محققان گزارش کردند؛

نور خورشید با توانایی بالایی کرونا ویروس را غیرفعال میکند

محققان بر پایه یک مطالعه گزارش کردند،۹۰٪ ویروس عفونی از بزاق شبیه سازی خشک شده بر روی سطح در مواجهه با نور خورشید در ۶.۸ دقیقه غیرفعال شده است.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از zmescience محققان بر پایه یک مطالعه روی تاثیر نور خورشید از ظهر در تابستان در عرض جغرافیایی 40 درجه سانتی گراد (موازی 40) گزارش کردند،90٪ ویروس عفونی از بزاق شبیه سازی خشک شده بر روی سطح در مواجهه با نور خورشید در 6.8 دقیقه غیرفعال شده است، اما میزان غیرفعال شدن در کوپنهایی که در معرض آفتاب قرار ندارند نزدیک به صفر بود.

آیا نور خورشید می تواند در برابر COVID-19 کارآمد باشد؟ این مطالعه نشان می دهد که چنین است.

به طور فزاینده ای نشان داده می شود که COVID-19 تمایل دارد سریعتر و راحت تر از فضای بیرون گسترش یابد.

مطالعات قبلی نشان داده اند که SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود ، برای مدت زمان طولانی و در شرایط داخل ساختمان روی سطوح پایدار است.

یک تحقیق از چین نشان داد که انتقال کروناویروس با وجود تغییر شرایط آب و هوایی در نقاط مختلف کشور - از سرد و خشک تا گرم و مرطوب - هنوز هم صورت می گیرد. یک مطالعه در هنگ کنگ با استفاده از SARS-CoV-2 در محلول آزمایشگاهی نشان داد که با افزایش دما، میزان ویروس زنده که قابل شناسایی است، کاهش می یابد. هیچ ویروس عفونی پس از 30 دقیقه در 56 درجه سانتیگراد باقی نماند و پنج دقیقه در دمای 70 درجه سانتیگراد برای غیرفعال کردن بیماری زا کافی بود.

اکنون، یک مطالعه جدید توسط محققان مرکز ملی تجزیه و تحلیل و پیشگیری از Biodefense، یک آزمایشگاه تحقیقات بیودفنس دولتی که توسط وزارت امنیت داخلی ایالات متحده ایجاد شده است، نشان می دهد که نور خورشید طبیعی می تواند به سرعت SARS-CoV-2 را روی سطوح غیرفعال کند.

این یافته ها، که با احتیاط همراه است، نشان می دهد که احتمال انتقال فومیت ممکن است به طور قابل توجهی در محیط های خارجی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارند، کاهش یابد.

COVID در مقابل نور خورشید

برای ارزیابی تأثیر تابش خورشید شبیه سازی شده بر پایداری SARS-CoV-2 بر روی سطوح، محققان ویروس غلیظ معلق در بزاق انسانی شبیه سازی شده و یا در محیط کشت را کشت داده و سپس کوپن های استیل ضدزنگ را که در یک محفظه قرار گرفته بود با طیف نوری که به منظور نمایش نور طبیعی خورشید نصب شده بود، خشک کردند. کوپنها برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید شبیه سازی شده در معرض تابش های متفاوت، از 2 تا 18 دقیقه قرار داشتند تا تخمین میزان غیرفعال سازی ویروسی فراهم شود.

 برای مقایسه، محققان یک سری کوپن های آلوده در محفظه بدون تابش نور خورشید را به مدت 60 دقیقه.نیز در معرض قرار دادند.

نتایج نشان داد که در زیر سطح نماینده شبیه سازی شده نور خورشید از ظهر در تابستان در عرض جغرافیایی 40 درجه سانتی گراد (موازی 40) ، 90٪ ویروس عفونی هر 6.8 دقیقه در بزاق شبیه سازی شده خشک شده بر روی سطح غیرفعال می شود.

همچنین هر 14.3 دقیقه در محیط های کشت داده شده که روی سطح خشک  شده در زیر سطح نور شبیه سازی شده نیز غیرفعال شدند اما این با سرعت کمتری رخ داد. آنها گزارش کردند میزان غیرفعال شدن در کوپنهایی که در معرض آفتاب قرار ندارند نزدیک به صفر بود.

میزان غیرفعال سازی SARS-CoV-2 در بزاق شبیه سازی شده دو برابر بیشتر از محیط کشت بود. با این حال، محققان می گویند مشخص نیست که کنسانتره ویروسی در بزاق شبیه سازی شده نماینده بزاق آلوده از فرد آلوده است یا خیر. این خبر خوب است اما تصور نکنید ماههای تابستان امن تر خواهد بود.

نور خورشید به دلیل دیگری در چرخه خبری COVID-19 قرار داشته است - این یک منبع طبیعی عالی ویتامین D است که دارای چندین مزیت سلامتی از جمله افزایش مقاومت در برابر بیماری های عفونی است. وقتی صحبت از COVID-19 می شود، تحقیقات محدود است اما آزمایشات بالینی در اسپانیا و فرانسه شروع شده است تا ببیند آیا ویتامین D نتایج بیماران COVID-19 را بهبود می بخشد یا خیر. انتظار می رود هر دو مطالعه در ژوئیه سال 2020 به پایان برسند. در ضمن، اقدامات لازم را برای محافظت از خود و اطرافیان خود فراموش نکنید.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.zmescience.com/science/sunlight-covid-25052020/

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱:۳۶

شناسه خبر: 88135

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب