هیئت اندیشه ورز حقوق بین الملل پایگاه بسیج علمی شهرستان مبارکه؛

بررسی وضعیت حقوق بشر در سرزمین های اشغالی با توجه به اعلامیه جهانی

از جمله حقوق بشر حق حیات-حق تعیین سرنوشت- حق مالکیت است اما متأسفانه در جهان امروز بحث حقوق بشرملعبه دست قدرت های بزرگ قرار گرفته است، آشکارا این که رژیم غاصب صهیونیستی از آغاز پیدایش نامشروع خود هیچگاه براساس قوانین و مقررات بین المللی عمل نکرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، در آستانه روز قدس محمد صادق مؤذنی کارشناس ارشد حقوق بین الملل و مسئول هیئت اندیشه ورز حقوق بین الملل پایگاه بسیج علمی شهرستان مبارکه و محمد قدیری کارشناش ارشد حقوق بین الملل و فرمانده پایگاه بسیج علمی شهرستان مبارکه با طرح چند سؤال و پاسخ به آنها وضعیت حقوق بشر در سرزمین های اشغالی را با توجه به اعلامیه جهانی حقوق بشر بررسی می کنند.

 

نگاه تخصصی به وضعیت حقوق بشر در سرزمین های اشغالی

یکی از مسائل بسیار مهمی که در جامعه جهانی بایستی به آن توجه کرد، بحث حقوق بشراست. حقوق بشر، حقوقی است که خداوند متعال بصورت ذاتی درون وجود هریک از انسان ها قرار داده است و این حقوق را نباید تحت هیچ شرایطی از انسانها سلب نمود. از جمله حقوق بشر حق حیات-حق تعیین سرنوشت- حق مالکیت اما متأسفانه در جهان امروز بحث حقوق بشرملعبه دست قدرت های بزرگ قرار گرفته است. در جهان امروز  شاهد آن هستیم که اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوب 10 دسامبر1948به اصولی در رابطه حقوق بشراشاره نموده  است. در این نوشته سعی خواهد شد تا با طرح چند سؤال و پاسخ به آنها وضعیت حقوق بشر در سرزمین های اشغالی مورد بررسی قرار گیرد:    

۱- چندین سال است که اسرائیل، به بهانه مقابله با تروریسم اقدام به ترور رهبران نظامی و سیاسی گروه های مبارز از جمله حماس می کند و این ترور ها در خارج از صحنه نبرد رخ می دهد. آیا رفتار رژیم صهیونیستی بر مبنای حقوق بین الملل و اعلامیه جهانی حقوق بشر قابل پذیرش است؟

پ: این سیاست اسرائیل ناقض اصل تفکیک بین نظامیان و غیر نظامیان واصل تفکیک بین اهداف نظامی وغیر نظامی است. در ماده 48 پروتکل شماره یک الحاقی به کنوانسیون ژنو1949 به این موضوع بصورت روشن اشاره شده است. از سوی دیگر براساس ماده سه اعلامیه جهانی حقوق بشر هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است. این در حالی است که رژیم صهیونیستی با نقض پروتکل ژنو اقدام به ترور سران گروه حماس می نماید.

۲- چندین سال است که اسرائیل، به بهانه مقابله با تروریسم اقدام به ترور رهبران نظامی و سیاسی گروه های مبارز از جمله حماس می کند و این ترور ها در خارج از صحنه نبرد رخ می دهد. آیا رفتار رژیم صهیونیستی بر مبنای حقوق بین الملل و اعلامیه جهانی حقوق بشر قابل پذیرش است؟

پ: بر اساس ماده 9 اعلامیه جهانی حقوق بشر: هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خود سرانه قرار گیرد. ازسوی دیگر و بر اساس ماده 10 هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و مستقل است. البته این حقی است که سالیان متمادی سران این رژیم غاصب از مردم فلسطین دریغ می کنند.

۳- سؤال بعدی آن است که نظامیان صهیونیست، مردم مظلوم فلسطین را از طریق ویران نمودن منزل های مسکونی ایشان وادار به این موضوع می نمایند تا از سرزمین مادری خودشان خارج شوند و به کشور های دیگر پناهنده بشوند. آیا در این خصوص اعلامیه جهانی حقوق بشر اظهار نظری کرده است؟

پ: براساس ماده 13 اعلامیه جهانی حقوق بشر، هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابجایی(حرکت از نقطه ای به نقطه دیگر) و اقامت ( در هر نقطه ای ) درون مرز های مملکت است. براساس بند 2 ماده 17 که بیان می دارد هیچ کس را نمی بایست خودسرانه از حق مالکیت خویش محروم کرد، به خوبی بر می آید رژیم غاصب صهیونیستی برخلاف اعلامیه جهانی حقوق بشر با مردم مظلوم فلسطین برخورد می کند.

همچنین براساس ماده 15 این اعلامیه هر انسانی سزاوار و محق  به داشتن تابعیتی(ملیتی) است. با توجه به این موضوع تمامی مردم فلسطین اعم از افرادی که مجبور به پناهندگی اجباری به کشور های دیگر شده اند و یا افرادی که درون سرزمین مادری خودشان هستند این اختیار را خواهند داشت که در رابطه با آینده خودشان تصمیم گیری نمایند.

 رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله العالی) براین موضوع تأکید دارند که فلسطین متعلق به مردم فلسطین است و این مردم فلسطین هستند که  بایستی آینده خود را از طریق همه پرسی مشخص نمایند. درپایان بایستی به این نکته اشاره نماییم که رژیم غاصب صهیونیستی از آغاز پیدایش نامشروع خود هیچگاه براساس قوانین و مقررات بین المللی عمل نکرده است. این در حالی است که دولت های هم پیمان غربی عربی مرتجع این رژیم و همچنین سازمان های بین المللی با سرپوش  گذاشتن بر جنایات این رژیم کودک کش سعی دارند تا وجهه مخدوش این رژیم را پاک نمایند. اما این وظیفه بر دوش یکایک مسلمانان و آزادی خواهان جهان است تا با حمایت از مردم مظلوم فلسطین به آنها کمک نمایند تا به حقوق از دست رفته خود دست پیدا کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵:۲۸

شناسه خبر: 88094

مطالب مرتبط :
بیانیه نخبگان بسیج علمی استان اصفهان در پی ترور شهید محسن فخری زاده

بیانیه نخبگان بسیج علمی استان اصفهان در پی ترور شهید محسن فخری زاده؛

چنین اقدامات تروریستی از اراده پولادین و اعتقاد متقن مردم و نخبگان نمی کاهد/ تا پیروزی نهایی و درهم کوبیدن کامل نظام های استعمار و استکبار راهی نمانده است

نخبگان بسیج علمی استان اصفهان در پی شهادت مظلومانه دانشمند هسته ای "شهید دکتر محسن فخری زاده" با صدور بیانیه ای ضمن محکوم نمودن این حرکت غیرانسانی و ددمنشانۀ دشمنان قسم خوردۀ اسلام و انقلاب، و عرض تبریک و تسلیت؛ اعتقاد راسخ دارد که چنین اقدامات تروریستی نه تنها از اراده پولادین و اعتقاد متقن مردم و نخبگان نمی کاهد، بلکه به یاری خدا تا پیروزی نهایی و درهم کوبیدن کامل نظام های استعمار و استکبار راهی نمانده است.

۰

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد؛

اهداف و ویژگی‌های پایگاه بسیج علمی

پایگاه علمی بسیج مجموعه ای وابسته به سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری می باشد که اعضای آن تمامی از نخبگان، مخترعان، خبرگان، صاحب نظران و دانش آموختگان بوده که به عضویت این مرکز درآمده اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب