دستاوردهای علمی فناوران و مخترعان استان اردبیل در مقابله با ویروس کرونا

فناوران و مخترعان استان اردبیل با تکنولوژی‌های نوین برای مقابله با ویروس کرونا تجهیزات بروز را طراحی و ابداع کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ در ایام سخت شیوع ویروس کرونا، فناوران و مخترعان استان اردبیل پایاپای سایر مردم و جامعه پزشکی کشور دست به کار شده و برای مقابله با کرونا تجهیزات بروز را با تکنولوژی های نوین طراحی و ابداع کردند.

طراحی و نصب کابین ضدعفونی توسط تکنسین‌های بیمارستان سبلان

قادر برجی، معاون درمان تامین اجتماعی استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به اینکه غالب صاحب نظران بنا به مطالعات انجام گرفته معتقد هستند که مراکز درمانی می‌تواند منشا انتشار ویروس باشند از این رو برای اینکه پرسنل و همراهان بیمار از این ویروس در امان باشند و تسهیل در ضدعفونی صورت پذیرد، به همت واحد فنی و تکنسین‌های درمان تامین اجتماعی در کمتر از ۳ روز، ابداع و طراحی این کابین که دارای استاندارهای لازم بوده و به‌طور اتوماتیک فعال می‌شود با موفقیت پایان یافت.

وی با اشاره‌ به ابتکار نیروهای فنی مهندسی تامین اجتماعی استان افزود: ابداع و طراحی یک کابین ضدعفونی‌کننده توسط این عزیزان، کمک به‌سزایی به سیستم درمانی خواهد کرد‌ و افرادی که رفت‌آمد به بیمارستان دارند، در حین خروج گندزدایی شده و عاری از ویروس می‌شوند.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان اردبیل ضمن تقدیر از تلاش طراحان این کابین اظهار داشت: این حرکت به نوبه خود در سطح کشور بی‌بدیل بوده و دارای چندین شاخصه مهم از جمله بومی‌بودن ابزارآلات استفاده شده در این طراحی است.

تولید ست لوله ونتیلاتور

فناوران مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی به منظور مقابله با ویروس کرونا موفق به ابداع  ست لوله ونتیلاتور (EVA) شدند.

مهندس مهدی عبداله زاده مدیرعامل شرکت فرایند پیشرفته آینده ایرانیان نیز در این خصوص گفت: ست لوله ونتیلاتور EVA یکبارمصرف دارای طراحی مناسب برای اتصال به دستگاه ونتیلاتور بوده و ضد انسداد و فاقد هرگونه نشتی در سیستم است.

وی افزود: این ست دارای کانکتورهای محکم و مقاوم بوده و ضمن سازگاری با محیط زیست، در دو سایز بزرگسال و اطفال تهیه می‌شود.

عبداله زاده ادامه داد: دستگاه ونتیلاتور که اخیراً در کشور بومی سازی شده است، دستگاهی است که تنفس را برای بیمارانی که به طور طبیعی قادر به تنفس نیستند فراهم نموده و انتقال هوا از طریق لوله های ونتیلاتور به ریه بیمار صورت می گیرد.

طراحی و ساخت سامانه هوشمند پردازش تصاویر پزشکی

طراحی و ساخت توسط از دیگر اخبار مسرت بخش در حوزه علمی بود که نشان از قدرت ایمان و توان علمی فناوران و دانشمندان ایرانی در شرایط تحریم و سخت دارد.

فناوران مرکز رشد دانشگاه محقق اردبیلی در راستای تشخیص بیماران ناشی از ویروس کرونا سامانه هوشمند پردازش تصاویر پزشکی بر مبنای پلتفرم انعطاف‌پذیر (COVIEW)طراحی و ابداع کردند.

این سامانه قادر است انواع مختلفی از پردازش­‌ها جهت بهبود تصاویر و تشخیص دو بعدی مربوط به عارضه‌ها و نقاط غیرنرمال ناشی از بیماری‌های عفونی مانند کرونا بر بافت‌های ریه‌ها را اعمال کند که این قابلیت، به نوبه خود می‌تواند در تحلیل و بررسی عوارض مختلف بر روی بافت­‌های آسیب دیده توسط اپراتورهای پزشک بسیار سودمند باشد.

با اینکه سامانه«COVIEW»  به‌صورت اختصاصی برای پردازش بافت­‌های ریه و بررسی آسیب‌های ناشی از بیماری کرونا و پردازش بر روی تصاویر و نتایج سی ­تی ­اسکن مبتلایان به این بیماری با تکیه بر داده‌های معتبرِ اسکنِ ریه‌های افراد مبتلا به کووید-۱۹ طراحی و ساخته شده اما پلتفرم طراحی شده در این سامانه، قابلیت انعطاف‌‌پذیری بالایی برای بکارگیری در پردازش و آنالیز داده­‌های تصویریِ مربوط به سایر بخش‌های بدن از جمله توموگرافی مغز و ماموگرافی را نیز دارد.

ساخت سیستم تصفیه‌­کننده هوا و محیط

دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی موفق به ساخت سیستم تصفیه‌کننده هوا و محیط از عوامل بیماری‌زا شدند که فرآیند ضدعفونی را بدون استفاده از مواد و مایعات که در برخی موارد خود عامل آسیب به پوست و ریه هستند، انجام می‌دهد.

کاربرد این دستگاه در انبارهای دارویی، محیط‌های حمل‌ونقل فرودگاهی، بیمارستان‌ها و مکان‌هایی که نیاز به فیلتر کردن هوا و محیط دارند، است.

این دستگاه دارای یک سیستم کامپکت برای تصفیه هوا و اشیاء است که قیمت پیاده ‌سازی کم اما کارایی بالا و نیز مصرف جریان کم دارد که می‌تواند در سایزهای مختلف تولید شده و قابلیت نصب روی پایه و آویز از دیوار اماکن مختلف را دارا است.

میثم عباسی، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکاترونیک دانشگاه محقق اردبیلی، مسؤول واحد فناور سداس (SADAS)  مرکز رشد واحدهای فناوری این دانشگاه و طراح این سیستم اظهار کرد: این سیستم طوری طراحی شده تا در کمترین زمان ممکن فعال شود و طراحی ماژولار و کامپکت آن این قابلیت را دارد که بتوان از آن جهت ضدعفونی تجهیزات و لوازم نیز استفاده کرد.

وی افزود: این دستگاه برای تصفیه از تلفیق چند عمل استفاده می‌کند که تولید ازن برای از بین بردن باکتری‌ها و غیرفعال کردن ویروس‌ها یکی از آنها است.

عباسی تصریح‌کرد: سیستم ماژولار تصفیه‌کننده هوا و محیط از عوامل بیماری‌زا یک سیستم مرکب از چندین بخش است که شامل یونیت مکش هوا، یونیت تصفیه، فیلتراسیون و یونیت پمپاژ هوا است که دستگاه هوای محیط  را با مکش وارد محفظه کرده و آن را تصفیه می‌کند.

هوای وارد شده به محفظه­ دستگاه در چندین مرحله از جمله با مدار ویژه چندطبقه مولد O۳ تصفیه می‌شود و در مراحل بعدی پس از گذر از محفظه فیلتراسیون بر مبنای تابش UVC از یک لایه فیلتر نانو عبور کرده و هوای عاری از عوامل بیماری‌ زا وارد محیط می‌شود.

مدت زمان انجام این فرآیندها به محیطی که استفاده می شود و شدت آلودگی  بستگی دارد که بین ۴۵ ثانیه تا ۸۰ دقیقه متغیر است.

وی گفت: بر مبنای دانش فنی به دست آمده و مطالعه بر روی روش‌­های نوین ضدعفونی‌­سازی، یک سیستم محفظه‌­دار برای فرآیند فیلتراسیون تجهیزات پزشکی و مصرفی هم طراحی شده است که قابلیت قراردادن اشیاء در داخل محفظه وجود دارد و در طراحی و ساخت محفظه ضدعفونی‌کننده، از ترکیب UMFILTER و یک روش نوین و کارآمد دیگر استفاده شده است.

نخستین سیستم خودکار ضدعفونی‌کننده خودپرداز بانکی در اردبیل ابداع شد

نخستین سیستم خودکار ضدعفونی‌کننده اولتراسونیک خودپرداز بانکی در کشور توسط مبتکر جوان اردبیلی ابداع شده است.

زهرا فتحی اصل، مخترع این دستگاه اظهار کرد: این سیستم به‌صورت ۲۴ ساعته قابل استفاده است و با استفاده از آن، انتقال ویروس کرونا از طریق خودپرداز به صفر خواهد رسید.

وی افزود: این سیستم در جایی نصب می‌شود که احتمال سرقت آن وجود نداشته و هیچ مزاحمتی برای افراد هنگام استفاده از خودپرداز ندارد.

این پژوهشگر اردبیلی بیان کرد: ماده مورد استفاده در این سیستم، مورد تأیید سازمان غذا و داروی کشور است و شهروندان بدون هیچ گونه نگرانی در این ارتباط، می‌توانند پول، کارت بانکی، دست‌ها و حتی گوشی تلفن همران خود را با آن ضدعفونی نمایند.

ابداع دستگاه ضدعفونی‌کننده تمام اتوماتیک

علی شاهنده» جوان مخترع پارس آبادی در راستای مقابله با ویروس کرونا اقدام به طراحی و ساخت دستگاه ضدعفونی‌کننده تمام اتوماتیک دست و اشیاء کرد.

وی با اشاره به چگونگی عملکرد این دستگاه اظهار کرد: مکانیزم این دستگاه طوری طراحی شده که بدون تماس دست با کلید، سویچ و دیواره یا درپوش به‌صورت کاملا هوشمندانه هم با اشعه UV و هم بخار اولتراسونیک عمل می‌کند و به محض اتمام عملیات ضدعفونی اشیاء را خشک می‌کند.

شاهنده با بیان اینکه این دستگاه ضدعفونی در راستای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا موثر بوده و در عرض ۱۵ الی ۳۰ ثانیه کاملا محل مورد نظر را ضدعفونی می‌کند، بیان کرد: امتیاز این دستگاه این است که هم دست و هم اشیاء اعم از گوشی موبایل، کلید دستی، کارت‌های بانکی، ابزارآلات پزشکی، مهندسی و سایر وسیله‌های شخصی را ضدعفونی می‌کند.

این مخترع جوان پارس آبادی اذعان داشت: این دستگاه ضدعفونی کننده می‌تواند در تمامی اماکن عمومی و شخصی علی‌الخصوص بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، فروشگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو، اتوبوس‌ها و حتی در هواپیماها مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: ساخت این دستگاه تمام اتوماتیک یک‌ماه زمان برده و در اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی به ثبت اختراع رسیده که نمونه اولیه آن برای تولید انبوه در اختیار پارک علم و فناوری استان اردبیل قرار داده شده است.

زمان انتشار: پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵:۵۳

شناسه خبر: 88170

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب