طراحی فناوری هایی که روحیه شما را از پوست شما تفسیر می کند

یک تیم بین المللی از محققان از سوئد و انگلستان روشی نوآورانه در تفسیر سیگنال های بیولوژیکی تولید شده توسط رسانایی پوست ما ایجاد کرده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلور؛ دستگاه های هوشمند که سیگنال های برقی را از پوست شما اندازه گیری می کنند، این توانایی را دارند که در مورد میزان استرس خود به شما بگویند، به عملکردهای ورزشی خود کمک کنند و به شما اجازه دهند احساسات خود را پیگیری کنید.

یک تیم بین المللی از محققان از سوئد و انگلستان روشی نوآورانه در تفسیر سیگنال های بیولوژیکی تولید شده توسط رسانایی پوست ما ایجاد کرده اند.

با استفاده از داده های به دست آمده با استفاده از دستگاه حسگر پوشیدنی مچ دست فیلیپس که شامل یک شتاب سنج برای اندازه گیری حرکت است، سیستم محققان اطلاعات را به صورت گرافیکی مارپیچ رنگارنگ به صورت واقعی در تلفن هوشمند و همچنین ضبط داده ها برای پوشنده به منظور تفسیر و تأمل در مورد آن نمایش می دهد.

هدایت پوست اندازه گیری میزان تعریق فرد است و نشانگر واکنش های عاطفی و همچنین واکنش های جسمی است و پایه و اساس فناوری هایی مانند آشکارساز دروغ است.

سیستم تجسم اولیه به نام "سلامت عاطفی"، توسط متخصصان تعامل رایانه ای انسانی ساخته شده است و به بررسی چگونگی استفاده از فناوری های جدید و نوظهور رایانه، مانند آنهایی که از داده های استخراج شده از حسگرهای روی پوست استفاده می کنند، می تواند برای طراحی تصاویر جذاب در تلفن های هوشمند استفاده کند.

دکتر پدرو سانچز، محقق ارشد موسسه فناوری KTH — رویال استکهلم، و سرپرست این مطالعه گفت: بدن ما طیف گسترده ای از سیگنال ها را تولید می کند که قابل اندازه گیری است. بسیاری از دستگاههای مفید که این سیگنالها را اندازه گیری می کنند، که ما آنها را به عنوان داده های حیاتی می نامیم، در طول سال ها تکثیر یافته اند - مانند مانیتور ضربان قلب برای ورزش. با این حال، مناطق دیگری از داده های حیاتی وجود دارند که هنوز کاملاً توسعه نیافته اند - مانند سطح پوست یا سطح تعریق.

درک این نوع داده های حیاتی آسان نیست. مردم با این نوع اطلاعات ناآشنا هستند و مشخص نیست که مردم چگونه می خواهند از آن استفاده کنند یا با دستگاه هایی که این داده های حیاتی را ارائه می دهند تعامل دارند.

به یک گروه مطالعه 23 نفره، نمونه اولیه سلامت عاطفی داده شد تا به مدت یک ماه استفاده کند. نکته مهم این است که محققان عمداً به شرکت کنندگان نگفتند که دستگاه ها برای چه مواردی مفید هستند. درعوض، آنها دستورالعمل هایی را ارائه دادند که سلامت عاطفی می تواند اطلاعات مربوط به واکنشهای جسمی و عاطفی را جمع آوری کند، اینکه چطور افزایش عرق باعث افزایش هدایت و چگونگی نمایش این رنگ ها توسط دیگران می شود. شرکت کنندگان در تصمیم گیری در مورد بهترین راه های استفاده از این فناوری باقی مانده بودند.

محققان دریافتند که این مرحله از طراحی باز مطالعه، بدون ارائه موارد از پیش تعیین شده، باعث شده است که برخی از شرکت کنندگان از سیستم به عنوان ابزاری برای سنجش و کمک به مدیریت میزان استرس خود استفاده کنند.

در حالی که دیگران، از جمله ورزشکاران نخبه، از این دستگاه برای گرفتن اطلاعات در مورد رژیم های آموزشی و ریکاوری خود استفاده می کردند.

سایر کاربردها شامل ثبت اطلاعات در زندگی آنها و ردیابی احساسات است. اما جالب اینکه، کمتر کسی از این فناوری برای بیش از یک هدف استفاده می کند.

پروفسور کریستینا هاک، از انستیتوی رویال فناوری در سوئد گفت: ما از اینکه طبقه بندی اولیه شرکت کنندگان از سیستم چگونگی استفاده از آن را رنگ می کند تعجب کردیم. اگر آنها به عنوان یک وسیله ورزشی به آن نگاه می کردند، حتی داده هایی را که از استرس یا واکنش های احساسی سخن می گفت، حتی نمی دیدند. اگر آنها به عنوان ابزاری برای سنجش احساسات به آن نگاه می کردند، داده هایی را که از روندهای اجتماعی یا اعمال فشار ناشی از فعالیت های ورزشی صحبت می کردند، نمی دیدند.

همچنین جالب بود که چگونه برخی از درگیر شدن با داده هایی که در برابر عقایدشان درباره ویژگی های شخصیتی خود صحبت می کنند، جلوگیری می کنند. یک نفر به خودش به عنوان یک فرد آرام نگاه می کرد، اما در داده ها، قله های زیادی وجود دارد. او فقط نتوانست با تصور خودش از اینها آشتی کند.

اگرچه مرحله طراحی باز باعث آشکار شدن چندین شیوه مختلف از نمونه های اولیه سلامت عاطفی می شود، اما نمونه اولیه فاقد برخی از توابع مورد نیاز برای تبدیل شدن به آن به ابزاری مناسب برای یک نقش خاص - مانند سیستم آموزش ورزشی، یا به عنوان ابزاری برای مدیریت استرس است.

محققان نیاز به گام دوم، متناسب تر، در روند طراحی را برای ساخت دستگاه های خاص برای نقش های خاص دریافتند.

این تحقیق بخشی از فناوری های شخصی AffecTech برای سلامت عاطفی، شبکه آموزش نوآورانه است که از طریق برنامه Horizon2020  اتحادیه اروپا تأمین می شود و توسط استاد کورینا ساس از دانشکده محاسبات و ارتباطات دانشگاه لنکستر هدایت می شود.

پروفسور ساس، گفت: این مطالعه بینشی را برای طراحان فن آوری های پوشیدنی در حال ظهور و به ویژه دستگاههای پوشیدنی مبتنی بر زیست توده نشان داد. طراحی از اهمیت بسیار مهمی برای کمک به کاربران در درک واکنشهای بدن برخوردار است.

نتایج ما ارزش یک رویکرد دو مرحله ای را برای طراحی فن آوری های جدید ارائه داده های زیست شناختی که برای کاربران ناآشنا هستند ارائه می دهد. یک مرحله طراحی اولیه عمداً باز، به کاربران امکان می دهد ایده های خود را درباره نحوه استفاده از این نوع محصولات توسعه دهند. این مرحله دوم است که عملکردهای دستگاه را برای فعالیتهای خاص مانند رفاه، سلامتی یا بهره وری متناسب می کند.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 88155

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب