خبرگزاری علم و فناوری

تجزیه و تحلیل ویتامین C در عرق با پچ پوستی الکترونیکی

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو پچ پوستی الکترونیکی را ابداع کرده اند که می تواند هر نوع ویتامین C در عرق را تجزیه و تحلیل کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ ویتامین C از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند، نقش مهمی در ترمیم زخم ها دارد و حتی می تواند به بهبودی از COVID 19 کمک کند. بنابراین، چگونه می دانید که به اندازه کافی از آن استفاده می کنید؟ خوب، یک سنسور تجزیه و تحلیل عرق پوشیدنی می تواند به زودی به شما بگوید.

این نمونه اولیه توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو ساخته شده است و یک لایه کششی نازک، انعطاف پذیر دارد که به طور موقت به پوست کاربر چسبیده است. این الکترودهای انعطاف پذیر را شامل می شود، که به نوبه خود حاوی آنزیمی است که به نام آسکوربات اکسیداز معروف است.

پس از اعمال، پچ باعث تعریق پوست زیرین می شود. در صورت وجود هر نوع ویتامین C در عرق، آسکوربات اکسیداز آن را به اسید دهیدروسکروبیک تبدیل می کند. این فرایند نه تنها اکسیژن مصرف می کند بلکه یک جریان الکتریکی نیز تولید می کند.

همانطور که توسط حسگر اندازه گیری می شود، قدرت آن جریان مطابق با میزان ویتامین C موجود در عرق، که مطابق با آن در جریان خون است، متفاوت است. پس از اتصال به صفحه مدار کوچک، نمونه اولیه حاضر بصورت بی سیم آن داده ها را برای تجزیه و تحلیل بیشتر انتقال می دهد.

طی یک دوره دو ساعته، پچ حسگر با دقت قادر به یافتن میزان تغییر ویتامین C در چهار آزمونی بود که از مکمل های ویتامین C و آب میوه های غنی از ویتامین C مصرف کرده بودند. همچنین در تشخیص این ویتامین در اشک و بزاق موثر بود، به علاوه تکنولوژی احتمالا می توانند به حس ترکیبات اضافی سازگار باشد.

جولیان سمپیوناتو، نخستین نویسنده این مطالعه، گفت: یک کاربر می تواند نه تنها ویتامین C بلکه سایر مواد مغذی در صورت تمایل، یک ویتامین مولتی ویتامین را ردیابی کند. این زمینه ای است که به سرعت رشد می کند.

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 88092

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب