محققان در مجله پزشکی نیوانگلند گزارش کردند؛

خاصیت ضد میکروبی مس فوق العاده و کووید۱۹ استثنا نیست

« ویروس هایی مانند آنفلوانزا، باکتری هایی مانند E. coli ، اشکال فوق العاده مقاومی مانند MRSA یا حتی کورو ویروس ها به راحتی توسط مس در طی چند ساعت از بین می روند. در بیمارستانها، مس حتی در اشکال فوق العاده مقاوم میزان آلودگی را کاهش می دهد، و هیچ دلیلی وجود ندارد که کووید۱۹ مقاومتر و استثنا باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از zmescience، گزارشی که اخیراً در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است به ما یادآوری می کند که خواص ضد میکروبی مس بسیار خیره کننده می تواند باشد. در حالی که ویروس کرونا تا سه روز بر روی سطوح پلاستیکی و دو روز بر روی فولاد ضد زنگ زنده مانده بود، اما پس از تنها چهار ساعت کاملاً از سطوح مس جدا شد. این بسیارتعجب آور بود. بعلاوه، قدرت ضدعفونی کنندگی مس از هزاران سال پیش شناخته شده است.

 

 

درمان های مردمی بسیاری زیادی وجود ندارد که آزمون زمان را پشت سر گذاشته باشند - و آزمایش علم - اما مس یکی از آنهاست.

از زمان های قدیم گرفته تا ساختمان های مدرن همه را پشت سر گذاشته است.

ادوین اسمیت پاپیروس، پزشک مصری در حدود سال 1700 قبل از میلاد، نشان می دهد که مصریان مس را ابزاری برای درمان عفونت ها می دانستند. در سال 1600 قبل از میلاد، پزشکان چینی بعضی اوقات از سکه های مس برای معالجه درد دل و معده استفاده می کردند و تقریباً در همان دوره، رزمندگان فنیقی از تراشیدن شمشیر برنز خود برای جلوگیری از عفونت زخم استفاده می کردند. استفاده از مس به عنوان ضد عفونی کننده نیز در طول تاریخ گسترش یافته است.

در بسیاری از فرهنگ ها، کودکان برای آشامیدنیها از ظروف مس استفاده می کردند، زیرا مشخص شده کودکانی که از مس می نوشند، اسهال نمی شوند.

 

مس بیواستاتیک است، به این معنی که بیشتر باکتری ها و ویروس ها روی آن رشد نمی کنند. به همین دلیل از آن برای ردیف قسمت هایی از کشتی ها برای محافظت در برابر انبارها و صدف ها استفاده می شود - در ابتدا به صورت خالص یا آلیاژ و سپس در رنگ های مبتنی بر مس. آلیاژهای مس به همین دلیل در آبزیان نیز استفاده می شوند.

 

اخیراً محققان آلیاژهای مس و مس را نیز مورد مطالعه قرار داده و دریافتند که می توانند در موارد بیشماری برای کشتن میکروب ها مورد استفاده قرار گیرند، همچنین سازمان حفاظت محیط زیست ثبت نام این آلیاژهای مس را به عنوان "مواد ضد میکروبی با مزایای بهداشت عمومی" تصویب كرد.

این خواص همچنین ماندگار هستند. هنگامی که استاد دانشگاه ساوتهمپتون، بیل کویل، نرده های قدیمی را در ترمینال بزرگ مرکزی نیویورک مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، دریافتند که مس همان اندازه کارکرد 100 سال پیش را دارد.

مهمترین ویژگی ضد میکروبی مس در شیمی آن است.

 

چرا مس میکروب ها را می کشد

چندین فلز سنگین (از جمله طلا و نقره) می توانند ضد میکروبی باشند، اما ساختار شیمیایی مس به آن جایگاه دیگری می بخشد.

 

مس در پوسته مداری بیرونی خود یک الکترون آزاد دارد. این الکترون آزاد باعث می شود فلز به عنوان هدایت کننده خوب، فلز را به نوعی سیستم دفاعی بالستیک در مقابل میکروب ها ببخشد. هنگامی که یک میکروب روی مس فرو می رود، توسط یونها بمباران می شود، دقیقاً مانند هواپیما مانند موشک های بالستیک برخورد می کند. این "موشک ها" غشای سلولی یا پوشش ویروسی را سوراخ می کنند، به خصوص هنگامی که سطح آن خشک است. مهمتر از همه، یون ها همچنین DNA و RNA موجود در باکتری یا ویروس را از بین می برند و از جهش هایی که باعث ایجاد اشکال فوق العاده مقاوم به دارو می شوند، جلوگیری می کنند.

 

طلا و نقره این خاصیت را ندارند و این باعث کاهش چشمگیر خاصیت ضد میکروبی آنها می شود. به عنوان مثال، نقره در هنگام خشک شدن به عنوان یک سطح ضد میکروبی کار نمی کند، برای از بین بردن میکروب ها باید آب آن وجود داشته باشد.

 

جالب است که از فولاد ضد زنگ در ساخت نرده ها و دستگیره های زیادی استفاده می شود زیرا به عنوان پاک کننده تر تصور می شود. نه تنها این مورد نیست، بلکه فولاد ضدزنگ دارای تورفتگی و خراش های میکروسکوپی متعدد است که پناهگاهی امن برای باکتری ها و ویروس ها ایجاد می کند. نرده ها و دستگیره های مس، که به همان اندازه از فولاد ضد زنگ هزینه دارند، حتی اگر لکه دار یا اکسیده شوند، خاصیت ضد میکروبی خود را حفظ می کنند

 

آیا می توان از مس در برابر COVID-19 استفاده کرد؟

این واقعیت که به نظر می رسد سطوح مس در از بین بردن کرونا ویروس جدید بسیار مطابق با آنچه که تاکنون از فلز می شناسیم باشد مطابقت دارد. بطور کلی کروناویروسها در برابر سطوح مس آسیب پذیر هستند و هیچ دلیل واضحی وجود ندارد که SARS-CoV-2 یک استثنا باشد.

 

بنابراین، در حالی که هنوز هیچ مطالعه رسمی در مورد اثربخشی مس در برابر کرونا ویروس جدید منتشر نشده است، دانش زیادی وجود دارد که نشان می دهد مس می تواند متحد مؤثر در این مبارزه باشد.

 

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که یک انسداد ویروس انسانی نزدیک - 229E -  می تواند برای چند روز روی مواد سطح مشترک آلوده باقی بماند، اما به سرعت روی مس از بین می رود. ویروس هایی مانند آنفلوانزا، باکتری هایی مانند E. coli ، اشکال فوق العاده مقاومی مانند MRSA یا حتی کورو ویروس ها به راحتی توسط مس در طی چند ساعت از بین می روند. نشان داده شده است که در بیمارستانها، مس حتی در اشکال فوق العاده مقاوم میزان آلودگی را کاهش می دهد، و هیچ دلیلی بر این باور نیست که SARS-CoV-2 مقاوم تر باشد.

 

محققان همچنین پیشنهاد کرده اند که مس با پارچه مخلوط شود تا ماسک های صورت کشنده مواد دارویی ایجاد کند. فیلیس کوهن در دانشگاه ماساچوست آمریکا ماسکی را ایجاد کرد که از 99.95٪ مش خالص مس ساخته شده است و این امکان را می دهد تا مقدار کمی از مس در ناحیه نازوفارنکس (ناحیه نانو) ذخیره شود، به طور بالقوه ویروس ها را بکشد و یک واکنش ضد التهابی را تحریک کند. بدون استفاده از مواد دارویی. "

پس چرا بیش از این از مس استفاده نمی کنیم؟

به طور فزاینده، تحقیقات نشان می دهد که مس خود استرلیزه است و پتانسیل کشتن هزاران باکتری و ویروس را دارد. اما واقعاً از بیمارستان خارج شده است.

 

در بسیاری از نقاط جهان، مس تا چند دهه پیش در بیمارستان ها رایج بود. مس در طول انقلاب صنعتی از کار افتاد، اما در دهه 1970 و 1980 کم کم از کاملا محو شد.

 

در سال 1983، فیلیس جی کوهن، محقق پزشکی، نقدی درباره ناپدید شدن مس در بیمارستان ها نوشت. وی در طی یک تمرینی در پیتسبورگ، خاطرنشان کرد که بسیاری از سطوح غیر مس کثیف بوده و در باکتری پوشانده شده اند - در حالی که توالت (که به لوله کشی مس نصب شده بود) کاملاً تمیز بودند. ناپدید شدن مس طی سالهای بعد ادامه داشت.

 

بخشی از دلیل این امر ممکن است این باشد که بسیاری از مردم کاملاً از خصوصیات ضد میکروبی فلز آگاه نیستند - و اینکه چگونه این خواص حتی بعد از لکه دار شدن ادامه می یابد. اما شاید مهمتر از همه، مشکل هزینه باشد.

 

مس لزوما گرانتر از فولاد ضد زنگ یا سایر گزینه های مشابه نیست. آلیاژهای مس (یا راه حلهای دیگر، مانند رنگ مبتنی بر مس) می توانند از نظر قیمت قابل مقایسه باشند. اما مشکل این است که برای ساختمانهایی مانند بیمارستانها یا ساختمانهای اداری، ضسبنسرسهای ژل دستی ممکن است گزینه ای ارزان تر برای رهایی از بیماری زا محسوب شوند - حتی اگر ضد عفونی کننده همه ویروس ها را از بین نبرد و بسیاری از افراد با استفاده از آن دست به کار نخواهند شد. اصلاً.

اما وقتی پولی را که می توان از طریق خواص ضد میکروبی مواد  استفاده کرد ارزیابی شود، حداقل در بیمارستان ممکن است مس ارزان ترین ماده باشد.

 

طبق آمار مرکز کنترل بیماری، در ایالات متحده آمریکا، در هر 31 بیمارستانی، حداقل یک مورد عفونت مرتبط با مراقبت های بهداشتی وجود دارد که هر بیمار 50،000 دلار هزینه دارد. اما مس می تواند این عفونت ها را تا 58 درصد کاهش دهد و این منجر به صرفه جویی در بیمارستان 1717 دلار در روز می شود.

 

برخی از مکان ها در این باره می پردازند.

 

در چند سال گذشته، درب های مس و نرده های تختخوابی به طور فزاینده ای توسط بیمارستان ها برای کاهش انتقال بیماری مورد استفاده قرار گرفته اند. در همین حال، لوله کشی مس می تواند بیماری لژیونرها را سرکوب کند. برخی کشورها این فلز را حتی بیشتر پذیرفته اند و اکنون محصولات آلیاژ مس در مراکز بهداشتی و درمانی در ایالات متحده، ایرلند، ژاپن، کره، فرانسه، دانمارک و برزیل نصب می شوند. اما انتقال هنوز کند است.

 

گفتن این مسأله دشوار است كه آیا مس می تواند ما را از این بیماری یا موارد بعدی در زمینه رعایت رهایی دهد. اما می تواند یک متحد مهم باشد، و تحقیقات بیشتر مطمئناً در این راستا ضروری است. از این گذشته، اگر یک ماده ساده توانایی از بین بردن ویروس ها را داشته باشد، چرا از آن به نفع ما استفاده نمی کنند؟

انتهای پیام/معصومه صادقی

 

https://www.zmescience.com/other/pieces/copper-vs-coronavirus-25052020/

زمان انتشار: دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳:۵۹

شناسه خبر: 88131

مطالب مرتبط :
مخاط مصنوعی

دانشمندان مخاط مصنوعی با خواص ضد میکروبی تولید می کنند

یک تیم MIT موفق به ایجاد یک نسخه مصنوعی از مخاط شده اند، و نشان داده اند که این یک ضد میکروب موثر است - حتی بیشتر از مخاط واقعی.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب