نویسنده کتاب ژنتیک و بیماری های مزمن کبدی:

بیماری‌های کبدی باید جدی گرفته شوند

احسان نبی عبدالیوسفی گفت: کتاب ژنتیک و بیماری های مزمن کبدی در ارتباط با بیماری های مزمن کبدی و ژنتیک بحث کرده و اینکه این بیماری ها طیف وسیعی از افراد را در کشور ایران و سایر کشورها مبتلا نموده است .

احسان نبی عبدالیوسفی، دبیر کارگروه تخصصی ژنتیک سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: بیمارستان پیوند شیراز به عنوان قطب پیوند کبد در کشور و حتی در میان کشورهای آسیایی شناخته شده و همه ساله از کشورهای مختلف از جمله کشورهای عربی برای پیوند کبد و درمان بیماری های کبد به این بیمارستان مراجعه می کنند .

وی ادامه داد: در کشورمان نیز بسیاری به بیماری های مزمن کبدی مبتلا بوده که به ناچار باید به این بیمارستان سر زده و مورد مداوا قرار گیرند که از این طیف بیماری ها می توان به بیماری هایی از قبیل عفونت مزمن ویروس هپاتیت B، عفونت مزمن ویروس هپاتیت C، کبد چرب الکلی، کبد چرب غیر الکلی و سیروس کبدی اشاره کرد .

 

نویسنده کتاب ژنتیک و بیماری های مزمن کبدی تصریح کرد: این بیماران با آسیب مزمن کبدی در مراحل انتهایی بیماری مواجه هستند بنابراین در مراحل پایانی از دسته افرادی خواهند بود که نیازمند پیوند کبد می باشند .

وی با اشاره به چاپ کتاب خود در موضوع بیماران کبدی بیان داشت: کتاب ژنتیک و بیماری های مزمن کبدی در ارتباط با بیماری های مزمن کبدی و ژنتیک بحث کرده و اینکه این بیماری ها طیف وسیعی از افراد را در کشور ایران و سایر کشورها مبتلا نموده است .

دبیر کارگروه تخصصی ژنتیک سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس خاطر نشان کرد: با توجه با اینکه فرهنگ شهر نشینی و بی تحرکی در کشور به عنوان یک فرهنگ هر چند به غلط نهادینه شده است با افزایش وزن باعث ایجاد بیماری کبد چرب می گردد .

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد حتی زمانی که به کبد چرب مبتلا هستند از این موضوع اطلاعی ندارند و تنها به واسطه ی آزمایش و تفسیر جواب آزمایشگاه می توان تشخیص داد، اظهار داشت: همچنین با توجه به اینکه کشور ما یک کشور تاثیر یافته در حوزه ی مشروبات الکلی می باشد، نوشیدن مشروبات الکلی باعث ایجاد کبد چرب الکلی شده که این مهم بسته به میزان مصرف الکل که زیان های بسیاری دارند، می باشد .

نبی عبدالیوسفی افزود: در ارتباط با این موضوع و زیان های ناشی آن می توان به از دست دادن جان بسیاری از افراد که الکل صنعتی مصرف کرده بوده اند که باعث از دست دادن جان بینایی و نقص کلیه در این افراد شده است .

وی با اشاره به یک شایعه پخش شده در کشور اذعان داشت: تفکر غالب شایع نیز این بود که نوشیدن الکل می تواند ویروس کرونا را از بین ببرد که یک فرضیه غلط و بی اساس می باشد. افرادی که بسیاری از این مایعات را مصرف می کنند دچار کبد چرب شده و در مراحل پایانی نیز دچار سیروس کبدی می شوند که اگر پیوند کبد انجام نشود، فرد که عموما از جوانان این سرزمین هستند، جان خود را از دست می دهند .

متخصص حوزه ژنتیک همچنین گفت: شیوع و میزان کبد چرب الکلی که وابسته به مصرف الکل می باشد در کشورهای غربی نیز بسیار بوده که با یک تحقیق بسیار ساده اینترنت در مقاله های که توسط خود کشورهای اروپایی و آمریکایی منتشر شده، می توانند به این موضوع دسترسی پیدا کنند .

 

وی تصریح کرد: همچنین بیماری های عفونت مزمن ویروس هپاتیت B و C این بیماری ها نیز در کشور ما بسیار می باشند که یکی از دلایل این بیماری ها استفاده از سرنگ و عوامل تزریق مشترک در بین معتادان بوده و در مراحل بعد با مبتلا شدن این افراد معتاد این بیماری را به همسرانشان نیز منتقل می کنند .

دبیر کارگروه تخصصی ژنتیک سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان فارس اضافه کرد: بنابراین در مرحله اول پرهیز از استفاده از سرنگ و عوامل تزریق وریدی بوده که این عامل یکی از عوامل بیماری ایدز نیز می باشد. همچنین با توجه به تاثیر پذیری فرهنگ کشور از فرهنگ کشور های غربی و آمریکایی چندین سال است که افراد جوان ( بانوان و آقایان ) نسبت به تاتو (خالکوبی) علاقه نشان می دهند که این تاتو( خالکوبی) در مراکز زیر زمینی انجام می پذیرد که افراد انجام دهنده نیز عموما بی سواد می باشند و نسبت به انتشار این ویروس ها اطلاعی ندارند .

وی در پایان ابراز داشت: بنابراین افراد جامعه باید مراقب سلامت خود باشند صرف نظر از این که تاتو (خالکوبی ) در دین اسلام حرام می باشد، به بیماری های عفونت مزمن ویروس هپاتیت B ومبتلا نشوند مدامی که یک فرد به این بیماری هایی ویروسی مبتلا باشد و از یک نیدل جهت خالکوبی استفاده کند می تواند افراد زیادی را مبتلا کرده و این افراد ندانسته و نخواسته این بیماری ها را به همسرانشان منتقل می کنند .

 

گفتگو از محمد صادقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 88121

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب