آغاز طرح ملی پایش میزان باقی مانده ها در فرآورده ه خبرگزاری علم و فناوری - آغاز طرح ملی پایش میزان باقی مانده ها در فرآورده های خام دامی و پاسخ به نگرانیهای بهداشتی
مسئول اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان خبرداد:

آغاز طرح ملی پایش میزان باقی مانده ها در فرآورده های خام دامی و پاسخ به نگرانیهای بهداشتی

طرح ملی پایش باقی مانده های دارو، سموم، فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی بصورت همزمان در سطح کشور از اردیبهشت ماه سال جاری با نمونه برداری از شیرخام آغاز شده و با پایش باقیمانده ها در ماهی قزل آلا، عسل، گوشت قرمز، گوشت طیور، ماهیان گرمابی و تخم مرغ ادامه پیدا خواهد کرد.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر وحیدرضا خامسی پور مسئول اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان خبرداد: طرح ملی پایش باقی مانده های دارو، سموم، فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی بصورت همزمان در سطح کشور از اردیبهشت ماه سال جاری با نمونه برداری از شیرخام آغاز شده و با پایش باقیمانده ها در ماهی قزل آلا، عسل، گوشت قرمز، گوشت طیور، ماهیان گرمابی و تخم مرغ ادامه پیدا خواهد کرد.

مسئول اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار کرد: طرح ملی پایش باقی مانده های دارو، سموم، فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی بصورت همزمان در سطح کشور از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده است.

وی با بیان این که مرحله اول این طرح نمونه برداری از شیر خام است، ادامه داد: استان اصفهان رتبه اول تولید شیر خام در کشور را دارد و به همین خاطر بیشترین تعداد نمونه های پیش بینی شده در این طرح یعنی 72 نمونه شیر خام از گاوداریهای صنعتی و مراکز جمع آوری شیر در سطح استان بصورت کاملا تصادفی اخذ شده و جهت انجام آزمایشات مختلف به آزمایشگاه مرکز ملی تشخیص تهران ارسال شده است.

مسئول اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان، گفت: هدف از اجرای این طرح پایش باقی مانده ها در شیر خام است تا به نگرانیهای بهداشتی عموم مردم در خصوص سلامت شیر خام پاسخ داده شود، همچنین دورنمایی از وضعیت تولید شیر خام در کشور به دست آید و اگر احیانا مشکلی در زمینه باقی مانده ها در شیر خام مشاهده شد؛ برای رفع مشکل برنامه ریزی های لازم انجام گیرد.

خامسی پور با اشاره به این که بعضاَ یکسری شایعات و شائبه هایی در فضای مجازی از جمله شایبه وجود آفلاتوکسین در شیر مطرح می شود، ابراز کرد: یکی از اهداف اجرای این طرح پایش دقیق باقیمانده ها و پایان دادن به این شائبه هاست. 

مسئول اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در خصوص این سوال که باقی مانده های شیر خام شامل چه مواردی می شود، گفت: باقی مانده های شیر خام شامل باقی مانده های دارویی، باقی مانده های سموم ارگانو کلره و ارگانو فسفره، کاربامیت، مایکوتوکسین ها و فلزات سنگین هستند و میزان آنها باید با جدول   MRLکه میزان حد مجاز باقی مانده ها در هریک از فرآورده های خام دامی را مشخص می کند، مطابقت داشته باشد تا مصرف آن محصول برای انسان مشکلی نداشته باشد.

 

لطفا در مورد نمونه گیری، آزمایشگاه و نتایج هم توضیح دهید؟

مسئول اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اهمیت نمونه گیری در این طرح ها به این نکته اشاره نمود که در این برنامه ملی؛ سازمان دامپزشکی کشور براساس تعداد گاوداری های صنعتی، مراکز جمع آوری شیر و میزان تولید شیرخام در هر استان، تعداد نمونه های هر استان را به تفکیک گاوداریهای صنعتی و مراکز جمع آوری شیر خام مشخص کرده که بر این اساس سهم استان اصفهان 72 نمونه و مجموعا تعداد 931 نمونه شیر خام از کل کشور جمع آوری و به آزمایشگاه مرکز ملی تشخیص ارسال و پایش می شود. نتایج این طرح هم از طریق سازمان دامپزشکی کشور اطلاع رسانی می شود. 

 

آیا طرح یا برنامه هایی در این خصوص قبلا در کشور انجام شده است؟

وی تصریح کرد: نمونه گیری و پایش باقی مانده ها در شیرخام یکبار در قالب یک برنامه پنج ساله از سال 1388 تا 1392 انجام و وضعیت کلی شیرخام تولیدی در استانها پایش گردید و مجدداً در سال 1399با نمونه گیری از شیرخام آغاز و مقرر شده با ماهی قزل آلا، عسل، گوشت قرمز، گوشت طیور، تخم مرغ و ماهیان گرمابی ادامه داده شود.

مسئول اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با اشاره با انجام بخشی از طرح در سال 1397 خاطرنشان کرد: کلیه نمونه های شیر خام ارسالی از سطح استان اصفهان در سال 1397 فاقد باقی مانده های دارو، سموم، فلزات سنگین و دیگر مواد شیمیایی بود .

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱:۲۳

شناسه خبر: 88109

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب