر می کند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اگر بخواهیم تورم کشور کنترل شود باید سیستم بانکی اصلاح شود. متاسفانه بانک ها به دلیل خلق پول به شدت دچار وضعیت خطرناکی هستند. اکنون سیستم بانکی ما به مردم بدهکار است و اگر  مردم به دنبال این باشند که پول خود را از بانک دریافت کنند بانک‌ها دچار ورشکستگی می شوند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 88084

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب