علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

پزشک روستا یا پزشک خانواده؟!

پزشک خانواده با وجود مزایایی که برای مردم به ویژه قشر ضعیف جامعه داشته اما با انتقاداتی همراه بوده که سبب شد در فارس این طرح اختیاری اعلام شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، در سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی دولت را موظف کرد تا در جهت عدالت در بهداشت و درمان روستاییان و عشایر طرح واژه ای به نام پزشک خانواده را در جامعه به اجرا درآورد. دولت با همکاری وزارت رفاه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اجرای این طرح اقدام نمود. در ادامه در سال ۱۳۸۹ دولت سه استان خوزستان، چهارمحال و بختیاری و سیستان و بلوچستان را به عنوان پایلوت برای اجرای طرح پزشک خانواده شهری در نظر گرفت. طرح اولیه  موسوم به طرح ۰۱، در این سه استان با جامعه آماری بین ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر انجام شد و بعد از رفع اشکالات وارد طرح دوم موسوم به طرح ۰۲ پزشک خانواده شهری در سال ۹۱ در دو استان فارس و مازندران وارد فاز اجرایی شد.

اجرای این طرح در کشور بسیار شتابزده صورت گرفت و بر همین اساس  عملی شدن برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع به شکل اصولی آن با توجه به مشکلات متعدد فرهنگ سلامت و عدم وجود زیرساخت‌های لازم در کوتاه مدت تا حد زیادی دور از واقعیت است.

 پزشک روستا یا پزشک خانواده؟!

 آنچه اکنون در کشور ما اجرا می‌شود پزشک روستاست نه پزشک خانواده.

فرهنگ پزشک خانواده هنوز در اکثر نقاط کشور جا نیفتاده است و بیشتر مردم تصور می کنند که پزشک خانواده مسئول مهر و امضای دفترچه‌های بیمه است و این در حالی است که پزشک خانواده و وظیفه دارد در صورت لزوم برای حفظ و ارتقاء سلامت، بیماران را به سطح بالاتر درمانی  ارجاع دهد.

 

 اجرای این طرح برای ایجاد نظام ارجاع در کشور و کاهش مراجعه مردم به پزشکان متعدد ضروری به نظر می‌رسد اما باید اصلاحاتی در تئوری و در عمل این طرح صورت بگیرد.

 

 هزینه‌های بالای درمان و بستری شدن در بیمارستان ها، همچنین هزینه‌های بالای رفت و آمد مردم روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ جهت مراجعه به پزشکان متخصص و متعدد، ضرورت دیگر برای حفظ و ارتقاء این طرح است. در حقیقت طرح پزشک خانواده علاوه بر افزایش سطح بهداشت و سلامت مردم برای کاهش پول خارج شده از جیب مردم نیز ضروری است.

 

 ابراهیم نوری گوشکی نماینده دستیاران تخصص پزشکی خانواده کشور در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها گفت: پزشک خانواده مسئول اداره کردن تیم سلامت است.

 

نوری افزود: پزشک خانواده پزشکی است که دارای حداقل مدرک دکترای حرفه ای پزشکی و مجوز معتبر کار پزشکی است و در نخستین سطح خدمات، عهده ‌دار خدمات پزشکی سطح اول است و مسئولیت هایی از قبیل: توجه به جامعیت خدمات، تداوم خدمات، مدیریت سلامت، تحقیق و هماهنگی با سایر بخش‌ها را برعهده دارد. پزشک خانواده مسئولیت دارد خدمات سلامت را در محدوده بسته ای تعریف شده (بسته خدمت)؛ بدون تبعیض سنی، جنسی، ویژگی های اقتصادی اجتماعی و ریسک بیماری در اختیار فرد، خانواده، جمعیت و جامعه‌ای تحت پوشش خود قرار دهد. پزشک خانواده در صورت لزوم باید برای حفظ و ارتقای سلامت، از ارجاع فرد به سطوح بالاتر استفاده کند، ولی مسوولیت پیگیری تداوم خدمات با او خواهد بود.

وی ادامه داد: افراد تحت پوشش پزشک خانواده برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی به او مراجعه می کنند و هرکس مایل نباشد از طریق وی وارد سیستم دریافت خدمات شود، موظف است تمام هزینه‌های درمانی را شخصا پرداخت نماید. پزشک خانواده، بیمار را در سیستم ارجاع قرار می‌دهد و او را از بدو ورود به سیستم تا پایان درمان و مراقبت‌های پس از درمان تحت نظر خود دارد

 

اختیاری شدن پزشک خانواده در فارس!

با وجود مزایای بسیاری که طرح پزشک خانواده برای خانواده ها به همراه داشته اما شکواییه ها و ایراداتی نیز به آن وارد است که از جمله عللی که مردم فارس بیشتر گلایمند هستند، اجرای شدن پایلوت این طرح در این استان بوده و به نوعی این طرح در فارس و مازندران آزمایش شده است.

 

در همین خصوص چندی پیش خبری بر مبنی اختیاری شدن پزشک خانواده در استان فارس به گوش رسید. همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فارس گفت: مردم می‌توانند از اول خرداد از پزشک خانواده خارج شوند.

وی افزود: در صورت خروج مردم از این طرح بیماران باید ۳۰ درصد از هزینه معاینه را بپردازند در حالی که در شرایط فعلی و با پزشک خانواده نیازی به پرداخت هزینه نیست. از این رو پزشکان نیز می‌توانند در صورت علاقه از این طرف خارج شوند و با همان تعرفه ۳۰ به ۷۰ در مطب های خود به مردم خدمات ارائه دهند.

 

 به نظر می رسد که دلیل اتخاذ این تصمیم چالش‌های بسیار زیاد پیش روی این طرح باشد.

 

گزارش از سارا صادقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88122

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب