واکسن کرونا و اخلاق در پژوهش؛ آيا بیمارکردن تعمدانه راه درستی برای توسعه واکسن کروناست؟

«ما افراد را از مرگ در اثر کووید نجات می‌دهیم اما این کار آسانی نیست. سخت است بتوان بحث کرد که نباید چیزی را که امکان دارد فرایند یافتن واکسن را سرعت ببخشد، امتحان نکنیم. این یک بیماری در یک جامعه‌ی کوچک نیست، بلکه تمامی دنیا در خطر است. پس من فکر می‌کنم که با در نظر گرفتن هزینه و سود، این کار باید انجام شود.» متخصصان بیماری‌های عفونی می‌گویند در بهترین حالت حداقل بین ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد تا واکسن کرونا برای استفاده‌ی عمومی آماده شود.

چیزی که مشخص است این است که بیماری همه‌گیر کرونا بدون واکسن تمام نمی‌شود. گرچه تعداد زیادی واکسن در مرحله‌ی آزمایش‌های بالینی قرار دارند، متخصصان بیماری‌های عفونی می‌گویند در بهترین حالت حداقل بین 12 تا 18 ماه طول می‌کشد تا واکسن کرونا برای استفاده‌ی عمومی آماده شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لایوساینس، اما اکنون متخصصان ایده‌ای کمی عجیب و از لحاظ اخلاقی قابل تردید مطرح می‌کنند: یک «مطالعه‌ی چالش انسانی» که در آن داوطلبان را عامدانه به ویروس کرونا آلوده می‌کنند تا فرایند فهمیدن کارایی و ایمنی واکسن‌های موردنظر تسریع شود. بیش از 20 هزار داوطلب در سراسر جهان آمادگی خود را برای شرکت در چنین مطالعه‌ای اعلام کرده‌اند.

آیا محققان باید برای تست کردن واکسن عامدانه داوطلبان را با ویروس کرونا آلوده کنند؟

چنین مطالعاتی برای داوطلبان خطرناک هستند و به‌همین دلیل چندان معمول نیستند، اما قبلا این کار قبلا نیز انجام شده است. برای مثال در سال 2018، محققان دانشگاه «سنت لوئیس» در «میزوری» داوطلبان را با ویروس آنفولانزا آلوده کردند تا کارایی واکسن آنفولانزا را امتحان کنند. تمامی این مطالعات بر روی داوطلبانی انجام شده است که از خطرات کار آگاهی و رضایت کامل داشته‌اند و مانند مطالعات وحشیانه‌ی گذشته بر روی زندانیان، بیماران روانی و افراد سیاهپوست که بدون اطلاع و اجازه خودشان صورت می‌گرفت، نیست. اما سوال این است که حتی با وجود این شرایط، این کار اخلاقی است؟

«آرتور کاپلان»، رئیس بخش اخلاقیات پزشکی در دانشکده‌ی پزشکی «گروسمن» دانشگاه نیویورک، می‌گوید: «ما افراد را از مرگ در اثر کووید نجات می‌دهیم اما این کار آسانی نیست. سخت است بتوان بحث کرد که نباید چیزی را که امکان دارد فرایند یافتن واکسن را سرعت ببخشد، امتحان نکنیم. این یک بیماری در یک جامعه‌ی کوچک نیست، بلکه تمامی دنیا در خطر است. پس من فکر می‌کنم که با در نظر گرفتن هزینه و سود، این کار باید انجام شود.»

در این میان یک مشکل بالقوه دیگر نیز وجود دارد. به محض تائید واکسن کرونا، به تعداد بالایی از آن نیاز خواهد بود و بسیاری از سازمان‌هایی که در تلاش ها برای ساخت این واکسن دست دارند، از ظرفیت تولید لازم برای تامین تقاضا برخوردار نیستند. تولید واکسن از لحاظ تجاری، به خودی خود یک ریسک است زیرا تنها تعداد معدودی از واکسن های آزمایشی به کلینیک‌ها راه پیدا می‌کنند.

دستگاه‌ها و تاسیسات تولید باید متناسب با واکسن‌های خاص تنظیم شوند و بالا بردن مقیاس تولید آن هم وقتی هنوز نمی دانید که آیا محصول شما موفق خواهد بود یا نه از نظر تجاری امکان پذیر نیست.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴:۴۶

شناسه خبر: 88098

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب