با توجه به نگرانی مادران در ایام بارداری

پزشک زنان از مراقبت های ویژه در ایام کرونا می گوید

پاندمی کووید-۱۹ موجب نگرانی بسیاری از افراد در جوامع گشته است. یکی از این نگرانی‌ها عوارض ابتلا به این بیماری برای مادر و جنین در دوران بارداری است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛ بارداری برای زنان موقعیتی خاص و سرشار از هیجان و البته اضطراب است.شیوع ویروس کرونا در دنیا اضطراب این روزها را برای مادران تشدید نموده است چرا که سلامتی دراین روزها اهمیت بیشتری برای مادر و جنین آن دارد.

در این موقعیت اضطرای، مادران باردارکه نزدیک به موعد زایمان هستند، نسبت به سایر افراد جامعه با توجه به شرایط فعلی بیمارستان‌ها، وضعیت چالش برانگیزتر و نگران کننده‌تری دارند. والدین در شرایطی به استقبال نوزادان خود می‌روند که جهان به دلیل هرج و مرج عجیب ناشی از بیماری کرونا با چالش‌ها و ترس‌های زیادی مواجه است.

از آنجایی‌که بیماری کرونا یک ویروس کاملا ناشناخته و با رفتارغیر قابل پیش‌بینی است، نگرانی افراد بخصوص مادران باردار دو چندان شده است. امروزه رسانه‌های اجتماعی، اخبار ضد و نقیضی را در مورد بیماری کرونا منتشر می‌کنند. از طرفی، پژوهشگران در حوزه‌ی علوم پزشکی در حال تحقیق و پیشرفت در جهت شناخت هر چه بیشتر ویروس کرونا هستند. گفت و گوی پیش رو با خانم دکتر فائز متخصص زنان و زایمان انجام پذیرفته است.در ادامه قصد داریم به دغدغه‌های ذهنی مادران باردار در خصوص شرایط و چگونگی زایمان در دوران کرونا بپردازیم.

دکتر نجمه فائز متخصص زنان و زایمان در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری بیانات خود را با مقدمه از وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور آغاز کرد و افزود:همانگونه که تا امروز مشخص گردیده است افراد در مواجهه با این ویروس به سه دسته مشکوک،احتمالی و قطعی تقسیم بندی می شوند.

وی علائمی نظیر تب بالای ۳۷/۳درجه،لرز،تنگی نفس،سرفه،بدن درد،گلودرد،اسهال و عطسه های مکرر را از مشخصه های این ویروس در افراد مختلف بیان کرد و گفت:به بانوان در این شرایط تاکید می شود در مواقعی که اپیدمی یا پاندمی کووید ۱۹وجود دارد تلاش کنند تا باردار نشوند چرا که عوارض مربوط به آن زیاد است.

وی ادامه داد:به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی که در بدن زنان باردار اتفاق می افتد آنها به عفونت تنفسی مستعد می شوند بنابراین حساسیت درآنان بالاتر خواهد بود و در نتیجه ابتلا به ویروس بیشتر می شود.

متخصص زنان افزود:عوارض و مرگ و میر در صورت ابتلا به انواع ویروس کرونا و سایر عفونت های تنفسی مثل آنفولانزا در خانم های باردار بیشتر است بنابراین در این دسته افراد اقدامات پیشگیرانه مانند شستن مکرر دست ها و عدم تماس با افرادی که احتمال عفونت در آن ها وجود دارد باید بیشتر رعایت شود. حتی الامکان از منزل خارج نشوند و با بیمارانی که دچار ویروس کویید 19 هستند تماس نداشته باشند و بهداشت را بیش از پیش رعایت کنند.

مادر بارداری که دچار ویروس کویید 19 شده می تواند این ویروس را به جنین خود منقل کند البته تا امروز ثابت نشده که مادر ویروس را به جنین یا نوزاد خود منتقل کند.نوزادان این مادران در خطر بیشتری از بروز عوارض نوزادی هستند. شواهدی وجود ندارد که نوزادان این مادران درخطر بیشتری از بروز عوارض نوزادی هستند اما دیده شده که زایمان زودرس در این خانوم ها بیشتر است و نوزادی که زودتر بدنیا می آید در معرض عوارض بیشتری قرار می گیرد.این زایمان زودرس یا به دلیل اینکه مادر در خطر است انجام می شود و یا خود به خود اتفاق می افتد.

وی گفت:آنچه مسلم است که هر بیماری تب داری درتب بالا شانس سقط جنین و ناهنجاری های جنینی را افزایش می دهد به همین دلیل مادران باردار باید مراقب باشند دچار این عارضه نشوند.تاکنون ثابت نشده که این ویروس بتواند از طریق شیر مادر منتقل شود و تاکنون در شیر مادران باردار نتوانستند ویروس کویید 19 را کشف کنند.

استاد دانشگاه سمنان اضافه کرد:بعد از زایمان مادران مبتلا به ویروس کویید 19 می توان نوزاد را به مدت دو هفته قرنطینه کنند و مادر با رعایت نکات بهداشتی شیر خود را بدوشد و به افرادی که مبتلا نیستند بدهد تا به نوزاد منتقل کنند. اگر امکان قنطینه کردن نوزاد وجود ندارد می توانند نوزاد را با فاصله دو متری نگه دارند.

وی همچنین پیرامون نوع زایمان مادران مبتلا به ویروس کویید 19 خاطرنشان کرد:زایمان مادران مبتلا به ویروس کویید ۱۹ با افراد معمول هیچ فرقی ندارد.این مادران می توانند هم زایمان طبیعی و هم در صورت لزوم سزارین داشته باشند. برای مادرانی که خیلی بدحال هستند بهتر است که شرایط آن ها ثابت شود تا وضعیت بهتری پیدا کنند سپس زایمان انجام شود و مادرانی که نزدیک زایمان هستند و مبتلا به ویروس کویید 19 خفیف هستند بهتر است که در آن ها القا زایمان انجام شود تا زودتر زایمان کنند تا به شرایط سخت کرونا نرسند وگرنه ابتلا به ویروس کویید 19 دلیل بر انجام سزارین نیست مگر اینکه مادر شرایطی داشته باشد که فکر کنیم در هفته آینده ممکن است وضعیت و حال عمومی بدتری داشته باشد در این شرایط اگر دهانه رحم آمادگی دارد بهتر است زایمان طبیعی انجام شود و اگر آمادگی ندارد ممکن است تصمیم به سزارین بگیریم. در بعضی مواقع قیده دارند در این مادران با ختم بارداری 20% به ظرفیت ریه اضافه می شود و شاید وضعیت مادر را بهتر کند.

وی گفت:در مورد مادرانی که به هر دلیل نمی توانند به فرزند خود شیر بدهند می توانند از بانک شیر استفاده بکنند. بانک شیر در بیمارستان امام خمینی و بیمارستان اکبرآبادی تهران وجود دارد. مادرانی که در سن شیر دهی هستند و شیر آن ها بیشتر از نیاز نوزادشان است می توانند شیر خود را به بانک شیر اهدا کنند تا در اینجور مواقع مورد استفاده قرار بگیرد. در غیر این صور مادرانی که به دلیل ابتلا و وضع بد قادر به دوشیدن شیر خود نیستند می توانند برای تغذیه نوزاد از شیر خشک استفاده کنند.

دکتر زنان بیان داشت:در مورد درمان بیمارانی که دچار عفونت ویروس کویید 19 هستنددر خانوم های باردار با افراد دیگر فرقی ندارد و خوشبختانه داروهایی که امروزه استفاده می شود را می توان در دوران بارداری هم استفاده کرد گرچه این درمان ها تجربی هستندو هنوز درمان قطعی برای مبتلایان به ویروس کویید 19پیدا نشده و درمان های معمولی که برای سایر افراد مبتلا انجام می دهند می توانند برای خانوم های باردار هم استفاده کنند.

وی در پایان یادآور شد:انجام عکس ریه یا سی تی اسکن در خانوم های باردار با استفاده از پوشش سربی مانعی ندارد. اگر یک عفونت باکتریایی به عفونت ویروسی کویید 19 اضافه شود به بیماران آنتی بیوتیک داده می شود که خوشبختانه استفاده از این آنتی بیوتیک ها در خانوم های باردار مانعی ندارد و می توان استفاده کرد.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲:۵۱

شناسه خبر: 88152

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب