خبرگزاری علم و فناوری

آزاد سازی خرمشهر ضربه سهمگینی به توان رزمی دشمن وارد ساخت

این نبرد حماسی علاوه بر پایان بخشیدن به ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سهمگین و کمرشکن به توان رزمی و جنگ طلبی‌های دشمن مهاجم وارد ساخت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری ؛ حماسه سوم خردادیک رویداد عظیم و به یاد ماندنی است و مصادف است با سالروز فتح خرمشهر که نقطه عطفی در تاریخ ایران به شمار می‌آید.

نبرد بزرگ، سرنوشت‌ساز و غرورآفرین بیت‌المقدس که برای رهاسازی خرمشهر از سلطه نیروهای مهاجم عراقی انجام شد، از دهم اردیبهشت ماه تاچهارم خردادماه ۱۳۶۰ به طول انجامید.

این نبرد حماسی علاوه بر پایان بخشیدن به ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سهمگین و کمرشکن به توان رزمی و جنگ طلبی‌های دشمن مهاجم وارد ساخت.

این حماسه یک حماسه ملی است؛ اگر حضور فرماندهان، رزمندگان و مردمی شجاع و همیشه در صحنه بیانگر مردم و پیروی و فرمان‌برداری آنان از امام شهیدان، خمینی کبیر (ره) است رهبری که با اوج خداباوری و خلوص فرمود: خرمشهر را خدا آزاد کرد.

عملیات بیت‌المقدس یکی از بزرگ‌ترین و فوق‌العاده‌ترین عملیات نظامی ما در دوران دفاع مقدس است که منجر به آزادسازی خرمشهر شد و دستاوردهای بزرگی برای کشور به ارمغان داشت.

آزاد سازی خرمشهر نتیجه وحدت بین نیروهای مسلح بود

سرهنگ منوچهر ذوالفقاری مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس چهارمحال و بختیاری گفت: ارتش‌، سپاه و سایر نیروهای مسلح و ولایت‌پذیری مدافعین کشور که از مهم‌ترین عناصر پیروزی آفرین در عرصه‌ فتح خرمشهر تلقی می‌شود.

سرهنگ منوچهر ذوالفقاری مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس چهارمحال و بختیاری  در گفتگو با خبرنگار ما ؛   با گرامیداشت سوم خرداد ماه روز ملی مقاومت،‌ایثار و پیروزی‌؛ آزادسازی خرمشهر را حاصل وحدت و یکپارچگی ملی‌، همدلی و همزبانی مردم‌، نیروهای مسلح، مسئولین و مرحله نوینی از مقاومت و ایستادگی پیروزمندانه ملت ایران در برابر نظام سلطه و استکبار دانست.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گفت: رهبری حکیمانه و مقتدرانه حضرت امام خمینی(ره) وحدت‌، هماهنگی و هم‌افزایی ارتش‌، سپاه و سایر نیروهای مسلح و ولایت‌پذیری مدافعین کشور که از مهم‌ترین عناصر پیروزی آفرین در عرصه‌ فتح خرمشهر تلقی می‌شود برای امروز جامعه می‌تواند الهام‌بخش باشد همان طور که اخیرا در رابطه با ویروس منحوس کرونا ثابت کردیم که همچون دوران دفاع مقدس با داشتن روحیه ایثار و مقاومت، جهاد و همدلی می‌توان با آن مقابله کرد.

وی افزود: رژیم بعثی عراق با پشتیبانی استکبار جهانی شرق و غرب، با تمامی تحریم‌های اقتصادی، فتنه جنگ تحمیلی را بر علیه انقلاب مقدس ما آغاز کردند و در این فتنه برای نابودی انقلاب اسلامی ایران همراه شدند که ایران اسلامی با توکل به خداوند متعال و وحدت تمام آحاد جامعه مخصوصا نیروهای مسلح توانستند با دست‌ خالی استکبار جهانی را شکست دهند.

ذوالفقاری با اشاره به پیامدها و بازتاب‌های پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات آزادسازی خرمشهر در اردوگاه دشمن و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن تصریح کرد: واکنش‌های محافل سیاسی – نظامی غرب و متعاقبا اظهارات تئوریسن‌های توطئه علیه انقلاب اسلامی پس از آزادسازی خرمشهر‌، دلالت بر وحشت آشکار آمریکایی‌ها‌، از پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم پهلوی داشته و احتمال شکست صدام و فروپاشی رژیم بعثی عراق بمثابه یک واقعیت اجتناب ناپذیر‌، دامنه نگرانی آنان را فراتر از صحنه‌ی جنگ به سطح منطقه گسترش بخشید.

وی با اشاره به فرا رسیدن چهلمین سالگرد دفاع مقدس و لزوم پاسداشت و گرامیداشت این ایام، افزود: یکی از بزرگترین الطاف الهی و نعمت‌هایی که شامل نظام مقدس جمهوری اسلامی شده است،  دفاع مقدس و دستاوردهای آن است، لذا باید با گرامی داشت این ایام شکرگذار این نعمت الهی باشیم و چهلمین سالگرد دفاع مقدس بهترین فرصت برای تبیین رشادت‌ها و افتخارات دوران دفاع مقدس است که باید با همکاری ادارات، نهادها و سازمان‌های مربوطه به نحو احسن انجام شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس چهارمحال و بختیاری گفت: برنامه های ستاد گرامی داشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس با شعار محوری «ما قوی هستیم»  از سوم خردادماه  همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر آغاز و تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

دبیر ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در مورد برنامه های گرامیداشت سوم خرداد در استان گفت: دیدار شورای پیشکسوتان دفاع مقدس با نماینده معزز ولی فقیه در استان، رونمایی از تولیدات حوزه دفاع مقدس، آیین ندبه ای با شهدا در جوار قبور شهدای گمنام، غبارروبی گلزار مطهر شهدا، کنگره ملی تجلیل از خانواده شهدای عملیات بیت المقدس، تجلیل از مدافعان سلامت، تولید ویژه برنامه های تلویزیونی و اجرای برنامه های درون سازمانی ادارات از جمله برنامه های اجرایی می باشد.

ذوالفقاری با اشاره به شرایط به وجود آمده با وجود ویروس منحوس کرونا اضافه کرد: اجرای برنامه های جمعی با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت گرفته و در فضای مجازی برنامه هایی همچون خاطره گویی رزمندگان دفاع مقدس، تبیین عملیات بیت المقدس، معرفی شهدای استان در عملیات آزادسازی خرمشهر، برگزاری نمایشگاه های مجازی اسنادی و کارگاه های مجازی سبک زندگی جهادی برگزار می شود.
 
انتهای پیام/1020ج

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱:۴۲

شناسه خبر: 88106

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب