خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

رکورد عرضه پرسرعت ترین اینترنت جهان شکسته شد / دانلود هزار فیلم تنها در یک ثانیه!

محققان استرالیایی موفق به ساخت قطعه سخت افزاری جدیدی شده اند که می تواند اینترنتی با سرعت ۴۴.۲ ترابایت را تولید نماید و این بدان معناست که با چنین سرعتی می توان در کمتر از یک دقیقه هزار فیلم دانلود کرد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری این روزها به دلیل گستردگی استفاده از اینترنت و افزایش کاربردهای آن، این ابزار ارتباطی به جزء جدایی ناپذیری از زندگی ما تبدیل گردیده است. نکته حایز اهمیت در استفاده از اینترنت ، سرعت آن می باشد چرا که اگر سرعت اینترنت بالا باشد، می توان به راحتی کارهای روزمره خود را در کوتاهترین زمان انجام داد ، علاوه بر آن تکنولوژی های نوین همچون اینترنت اشیاء ، خودروهای خودران، خانه های هوشمند ، مراکز علمی و دانشگاهی و ... نیاز به اینترنت های پرسرعت برای پیاده سازی دارند که گاهی پایین بودن سرعت اینترنت مانع پیاده سازی این طرح ها می گردد. در این زمینه اما، محققان استرالیایی موفق به ساخت قطعه سخت افزاری جدیدی شده اند که می تواند  اینترنتی با سرعت ۴۴.۲ ترابایت را تولید نماید و این بدان معناست که با چنین سرعتی می توان در کمتر از یک دقیقه هزار فیلم دانلود کرد.

 سرعت اینترنت چگونه محاسبه می شود ؟

سرعت سرویس‌هایی که از سوی شرکت‌های اینترنتی معرفی می‌شوند، بر اساس واحد کیلوبیت بر ثانیه (Kilobit per second) محاسبه می‌شود. حرف b کوچک مخفف کلمه بیت است و به همین دلیل واحد Kbps به معنای کیلوبیت بر ثانیه خوانده می‌شود که برای سرعت اتصال به اینترنت به کار می‌رود. در طرف دیگر، واحد کیلوبایت بر ثانیه (KiloByte per second) وجود دارد که حرف B بزرگ مخفف کلمه بایت است و به همین دلیل واحد KBps به معنای کیلوبایت بر ثانیه خوانده می‌شود. این واحد برای سرعت دانلود فایل از اینترنت به کار می‌رود و هر کیلوبیت (Kb) برابر ۱۰۲۴ بیت و هر کیلوبایت (KB) برابر ۱۰۲۴ بایت است.

عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت

قبل از هر چیز باید بدانیم سرعت اینترنت به چه عواملی بستگی دارد. سرعت اینترنت نتیجه دو فاکتور است: اول سرعت ارتباط ISP با کاربر و دوم سرعت ارتباط ISP با شبکه اینترنت. سرعت ارتباط کاربر به ISP به نوع مودم، خطوط مخابرات و سیم‌کشی‌های مسیر و نوع کابل‌ها مربوط است. سرعت این اتصال در بیشترین حالت بین  bps۳۳۶۰۰ تاbps ۵۶۰۰۰ است. اما سرعت اتصال ISP به شبکه اینترنت نیز به دو عامل مرتبط است. اولین عامل پهنای باند است. یعنی چند کاربر به طور همزمان در حال اتصال به اینترنت هستند و دومین عامل این است که ISP با چه سرعتی در حال اتصال به شبکه است.

سریعترین اینترنت ثابت و همراه جهان در اختیار چه کشورهایی است ؟

منابع مختلف، آمارهای متفاوتی از میانگین سرعت اتصال به اینترنت در کشورهای دنیا ارائه می‌کنند، یکی از مشهورترین این منابع، وب‌سایت Speedtest.net است که شاخص‌های کیفی اتصال اینترنت مانند سرعت دانلود، آپلود و میزان تأخیر (latency) کاربران را بررسی می‌کند. این وب سایت، با مقایسه‌ی سرعت اتصال کاربران به بیش از ۴,۷۰۰ سرور در سرتاسر جهان، تا سال ۲۰۲۰ حدود ۲۱ میلیارد آزمایش سرعت انجام داده، بنابراین می‌توان با تقریب خوبی به آمار و ارقام ارائه‌شده‌ی این سایت اعتماد کرد. بنابر اعلام این سایت، در April 2020 ، متوسط سرعت دانلود ازطریق اینترنت پهن‌باند ثابت در جهان برابر با 74.74 مگابیت‌برثانیه است و این سرعت برای آپلود به 39.62 مگابیت‌برثانیه می رسد .

میانگین سرعت اینترنت ثابت در جهان تا April 2020

با توجه به رنکینگ  وب‌سایت Speedtest.net ، پرسرعت ترین اینترنت ثابت جهان در اختیار کابران سنگاپوری می باشد. سرعت دانلود اینترنت ثابت این کشور 198.46 مگابیت برثانیه بوده است. در رده دوم این فهرست نیز هنگ کنگ با سرعت دانلود اینترنت ثابت 176.70 مگابیت برثانیه قرار دارد. در رده‌های سوم و چهارم به ترتیب تایلند (۱5۹.87 مگابیت برثانیه) و سوئیس (۱52.05 مگابیت برثانیه) قرار دارند. رومانی نیز با سرعت دانلود اینترنت ثابت ۱51.87 مگابیت برثانیه در رده پنجم قرار دارد. در رده‌های ۶ تا ۱۰ فهرست سرعت اینترنت ثابت کشورها به ترتیب موناک (140.10 مگابیت برثانیه)، آندرو (139.66 مگابیت برثانیه)، ماکائو (137.47 مگابیت برثانیه)، سوئد (137.43 مگابیت برثانیه) و دانمارک (136.44 مگابیت برثانیه، قرار دارند.

ده کشوری که پرسرعت ترین اینترنت ثابت جهان را تا April 2020  در اختیار دارند

بنابر اعلام وب سایت Speedtest.net ، متوسط سرعت دانلود ازطریق اینترنت همراه نیز تا April 2020 در جهان برابر با 30.89 مگابیت‌برثانیه است و این سرعت برای آپلود به 10.50 مگابیت‌برثانیه می باشد .

میانگین سرعت اینترنت همراه در جهان تا April 2020

براساس رنکینگ این وب سایت،  پرسرعت ترین اینترنت موبایل جهان در ماه آوریل در کره جنوبی ارائه شده است. سرعت دانلود اینترنت موبایل این کشور ۸8.01 مگابیت برثانیه بوده است. در رده دوم این فهرست قطر با سرعت دانلود اینترنت موبایل 84.81 مگابیت برثانیه قرار دارد. در رده سوم نیز کشور چین قراردارد که سرعت دانلود اینترنت موبایل این کشور 84.68 مگابیت برثانیه است. در این میان امارات متحده عربی با سرعت دانلود 78.56 مگابیت در اینترنت موبایل در رده چهارم قرار گرفته است. پس از امارات نیز در رده پنجم هلند با سرعت دانلود 75.32 مگابیت قرار دارد. در رده‌های ۶ تا ۱۰ کشورهایی با بیشترین سرعت دانلود موبایل نیز به ترتیب کانادا (73.52 مگابیت برثانیه)، بلغارستان (68.18 مگابیت برثانیه)، نروژ (66.87 مگابیت برثانیه)، استرالیا (62.15 مگابیت برثانیه) و عربستان صعودی (55.71 مگابیت برثانیه) قرار دارند.

ده کشوری که پرسرعت ترین اینترنت همراه جهان را تا April 2020  در اختیار دارند

شما می ‌توانید فهرست کامل رده‌بندی اسپیدتست براساس سرعت اتصال به اینترنت ثابت و همراه را از اینجا مشاهده کنید.

رکورد عرضه سریعترین اینترنت جهان توسط استرالیا شکسته شد

طی سال های اخیر بسیاری از کشورها همچون کره جنوبی ، آمریکا، ژاپن و چین تحقیقات گسترده ای را برای ساخت تکنولوژی های نوین برای بالا بردن سرعت اینترنت به عمل آورده اند چرا که افزایش سرعت اینترنت در شرایط کنونی نیاز به سخت افزارهای پیشرفته دارد. اما برخلاف تمام افکار عمومی جهان که منتظر شنیدن خبری برای ساخت تکنولوژی جدید از سوی این کشورها بودند حال خبر می رسد که استرالیا موفق به ساخت و طراحی فناوری گردیده است که می تواند انقلابی در زمینه سرعت اینترنت در جهان به وجود بیاورد .

بنابر اعلام خبرگزاری "ZeeNews"، گروهی از محققان دانشگاه های موناش، سوینبرن وRMIT اینترنتی با سرعت ۴۴.۲ ترابیت بر ثانیه را ثبت کرده اند که تاکنون فقط در محیط های آزمایشگاهی چنین سرعت اینترنتی ثبت شده بوده است. این در حالی است که متوسط سرعت پهنای باند در استرالیا حدود ۱۱ مگابیت برثانیه است.

بیل کوروکان یکی از مولفان ارشد این پژوهش می گوید: یافته های ما نشان می دهد زیر بنای فعلی اینترنت را می توان ارتقا داد تا با تقاضای روزافزون اینترنت برای مصارف مختلف از تماشای تلویزیون های اینترنتی گرفته تا خودروهای خودران از آن استفاده کرد. در این پژوهش محققان از دستگاهی جدید به نام «میکرو شانه»(micro-comb)استفاده کردند که جایگزین ۸۰ لیزر در سخت افزار مخابراتی فعلی شد. این دستگاه کوچکتر و سبکتر از سخت افزار مخابراتی فعلی است.

این قطعه در اصل یک منبع لیزری و مانند رنگین کمان  متشکل از صدها لیزر مادون قرمز با کیفیت است. هر لیزر فرکانس مشخصی از نور را منتشر می کند و می توان آن را به عنوان یک کانال مخابراتی جداگانه استفاده کرد. این دستگاه در شبکه فیبر نوری استرالیا کارآمد است.

این فناوری می تواند از پهنای باند اینترنت برای ۱.۸ میلیون خانوار در ملبورن و میلیاردها خانوار در سراسر جهان در اوقات پیک مصرف پشتیبانی کند. به گفته کوروکان می توان این فناوری را در زیربنای فعلی اینترنت نصب کرد و به این ترتیب نیاز به ساخت زیربنای تازه نیست .

قطعا استفاده از این فناوری می تواند انقلابی عظیم در حوزه اینترنت به وجود بیاورد؛ که علاوه بر رفع دائمی مشکلات سرعت اینترنت در مصارف خانگی و آموزشی، در زمینه تحقیقات علمی نیز می تواند تمام محدودیت ها را از بین ببرد .

شما می توانید نتیجه کامل این تحقیقات را از اینجا مشاهده نمایید .

انتهای پیام /

 

 

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88115

مطالب مرتبط :
۲۵۴

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال:

۵ فناوری آینده ساز کشور در مسیر حمایت ویژه

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی گفت: ۶برنامه حمایتی از ۵ فناوری آینده ساز در حوزه فناوری اطلاعات را در قالب برنامه «استارت آپ پلاس»تدوین شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب