در گفتگو با یک دکتر شهرساز مطرح شد؛

چرا کتاب‌های حوزه مدیریت شهری؟!

مشاور شورای شهر شیراز گفت: شهرسازی و توسعه شهری، امروزه به‌عنوان یك علم یا فن در مفهوم متعارف خود محسوب نمی‌شود، بلكه به‌عنوان یك دانش میان‌رشته‌ای تلقی می‌گردد كه به جای قوانین قطعی و ثابت علمی و فنی که به‌علت درگیر بودن با تمامی ابعاد زندگی، با گرایش‌ها و متغیرهای اجتماعی و احتمال‌پذیر سروكار دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، نویسندگان و مترجمان کتاب از دیرباز نقش مهمی در تعالی و آگاهی دهی به جامعه داشته اند. به سراغ یکی از پژوهشگران عرصه مدیریت شهری آمده که دستی بر نویسندگی و مترجمی کتاب دارد. با ما همراه باشید:::

 

** خودتان را معرفی بفرمایید.

 

احمد کلائی، دانش آموخته کارشناسی ارشد معماری و دکتری شهرسازی هستم. البته مدرک مهندسی حمل و نقل ترافیک رو هم گرفتم، سابقه حدود 14 سال تدریس در دانشگاه و کار کارشناسی در حوزه مدیرت شهری و سه دور هم توفیق داشتم به عنوان مشاور در  شورای اسلامی شهر شیراز به شهر و شهروندان خدمت کنم.

 

** درمورد سوابق کاری و نویسندگی خود بفرمایید..

حدود ده سال هست که پژوهش و انتقال دانش و تجربه دغدغه اصلی من شده و حدود هشت سال هست که به ترجمه آثار مطرح شهرسازی پرداخته ام. تا کنون 5 کتاب ترجمه و دو کتاب تالیف کردم. که چهارتا از آنها به چاپ رسیده است. اولین کتابم در سال 1393 با عنوان استانداردهای طراحی شهری در ادینبورو ( با توجه به سابقه تاریخی این شهر و قرابتش با شیراز) به چاپ رسید و آخرین آینده طراحی شهری است که با همکاری آقایان جواد بهادری (معاون شهرسازی و معماری) و حسین ذبیحی (مشاور شهردار تهران) منتشر گردید.

 

** چرا مباحث شهری و مدیریت شهری را انتخاب کردید؟ چرا مدیریت شهری حائز اهمیت می باشد؟

اینکه چرا شهرسازی موضوع مورد علاقه من است ابتدا اینکه شاید شهرسازی بتواند راه ما را برای معرفت‌شناسی در باب شهر هموار نماید.

شهرسازی و توسعه شهری، امروزه به‌عنوان یك علم یا فن در مفهوم متعارف خود محسوب نمی‌شود، بلكه به‌عنوان یك دانش میان‌رشته‌ای تلقی می‌گردد كه به جای قوانین قطعی و ثابت علمی و فنی که به‌علت درگیر بودن با تمامی ابعاد زندگی، با گرایش‌ها و متغیرهای اجتماعی و احتمال‌پذیر سروكار دارد.

دوم چرا این موضوعات را انتخاب کردم بر می گردد به سالها پیش که به عنوان کارشناس از تجربیات آقای جواد بهادری که سالها مدیریت دبیرخانه کلانشهرها را برعهده داشتند و سمت های مدیرکلی و معاونت شهرسازی را دارا بودند، استفاده می کردم. ایشان تاکید داشتند که علم و عمل باید توامان باشد و بهتر است کارشناسان درگیر در مسایل شهری با انتقال مفاهیم به روز، راهگشای توسعه همه جانبه شهر باشند. البته اینجا منظورم از توسعه، فیزیکی نیست ، بلکه بیشتر مفاهیم اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و شهروندی است.

به نظرم، شهرسازی از عقلانیت صوری یا ابزاری پوزیتویستی به عقلانیت ارتباطی بازاندیشی شده ، گذار کرده است. بدین ترتیب که به موازات تحول در پایه‌های معرفتی شهرسازی، هرچه از عقلانیت ابزاری به سوی عقلانیت ارتباطی پیش رفتیم، تحولاتی در حیطه‌های مختلف مربوط به شهرسازی اتفاق افتاده است. بدین ترتیب که از نیاز و داعیه توانایی بیشترین دسترسی به دانش، جامع‌گرایی در ارزیابی، نخبه‌گرایی در تهیه طرح‌ها، رویکرد انتزاعی به شهر و مسأله شهری، نگاه به شهرساز به‌عنوان یک ناظر بی‌طرف، خوانش شهر به‌عنوان یک پدیده ایستا، پیش‌بینی‌پذیر بودن تحولات شهری و نگرش به شهر به‌عنوان یک پدیده خطی و ساده به‌سوی محدودیت در دسترسی به دانش، ارزیابی تعاملی و دوسویه، رویکرد مشارکتی در فرایند تهیه طرح‌ها، برخورد زمینه‌ای با شهر و مسأله شهری، نگاه به شهرساز به‌عنوان یک موجود اجتماعی دارای ارزش داوری، نگرش به شهر به‌عنوان پدیده‌ای پویا و متحول، غیرقابل پیش‌بینی بودن آینده و عدم قطعیت در برنامه‌ریزی، و خوانش شهر به‌عنوان دنیایی شبکه‌ای، پیچیده و غیرخطی گذار کرده‌ایم. لذا سعی کردیم خوانش های متباینی از موضوعات شهرسازی به دست آوریم و موضوع مشارکت شهروندی یکی از کلیدی ترین کلمات برای اتخاب کتابها بود.

 

** چه کتاب هایی تاکنون از شما منتشر شده است؟

 

کتاب هایی که تاکنون به طبع رسیده شامل:

  • استانداردهای طراحی شهری در ادینبورو اسکاتلند(1393)
  • شهر هوشمند: خلق ارزش های عمومی و اقتصادی در عرصه اجتماعی(1398) با همکاری محسن نعمت اللهی
  • شهر آینده: فرم ها و طرح های آینده برای شهر پایدار
    (1398)
  • آینده طراحی شهری(1399) با همکاری جواد بهادری و حسین ذبیحی

 

سه کتاب دیگر هم در زمینه شهرسازی و اقتصاد شهری در دست ویراستاری است که امیدوارم چاپ گردد

 

** درمورد ناشران، زمان صرف شده برای نگارش کتاب و همکاران شما در نوشتن کتاب ها توضیح بفرمایید.

سه کتاب استانداردهای طراحی شهری در ادینبورو اسکاتلند، شهر هوشمند: خلق ارزش های عمومی و اقتصادی در عرصه اجتماعی و کتاب شهر آینده: فرم ها و طرح های آینده برای شهر پایدار توسط انتشارات نامه پارسی و کتاب آینده طراحی شهری توسط نشر فرهنگستان ادب به چاپ رسید. جا دارد در اینجا از معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری شیراز جهت حمایتشان برای چاپ سپاسگزار باشم.

در رابطه با سوالتان در رابطه با مدت زمان ترجمه، شاید هر کتاب حدود دو سال زمان برد. آنهم زمانهای مفید. من حدود چهار تا حدود هفت صبح حداقل برای کار پژوهش زمان می گزارم به غیر سایر زمان در طول روز.

 

همکاران را هم عرض کردم آقایان جواد بهادری، محسن نعمت اللهی و حسین ذبیحی

 

** استقبال از کتاب های شما تاکنون چگونه بوده است؟

تا کنون که نشر کتابها در بین مدیران، کارشناسان بسیار خوب بوده است، اگرچه بعلت مسایل اقتصادی و هزینه های سنگین چاپ، قیمت تمام شده کتاب گران خواهد بود ولی از جهت رسالتی که بدان معتقدم تمامی دوستان که تقاضای کتاب راداشته اند، پی دی اف کتاب را به رایگان در اختیار دوستان، کارشناسان  و دانشحویان قرار داده ایم.

 

** کار بعدی شما در حوزه نویسندگی و ترجمه چه خواهد بود؟

سه کتاب دیگر در دست ویراستاری داریم که امیدوارم به زودی چاپ گردد. من و سایر دوستان از طریق نگاه به این کتابها، به دنبال شناخت و معرفت‌شناسی جدیدی هستیم که از طریق کدام  دسته‌ها، روش‌ها و نقشه‌نگاری باید زندگی شهری را درک کرد، هر یک از قسمت‌های این کتابها از دریچه دید پژوهشگرش نگاهی است به شهر در جهت ارتقای شناخت و ارایه راهکار. به‌نظر مترجمین، شهر آینده شهری است که ابعاد قوی اجتماعی و مشارکت شهروندی را ارتقا دهد. پایداری شهری در گرو تأمین رفاه نسبی، مشارکت شهروندان و افزایش آگاهی اجتماعی برای همه اعضای جامعه است. در واقع پایداری، مستلزم رعایت عدالت اجتماعی و توجه متوازن به وجوه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی حیات جامعه است؛ به‌گونه‌ای که نیروی انسانی را به فراگرد توسعه خوشبین و امیدوار سازد.

به‌جای اینکه بر اساس مفاهیم و بازنمایی موروثی به شهر نگریسته شود، باید پرس‌وجوی بی‌امان برای روشن کردن راه‌های بی‌شمار که کاربران فضاهای شهری، تولید و تبدیل جهان شهری خود از طریق شیوه‌های روزمره، گفتمان و مبارزات که منجر به شکل‌گیری نه تنها پیکربندی فضایی جدید شهری، بلکه ارایه چشم‌انداز جدید از پتانسیل‌های درحال تولید و مطالبه آنها از طریق فعالیت‌های کاربران، انجام گیرد. شهر، یک پروژه جمعی است که از طریق عمل جمعی، مذاکره، تخیل، آزمایش، پویش و پایش تولید می‌شود. جامعه شهری هرگز نتیجه شرایط به‌دست آمده نیست، بلکه یک افق باز در ارتباط با پویش منسجم برای شهر ارائه می‌دهد. در نهایت، هر معرفت‌شناسی شهری جدید و پویا به جلو خواهد رفت.

 

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 88102

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب