بازیافت مواد شیمیایی محصول مفیدی را از بیو پلاستیک زباله تولید می کند

یک روش سریعتر و کارآمد تر برای بازیافت بیوپلاستیک بر پایه گیاهان توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه های بیرمنگام و بث ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از فیز؛ یک روش سریعتر و کارآمد تر برای بازیافت بیوپلاستیک بر پایه گیاهان توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه های بیرمنگام و بث ساخته شده است.

این تیم نشان داده است که چگونه روش بازیافت شیمیایی آنها نه تنها روند کار را سرعت می بخشد، بلکه می تواند به یک محصول جدید - یک حلال زیست تخریب پذیر  نیز تبدیل شود که می تواند برای استفاده در صنایع مختلفی از جمله لوازم آرایشی و دارویی به فروش برسد.

بیوپلاستیک، ساخته شده از اسید پلیلاکتیک (PLA)، در محصولاتی مانند فنجان یکبار مصرف، مواد بسته بندی و حتی اسباب بازی های کودکان به طور فزاینده ای رایج می شود. به طور معمول، هنگامی که آنها به پایان عمر مفید خود رسیدند، آنها برای مدت زمان چند ماه در محل دفن زباله یا کمپوست دفع می شوند.

در یک تحقیق جدید، محققان نشان داده اند که یک فرایند شیمیایی با استفاده از یک کاتالیزور مبتنی بر روی که در دانشگاه بث و متانول ساخته شده است می تواند برای تجزیه پلاستیک های مصرف کننده واقعی و تولید حلال سبز به نام متیل لاکتات استفاده شود.

این تیم روش خود را بر روی سه محصول جداگانه PLA یک فنجان یکبار مصرف، مقداری از ضایعات پرینتر سه بعدی و اسباب بازی کودکان آزمایش کردند. آنها دریافتند که این فنجان به راحتی در دماهای پایین به متیل لاکتات تبدیل می شود، اما حتی پلاستیک های موجود در اسباب بازی های کودکان نیز با استفاده از دمای بالاتر قابل تبدیل هستند.

لوئیس رومنز – رامیرز نویسنده ارشد از دانشگاه بیرمنگام اظهار داشت: ما هیجان زده شدیم که می توان مقادیر زیادی از حلال سبز را بدون توجه به خصوصیات نمونه ها به دلیل رنگ، مواد افزودنی، اندازه و حتی وزن مولکولی بدست آورد.

محقق برجسته، پروفسور جو وود، در دانشگاه بیرمنگام گفت: روشی که ما طراحی کرده ایم از پتانسیل واقعی برای کمک به تلاش های مداوم برای کاهش مقدار پلاستیک به محل دفن زباله یا سوزاندن محصولات جدید ارزشمند زباله کمک می کند.

تکنیک ما قبل از ساخت مجدد محصولات جدید، پلاستیک ها را در بلوک های ساختمان شیمیایی آنها تجزیه می کند، بنابراین می توانیم تضمین کنیم که محصول جدید از کیفیت کافی و مناسب برای استفاده در سایر محصولات و فرایندها برخوردار است.

این فرایند شیمیایی تا 300 میلی لیتر آزمایش شده است، بنابراین مراحل بعدی شامل افزایش مقادیر بیشتر رآکتور قبل از استفاده در یک محل صنعتی است. این تحقیق توسط شورای تحقیقات مهندسی و علوم فیزیکی تأمین شد.

نتایج این تحقیق درIndustrial & Engineering Chemistry Research منتشر شده است.

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88091

مطالب مرتبط :
بیوپلاستیک

بیو پلاستیک جدید با دوام می تواند مایعات در حال جوش را در خود نگه دارد

تیم دانشگاه آکرون بر روی فرم متداول بیوپلاستیک به نام پلی لاکتیک اسید (PLA) متمرکز شده است که می تواند مایعات در حال جوش را در خود نگه دارد.

مواد شوینده

در گفت و گو با كارشناس ارشد سم شناسی مطرح شد

نکات ضروری برای استفاده از مواد شیمیایی و شوینده در خانه/ مخلوط کردن مواد سفید کننده با جرم گیر کشنده است

كارشناس ارشد سم شناسی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول گفت: مخلوط کردن مواد سفید کننده با جرم گیر سبب ایجاد یک گاز سمی می شود که استنشاق آن سبب ایجاد خفگی در فرد خواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱:۰۹

سلام ریشه رانت مذهبی ها و مداحان در واگذاری بزرگترین کارخانه آجر اهواز به نام آجر جنگیه این کارخانه عظیم و با سابقه،با هزاران کارگر به آقای کاظم صفری(شوهر خواهر حسن صفری، مداح) با خدعه و حیله واگذار گردید،پس از تحویل کارخانه،اقدام به فروش تجهیزات، خط تولید و ماشین الات نمود.لذا به بهانه تعطیلی خط تولید، اقدام به اخراج کارگران که اکثرا ساکن همان روستای جنگیه بودند، نموده است. جالب است بدانید که نامبرد در سال ۹۸ در حال قطعه بندی فروش زمین های کارخانه بوده، که سیل خوزستان باعث به عقب افتادن این امر می شود.وجالبتر اینکه بدانید که بابت کارخانه ای که تعطیل و خط تولیدی که نیست،اعتبار دریافت خسارت سیل زدگان برای ایشان تصویب شده. این اعتبار با همت مداح معروف حاج احمد طرفی و هماهنگی نماینده سابق اهواز الباجی ، پیگیری شده است. حال کارگران اخراج شدند، تولید تعطیل شده، خسارت سیل هم خواهد گرفت و انتظار دارید که ملت ادعای عدالت و آزادی رسانه ها و مطبوعات را باور کنند.لطفا بررسی کنید.

اشتراک گذاری مطالب