حداقل تا ۱۸ ماه آینده خبری از واکسن کرونا نخواهد بود!

بخش اعظم دنیا به دنبال جواب این سوال هستند كه چه زمانی واكسن کووید۱۹ برای محافظت در برابر ویروس کرونا در دسترس خواهد‌بود. زیرا بدون واکسن بعید است كه كشورها بتوانند سیاست‌های قرنطینه را کاملا متوقف ‌کنند. اما حتی در حالی که کشورهای اروپایی محدودیت‌های قرنطینه را کاهش می‌دهند، اخبار چندان خوش بینانه ای نسبت به کشف واکسن به گوش نمیرسد.

این سوال که چه کسی اول به واکسن دسترسی پیدا خواهد‌ کرد، باعث بروز یک آشفتگی در هفته گذشته شده است پس از آن که «پل هادسون» مدیرعامل سانوفی در مصاحبه با بلومبرگ اظهار داشت که کشوری که بتواند بودجه‌های سنگین تحقیق را تامین کند ابتدا به این واکسن دسترسی پیدا خواهد‌ کرد. اما آیا واقعا این چنین خواهد بود؟

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از یورونیوز، تحقیقات واکسن به طور معمول چندین سال طول می‌کشد. آنچه آزمایشگاه‌ها و محققان به ما می‌گویند این است که شتابی که در توسعه کارآزمایی‌های بالینی می‌بینیم، به ما این امید را می‌دهد که تا 18 ماه دیگر به واکسن دسترسی پیدا کنیم. غیر‌منطقی است که فکر کنیم بتوانیم سریع‌تر از آن پیش برویم، بدون اینکه امنیت مردم را به خطر بیندازیم.

طبق گفته‌ی وزیر فرانسه واکسن ویروس کرونا تا 18 ماه دیگر در‌ دسترس نخواهد ‌بود

 اظهارات محققان در تضاد با اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریكا است كه روز جمعه اعلام‌کرد كه ایالات متحده در جستجوی تهیه واکسن تا پایان سال است. مدیر سازمان بهداشت جهانی در اروپا در مصاحبه رادیویی اظهار داشت: «تهیه واکسن حتی در یک سال آینده بسیار خوش‌بینانه است.» وی با بیان اینکه متخصصان پزشکی در تماس با ویروس ابتدا باید واکسینه شوند، توضیح ‌داد: «یک سال‌ و نیم مدت ‌زمان واقعی‌تری است.»

بخش اعظم دنیا به دنبال جواب این سوال هستند كه چه زمانی واكسن کووید19 برای محافظت در برابر ویروس کرونا در دسترس خواهد‌ بود. زیرا بدون واکسن بعید است كه كشورها بتوانند سیاست‌های قرنطینه را کاملا متوقف ‌کنند. اما حتی در حالی که کشورهای اروپایی محدودیت‌های قرنطینه را کاهش می‌دهند، با شروع مجدد سفر‌ها در اواسط ژوئن، بسیاری از مقامات هشدار داده‌اند که واکسن حداقل تا 18 ماه دیگر در دسترس نخواهد ‌بود.

در حال حاضر حدود ۳۵ شرکت و موسسه دانشگاهی در تلاشند تا چنین واکسنی را بسازند و حداقل چهار مورد از آنها همین حالا نیز گزینه‌هایی احتمالی را بر روی حیوانات آزمایش کرده‌اند. اولین مورد از این گزینه‌ها که توسط شرکت زیست فناوری «مُدرنا» (Moderna) واقع در بوستون ساخته شده است، به زودی به مرحله آزمایشات بالینی می‌رسد. این سرعت بی سابقه در دستیابی به واکسن احتمالی را عمدتا مدیون تلاش های اولیه چینی‌ها برای توالی‌یابی ژنتیکی Sars-CoV-۲، یا ویروسی که باعث بروز بیماری کووید-۱۹ می‌شود، هستیم. چین این توالی را در اوایل ماه ژانویه به اشتراک گذاشت و به گروه‌های تحقیقاتی در سراسر جهان این امکان را داد تا ویروس زنده را کشت کرده و بر روی این که این ویروس چگونه به سلول‌های انسانی حمله و افراد را بیمار می‌کند، مطالعه کنند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷:۳۴

شناسه خبر: 88097

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب