خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

نخستین سم ‌شناس دارویی ایران از تولد تا وفات/پروفسور هیبت الله کلانتری که بود؟

پروفسور هیبت الله کلانتری در سال ۱۳۳۵ در شهر گتوند از توابع استان خوزستان دیده به جهان گشود و در روز دوشنبه پنجم خرداد ماه سال ۱۳۹۹ شمسی چشم از جهان فرو بست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، این روزها خبر درگذشت پروفسور هیبت الله کلانتری نخستین سم‌ شناس دارویی جمهوری اسلامی ایران و رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در زادگاهش در همه جا منتشر شد.

به منظور آشنایی مردم ایران و اهالی استان خوزستان با پروفسور هیبت الله کلانتری نخستین سم‌ شناس دارویی جمهوری اسلامی ایران به بررسی کوتاهی از زندگی این نخبه خوزستانی پرداختیم.

پذیرفته شدن در رشته داروسازی دانشگاه هندوستان

پروفسور هیبت الله کلانتری در سال 1335 در شهر گتوند از توابع استان خوزستان دیده به جهان گشود و دوران کودکی را در زادگاهش گذراند.

این چهره علمی ایران و استان خوزستان پس از سپری کردن دوران کودکی راهی مدرسه شد و در سال 1354 در رشته علوم طبیعی فارغ التحصیل شد.

پروفسور هیبت الله کلانتری در سال ۱۳۵۶ در امتحان اعزام به خارج از کشور پذیرفته شد و برای تحصیل در رشته داروسازی به دانشگاه کشور هندوستان رفت.

او در سال ۱۳۶۱ در دانشگاه بمبئی دوره پی اچ دی داروسازی را گذراند و در سال ۱۳۶۲ بورسیه دانشگاه کره جنوبی شد.

دکتر کلانتری در سال ۱۳۶۸ به کشور ایران بازگشت و به عنوان نخستین سم‌ شناس دارویی جمهوری اسلامی ایران در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اهواز استخدام شد.

ریاست دانشکده داروسازی

وی در تاریخ 12 بهمن ماه سال 1371 پس از دکتر سید محمد مرتضوی به عنوان رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز منصوب شد و خدماتی را در این سمت به دانشجویان و این دانشکده ارائه کرد.

پروفسور هیبت الله کلانتری به مدت 6 سال یعنی تا تاریخ 18 شهریور ماه سال 1377 به عنوان رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ایفای نقش کرد.

دکتر محمدکاظم غریب ناصری، دکتر علی اصغر همتی، دکتر اسکندر مقیمی پور، دکتر عبدالعظیم بهفر و دکتر اسکندر مقیمی پور افرادی هستند که از شهریور ماه سال 1377 تا شهریور ماه سال 1396 به عنوان روسای دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خدمت کردند.

اما از بیستم شهریور ماه سال 1396 با حکم رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز پروفسور هیبت الله کلانتری بار دیگر به عنوان رئیس دانشکده داروسازیاین دانشگاه منصوب شد تا دوباره در این سمت منشا خیر شود.

نگاشتن کتاب سم‌ شناسی نوین

پروفسور هیبت الله کلانتری نخستین سم‌ شناس دارویی ایران از مشاهیر و نخبگان علمی کشور و رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از قدیمی ‌ترین دانشکده‌ های داروسازی ایران است.

وی دارای دکترای سم‌ شناسی دارویی و استاد دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بود.

کتاب سم‌ شناسی نوین از جمله آثار به یادگار مانده از پروفسور هیبت الله کلانتری نخستین سم‌ شناس دارویی ایران و رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز است.

ارائه بیش از ۷۰ مقاله و خلاصه مقاله در مجلات داخلی و بین ‌المللی و چندین مقاله خارجی از تالیفات و حاصل تحقیقات پروفسور کلانتری در مرکز تحقیقات سم‌ شناسی و آزمایشگاه دانشگاه انگلستان است.

پروفسور کلانتری حدود ساعت ۲۲ روز سه شنبه شب ۳۰ اردیبهشت‌ ماه سال 1399 در زادگاهش شهرستان گتوند دچار سکته مغزی شد، که بلافاصله پس از سکته مغزی ابتدا به بیمارستان ۳۲ تختخوابی کارون گتوند، سپس بیمارستان خاتم الانبیا شوشتر و در نهایت برای ادامه درمان به بیمارستان گلستان اهواز انتقال یافت.

سکته مغزی در گتوند

در همین ارتباط حسن معتمد متخصص طب اورژانس و داماد پروفسور هیبت الله کلانتری نخستین سم شناس دارویی ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: پروفسور کلانتری حدود ساعت ۲۲ روز سه شنبه شب ۳۰ اردیبهشت ‌ماه در زادگاهش گتوند دچار سکته مغزی شد.

وی افزود: پروفسور بلافاصله پس از سکته مغزی ابتدا به بیمارستان ۳۲ تختخوابی کارون گتوند، سپس بیمارستان خاتم الانبیا شوشتر و در نهایت برای ادامه درمان به بیمارستان گلستان اهواز منتقل شد.

داماد پروفسور کلانتری گفت: پروفسور هیبت الله کلانتری در بخش ICU  جراحی اعصاب بیمارستان گلستان اهواز بستری و دکتر پویان علیزاده جراح مغز و اعصاب پزشک معالج وی است.

از دکتر امیدوار رضایی برای پیگیری سلامتی کلانتری مشورت گرفته شده و حدود ۹ جراح اعصاب و متخصص مغز و اعصاب و دیگر متخصصان در خصوص این موضوع نظر دادند که پروفسور کلانتری با توجه به وضعیت جسمی از انتقال به دیگر مراکز درمانی هیچ سودی نمی ‌برد لذا با توجه به اینکه تمام خدمات درمانی در بیمارستان گلستان امکان پذیر بود برنامه‌ای برای انتقال وی انجام نشد.

رحلت در سن ۶۴ سالگی

معتمد در خصوص علت سکته مغزی پروفسور کلانتری گفت: عوامل مختلفی مثل دیابت، فشار خون، سن، سابقه ارثی و خانواده ممکن است در سکته مغزی وی نقش داشته باشند.

با وجود تلاش فراوان تیم پزشکی در بیمارستان گلستان اهواز سرانجام پروفسور کلانتری پس سال ها تلاش و مجاهدت در عرصه داروسازی و سم‌ شناس دارویی، در سن ۶۴ سالگی بر اثر این سکته مغزی در روز دوشنبه پنجم خرداد ماه سال ۱۳۹۹ شمسی چشم از جهان فرو بست و به دیار باقی شتافت.

در پی درگذشت پروفسور هیبت الله کلانتری، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در پیامی درگذشت این دانشمند خوزستانی را تسلیت گفت.

استاندار خوزستان در پیام خود آورده است: خبر تأسف بار و حزن انگیز درگذشت دکتر کلانتری رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که از اساتید بنام و متعهد و اخلاق مدار بودند، موجب تألم خاطر اینجانب گردید. این ضایعه اسفناک را به خانواده محترم ایشان، دانشجویان و همکاران ایشان در دانشکده داروسازی و مردم شریف شهرستان گتوند تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت و علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی خواستارم."

تلاش برای تولید مواد ضدعفونی کننده

همچنین دکتر فرهاد ابول ‌نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پیامی این ضایعه را تسلیت گفت.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پیام خود گفت: بار دیگر حکمت الهی بر این قرار گرفت تا در این ایامی که جامعه دانشگاهی علوم پزشکی جندی شاپور درگیر بیماری مهلک کرونا است، استاد فرزانه مرحوم دکتر هیبت الله کلانتری رئیس فقید دانشکده داروسازی، از جهان فانی به دیار باقی سفر کند؛ سفری که برای ایشان آغاز آرامش ابدی و برای آنان که او را می ‌شناختند، مایه تاسف و تاثر فراوان است.

بدون شک تلاش ‌های وافر آن عزیز سفر کرده در جهت اعتلای نام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و نیز دانشکده داروسازی که با تربیت خیل عظیم دانش آموختگان داروسازی کشور و اقدامات جهادگونه ایشان در روزهای آغازین مبارزه با کرونا در جهت تولید مواد ضدعفونی کننده، تنها گوشه‌ ای از افتخارات آن مرحوم مغفور است، اما آنچه بیش از همه صفاتش، در خاطره‌ها خواهد ماند، ایمان، اخلاق نیک و راست کرداری کم نظیرش بود که برای سالیان متمادی در اذهان همکاران و دوستدارانش خواهد ماند.

روح بلندش در این ایام آسمانی، قرین رحمت الهی و جایگاه جاودانش، بهشت برین باد.

تلاش در راه گسترش علم و فناوری

در پی درگذشت پروفسور هیبت الله کلانتری، نخستین سم‌ شناس ایران از مشاهیر و نخبگان علمی کشور و رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دکتر محمود فاضل، دکتر یداله سهرابی و دکتر منصور آرزومند سه عضو داروساز شورایعالی سازمان نظام پزشکی این مصیبت را تسلیت گفتند.

سه عضو داروساز شورایعالی سازمان نظام پزشکی در پیام خود نوشتند: درگذشت بزرگمرد داروسازی مرحوم دکتر هیبت الله کلانتری ریاست دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اهواز را به خانواده محترم ایشان، جامعه پزشکی و ملت شریف ایران تسلیت عرض می نمائیم و در سوگ آن همکار سفر کرده نشسته و از خداوند متعال برای آن مرحوم آمرزش و غفران و رحمت واسعه  الهی و برای بازماندگان محترم صبر جمیل و اجر جزیل را آرزومندیم.

دکتر ایرج کاظمی نژاد رئیس پارک علم و فناوری خوزستان در پیامی درگذشت دکتر هیبت الله کلانتری رییس دانشکده داروسازی دانشگاه جندی شاپور اهواز را تسلیت گفت و نوشت: درگذشت تاسف برانگیز اندیشمند ارجمند مرحوم آقای دکتر هیبت الله کلانتری، رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه جندی شاپور اهواز که از اساتید بنام و متعهد بودند، موجب تأثر و تألم گردید.

مصیبت فقدان مدیر توانا و محققی که عمر پر برکت خود را در راه گسترش علم و فناوری سپری کرد، به جامعه علمی، شاگردان و به ویژه خانواده ایشان تسلیت می‌گویم و از خداوند بزرگ برای آن فقید سعید غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان معزا صبر و اجر مسالت دارم.

گزارش از حسین یزدی

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶:۲۸

شناسه خبر: 88164

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب