خبرگزاری علم و فناوری

حماسه خرمشهر در بیان یک رزمنده ؛

خرمشهر را خدا آزاد کرد/کل تفکر حضرت امام در قالب گفتمان انقلاب اسلامی آمده است

امام خمینی(ره) فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد»؛ اشاره ای که حضرت امام در خصوص آزادسازی خرمشهر داشتند یک تیتر است؛ تیتری از کل تفکر حضرت امام که در قالب گفتمان انقلاب اسلامی آمده است یعنی کارهای بزرگی که ما باورمان نمی‌شد انجام شد و اگر امروز ما بخاطر خدا، اراده کنیم و با تدبیر و اندیشه هم حرکت کنیم به سرعت موفق می‌شویم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر، علیرضا الحسینی که اکنون 52 سال سن دارد و ساکن قم است یکی ازهمان مردان بی ادعای آن روزگاران نمایش غیرت و سلحشوری است که درعملیات‌های فتح المبین و مسلم بن عقیل و والفجر 2، خیبر، بدر، والفجر8، کربلای 4و5و8، والفجر 10، بیت المقدس حضور داشتند. بمناسبت سالروزسوم خرداد روز بازگشت دوباره خرمشهر به آغوش وطن، در گفتگویی ازآن لحظه‌ها گفته است.

این رزمنده در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: زمان فتح خرمشهر من چهارده ساله بودم، با توجه به عدم موافقت مسئولین برای اعزام، با هر ترفندی که آن زمان به ذهنمان می‌‌آمد خودمان را به عملیات رساندم  و وقتی با آنجا رسیدم که رزمندگان به مرحله آخر که فتح شهر و آزادسازی شهر بود، رسیده بودند. و با توجه به چثه کوچکی که آن زمان داشتم توانایی یه رزمنده رزم آور نداشتم اما به اندازه توان و اصراریکه داشتم سعی کردم در صف رزمندگان باشم.

مردم از فتح خرمشهر شادمان بودند

الحسینی با بیان خاطرات روز سوم خرداد، روز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: وقتی که خودمان را به شهر اهواز رساندیم تا به عقب برگردیم، مردم انگار  بزرگترین هدیه از رزمندگان گرفته بودند انگار آسمان را برای آنها فتح کرده بودند و بسیار شادمان بودند و وقتی به قم رسیدیم مردم بهترین استقبال داشتند و از رزمندگان تقدیر می‌کردند.

وی با اشاره به کلام ارزشمند امام خمینی(ره) که فرمودند: «خرمشهر را خدا آزاد کرد» گفت: اشاره ای که حضرت امام در خصوص آزادسازی خرمشهر داشتند یک تیتر است؛ تیتری از کل تفکر حضرت امام که در قالب گفتمان انقلاب اسلامی است که کارهای بزرگی که ما باورمان نمی‌شد، انجام شد و اگر امروز بخاطر خدا، اراده کنیم و با تدبیر و اندیشه هم حرکت کنیم به سرعت موفق می‌شویم و حضرت امام بیشتر به این نکته اشاره داشت که شما با نداشته‌هایتان کاری کردید که دنیا متحیر ماند و از طرف دیگر هم گفت که مغرور نشوید و بدانید که بدون خدا هیچ هستید و اگر اراده او نباشد هیچ موفقیتی حاصل نمی‌شود و این یک جمله امام یک کد به عنوان تابلو و قالب کلی گفتمان انقلاب که خودشان بنیان‌گذار آن هستند فرمودند.

نقطه مشترک بین جنگ سخت و نرم، خودباوری افراد است!

الحسینی با اشاره به تفاوت جنگ سخت دیروز و جنگ نرم امروزی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم تصریح کرد: در جنگ سخت قطعاً توانایی جسمانی، آمادگی بدنی، آمادگی رزمی، آشنایی بارزم و تسلط بر میدان را می‌طلبد، همانطوری که در آن زمان افراد کم سن و سال و کم تجربه با عزم و اراده راسخ مثل فولاد مثل کوه ایستادگی می‌کردند و خودباوری داشتند و پا به پای بزرگترها و تنومندها حرکت می‌کردند و شجاعانه می‌جنگیدند  و درحال حاضر در بحث جنگ نرم اولین نکته که جز مشترکات هست خودباوری است.

وی افزود: در جنگ سخت اگر رزمندگان کشتن و اسارت و جراحات و پرپر شدن دوستانشان را می‌دیدند و کم نمی‌اوردند و نمی‌ترسیدند بلکه با عزمی راسخ‌تر به راهشان ادامه می‌دادند، در قصه جنگ نرم همینطور است و اگر ما تلفات آسیب‌های فکری و روانی می‌بینیم هیچ وقت نباید جا بزنیم و مقاوم پشت خاکریز فرهنگی و جنگ نرم سعی کنیم کارمان را با صحت و قدرت پیش ببریم.

این رزمنده درباره تفاوت بارز جنگ نرم و سخت افزود: ما جنگ نرم را جنگ فکری ، فکر سازی و جریان سازی تعبیر می‌کنیم قطعا در این قصه باید روانشناسی و جامعه‌شناسی بهتری انجام دهیم با دید وسیعترتر وارد میدان شویم و لازمه رسیدن به آن داشتن تدبیر و برنامه دقیق و نقشه عالمانه و مقدس است.

رزمندگان دیروز باید خودشان را در سنگر امروز حفظ کنند

وی در خصوص نقش خود در انتقال ایثارگری‌های زمان جنگ به نسل امروز گفت: بنده به عنوان یک بازمانده از روزهای غنا و ثروت و تکرارناشدنی باید بگویم که قطعا ما به عنوان وارثان آن نسل باید برنامه داشته باشیم  و باید بگوییم برنامه‌ای داریم و اولین برنامه  این است که خودمان را در سنگر حفظ کنیم و در میدان باشیم  و در میدان بودن دشمن شناسی لازم دارد و همچنین خودی شناسی و تمیز و تشخیص جبهه خودی و دشمن خیلی حساس است.

الحسینی افزود: در جنگ نرم را در یک تاریکی و ظلمات می‌خواهیم عملیات کنیم قطعاً دوربین دید در شب نیاز داریم و خوب ببینیم، نکته اول اینکه را خودمان حفظ کنیم و نکته دوم اینکه، گذشته‌ها و در جنگ سخت ما بهترین چیزی را که آموزش دیده بودیم این بود که مقاومت کنیم و شکیبا باشیم و همه اینها هیچ ارزشی ندارد مگر اینکه فقط به قصد زیبایی و وصال ذات اقدس باری تعالی است و حضور ما در این عرصه برای اثرگذاری بر بندگان خدا باشد ضمن اینکه حضور در بین نسل سوم و چهارم به بعد برای خودمان تکلیف می‌بینیم و به عنوان نقشه راه و تابلو در خدمت این نسل باشیم که فردا نگویند که نبودید و نیامدید.

رسانه و اصحاب رسانه، خط مقدم انتقال ارزشها به نسل امروزند

وی نقش رسانه را در انتقال ایثارگری و رشادت‌های آن بزرگ مردان را به نسل امروز را، بسیار مهم دانست و افزود: رسانه خط مقدم این کار را تشکیل و ترسیم می‌کند و اصحاب رسانه مسئولیت بسیار خطیری خواهند داشت و اگر کوتاهی کنند آن دنیا باید پاسخگو باشند، رسانه در انتقال این مفاهیم باید واقع‌گرا باشد و از بزرگ نمایی بپرهیزد در برخی از موارد دیده شده که دشمن را بسیار ضعیف نمایش می‌دهند درصورتی که دشمن بسیار قوی بود و رزمندگان ما با دست خالی در مقابل یک ارتش مجرب و مجهز قرار می‌گرفتند و با توکل برخداو انگیزه معنوی که داشتند از امدادهای غیبی الهی بهرهمند میشدند اما دشمن با توجه به تمامی امکاناتی که در اختیار داشت چون انگیزه معنوی نداشت و کار آنها برای خدا نبود نمی‌توانستند مقاومت کنند و شکست می‌خوردند.

این رزمنده در ادامه گفت: حرف آخر من این است که ما هیچ طلبی از نظام و مردم نداریم ولی التماس ما این است که هر چه الان دارند قدر بدانند و یقین کنند که از ایثار دیروز رزمندگان است و آنها را رفتند تا شما بمانید و از داشته های خود به خوبی پاسداری کنند.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶:۵۱

شناسه خبر: 88117

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب