خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

با ربات های درمانگر کروناویروس آشنا شوید/ ایران از اولین ربات هوشمند پرستار خود رونمایی کرد + فیلم و عکس

محققان کشورمان برای اولین بار در ایران از ربات هوشمند پرستاری به نام "نجات" رونمایی کردند که می تواند وظایف یک پرستار را در مراکز درمانی انجام دهد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طی ماه های اخیر ، بالغ بر 400 هزار نفر در سرتاسر جهان ، جان خود را بر اثر بیماری کرونا از دست داده اند. پزشکان و پرستان با حضور در خط مقدم مبارزه با این ویروس ، جزء افرادی هستند که احتمال ابتلا به این بیماری در آن ها خیلی زیاد است به همین دلیل متأسفانه تاکنون صدها تن از پزشکان جان خود را حین درمان بیماران کرونایی  از دست داده اند. استفاده از تکنولوژی های نوین همچون ربات ها می تواند خطر انتقال این ویروس را کاهش داده و همچنین نیاز به نیروی انسانی را کمتر کند . تاکنون کشورهایی همچون چین، آمریکا، ژاپن و ایتالیا برای کمک به پزشکان از ربات هوشمند استفاده کرده اند. در این زمینه ، خوشبختانه ایران با طراحی ربات "کیوان لایف بات" (نجات) به جمع کشورهای دارنده دانش ساخت ربات های هوشمند پرستار پیوست. در این گزارش به معرفی ربات های درمانگری که تاکنون برای پرستاری از بیماران کرونایی ساخته شده اند می پردازیم .

1- ربات پرستار Tsinghua

با شیوع کرونا در کشور چین، پزشکان این کشور تمام سعی خود را کردند تا آنجا که می توانند از تکنولوژی های نوین و هوشمند برای مقابله با این بیماری بهره ببرند . در این زمینه ، محققان دانشگاه چینگخوا در چین، رباتی طراحی کردند که در بحران کنونی می‌تواند کمک شایانی به تیم درمانی بیمارستان ها نماید. این ربات هوشمند که Tsinghua نام دارد قادر به تصویربرداری فراصوت، نمونه‌برداری از بزاق و معاینه‌ی اعضای بدن بیماران است و بدین ترتیب، کادر پزشکی نیازی به حضور در اتاق بیمار را ندارد.

در حال حاضر دو مورد از این ربات‌ها به بیمارستان‌‌ پکن و بیمارستانی در ووهان ارسال شده‌اند و مراحل آموزش کادر پزشکی برای کار با آن‌ها انجام شده است.

2- ربات Stevie

ربات Stevie یک ربات پرستار می باشد که دارای دست و سر انسان گونه است. این ربات برای حرکت از چرخ استفاده می‌کند. سازندگان Stevie بر این باورند که ظاهر دوستانه‌ی این ربات، در برقراری هرچه بهتر ارتباط با بیماران به آن ها  کمک خواهد کرد. بیماران با نگاه کردن به سر و صورت این ربات، متوجه خواهد شد که می‌توانند با او صحبت کنند و یا از او در انجام کارها کمک بگیرند.

Stevie نوعی کنترل‌گر خودکار برای انجام اموری است که به دخالت مستقیم پرستاران نیازی ندارند. به عنوان نمونه Stevie می‌تواند زمان مصرف دارو را یادآوری کند، همچنین می‌تواند دمای اتاق و یا روشنایی محیط را تنظیم کند. در صورتیکه بیمار به توجه پرستار و یا درمان‌های بیمارستانی نیاز داشته باشد، Stevie فرد مربوطه را آگاه می‌سازد. به عنوان نمونه برای کمک به بیماری که روی زمین افتاده، با پرستار تماس می‌گیرد و در صورت نیاز به آمبولانس، با اورژانس ارتباط برقرار می‌کند. صفحه‌ی نمایش روی سر Stevie می‌تواند در برقراری تماس‌های تصویری استفاده شود. به این شکل بیمار می‌تواند با دوستان و نزدیکان ارتباط کلامی برقرار نماید.

ربات Stevie می‌تواند سخن بگوید، متون را روی صفحه‌ی نمایش خود بنویسد ویا احساسات را با کشیدن صورتکی روی صفحه‌ی نمایش نشان دهد. به عبارتی Stevie نوعی راه حل همه فن حریف برای پاسخگویی به کلیه‌ی بیماران است.

3- ربات پرستار Tommy

ایتالیا یکی از کشورهایی است که در ماه های اولیه شیوع کرونا در جهان، آمار مبتلایان به این بیماری در آن به صورت فزاینده ای افزایش یافت. مسئولین این کشور به منظور مراقبت از بیماران و پزشکان اقدام به ساخت ربات هوشمندی به نام "Tommy" نمودند . این ربات هوشمند ، در رنگ های مختلف ساخته شده و حسگرهای پیشرفته ای بر روی سر آن قرار گرفته است و با استفاده از چراخ هایی که برای آن تعبیه شده می تواند حرکت نمایند .

هدف اصلی این ربات ها، کمک به پزشکان برای مبتلا نشدن به کرونا و گسترش این ویروس است. خواندن پیام های ارسالی ربات ها، به پزشکان این امکان را می دهد تا وارد بخش مراقبت های ویژه نشوند و علائم حیاتی بیماران را از روی صفحات رایانه ای که در اتاق های مجزا قرار دارند کنترل کنند.

4- ربات CloudMinds

یکی دیگر از ربات هایی که توسط محققین چینی برای مراقبت از بیماران ساخته شده است ربات CloudMinds می باشد . این ربات به تمیزکردن بخش و ضدعفونی سطوح می‌پردازد و دارو را درزمان‌های مشخص به بیماران تحویل می‌دهد و حتی به اندازه گیری دمای بدن بیماران می‌پردازد. ربات CloudMinds تاکنون در چندین مرکز پزشکی درکشور چین از جمله بیمارستان صحرایی شهر ووهان مورد استفاده قرارگرفته است.

این ربات حتی برای سنجش دمای مراجعه کنندگان به بیمارستان ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و با اندازه گیری دمای بدن افراد به کمک الگوریتم‌های هوش مصنوعی، افراد دارای تب را به تیم پزشکی معرفی می‌کند. قیمت هر یک از این ربات ها حدود ۱۷ تا ۷۲ هزار دلار برآورد شده است.

5- ربات باکتری کش UVD

یکی از مهمترین عوامل افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا، ماندگاری بالای آن بر روی وسایل می باشد. بیمارستان ها نیز به دلیل رفت و آمد بیماران کرونایی به منبع اصلی این بیماری تبدیل شده اند که در صورتی که به موقع محیط و وسایل آن ضد عفونی نشوند علاوه بر آلوده کردن مردم می تواند جان پزشکان و پرستاران را نیز به خطر بیندازد.

شرکت "بلو اوشن رباتیکس" (Blue Ocean Robotics) اخیرا رباتی موسوم "یو.وی.دی" (UVD) را توسعه داده است که به "ربات باکتری‌کش" معروف است. ربات "یو.وی.دی" می‌تواند پس از اینکه کار پرسنل بخش خدمات بیمارستان تمام شد، به تمام اتاق‌ها رفته و هر اتاق را در عرض چند دقیقه به طور کامل ضدعفونی کند. ربات برای ضد عفونی کردن اتاق، اشعه فرا بنفش منتشر می‌کند. عملکرد ربات مذکور به قدری خوب است که به گفته توسعه‌دهندگان این ربات می‌تواند ۹۹.۹ درصد باکتری‌ها را از بین ببرد. علاوه بر نکات فوق ربات یو.وی.دی همچنین دارای ۳۶۰ درجه پوشش است. شرکت "بلو اوشن رباتیکس" اعلام کرده است ربات یادشده می‌تواند ۹ تا ۱۰ اتاق بیمارستان را در عرض ۲ تا ۲.۵ ساعت تمیز و ضدعفونی کند.

6- ربات پرستار Walklake

معاینه کودکان توسط پزشکان و پرستاران برای چکاپ روزانه بیماری کرونا بسیار سخت می باشد چرا که بعضی از کودکان از پزشکان ترس دارند و همکاری لازم را به عمل نمی آورند. به همین دلیل محققین نوعی ربات به نام Walklake ساخته اند که می تواند با برقرار کردن ارتباط با کودکان شرایط جسمانی آن ها را بررسی نماید.

ربات Walklake که بدنه ای مکعبی شکل و صورتی کارتونی دارد، طی ۳ ثانیه دستان، چشمان و گلوی کودک را اسکن می کند. این ربات وجود هرگونه نشانه ای از بیماری (چشمان قرمز، حساسیت پوستی یا زخم هایی در دهان) را رصد می کند و کودک را به پرستار انسانی ارجاع می دهد. این ربات می تواند به طور روزانه گزارش هایی از سلامت کودکان در مدرسه تهیه کند و به این ترتیب از شیوع بیماری ها نیز اجتناب می شود.  Walklake مجهز به دوربین و دماسنج است و به همین دلیل می تواند نشانه های معمول بیماری مانند تب را در بدن کودکان ردیابی کند. همچنین در مواردی که پرستار و نیروی درمانی کافی وجود ندارد، سلامت افراد را بررسی می کند.

ایران نیز به جمع کشورهای دارای ربات پرستار پیوست

بعد از شیوع کرونا در ایران، علارغم تحریم های شدیدی که آمریکا برای بسیاری از بخش های ایران همچون صنایع پزشکی وضع نموده بود بسیاری از کشورها منتظر به زانو در آمدن ایران بودند؛ اما خوشبختانه از همان روزهای اول همه گیری این بیماری ، بسیاری از محققین کشورمان پا به میدان گذاشتند و توانستند بسیاری از نیازهای پزشکی کشور همچون کیت تشخیص این بیماری، انواع ماسک های نانو و ... را طراحی و روانه بازار نمایند. خوشبختانه بار دیگر محققان کشورمان با رونمایی از ربات پرستار «نجات» علاوه بر آن که به جمع معدود کشورهایی که دارای دانش ساخت این ربات های هوشمند هستند پیوست، توانست کمک شایعانی به پزشکان برای درمان بیماران کرونایی به عمل آورند .

"کیوان لایف بات" یک ربات پزشکی برای کمک رسانی به کادر پزشکی و درمان است. ایده طراحی و ساخت آن همزمان با شیوع کرونا و اوج گرفتن آن در کشور در اوایل سال جاری شکل گرفت و در نهایت با تلاش متخصصان یک شرکت دانش بنیان این ربات متولد شد. برقراری ارتباط تصویری و صوتی بین پزشک و بیمار، ارائه دارو و غذا به بیماران، پاکسازی فضای درمانی و اندازه گیری دما و سطح اکسیژن خون بیمار از ویژگی های این ربات هوشمند می باشد . ربات "نجات" با ویژگی‌های خود در زمان شیوع بیماری‌های با ضریب بالای انتقال، ارتباط درمانگر و بیمار را کم می‌کند .

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در مراسم رونمایی از این ربات گفت: زیست بوم فناوری و نوآوری با موفقیت توانسته است ضمن شناسائی نیازها، محصولات و خدمات کاربردی خود را در جامعه ارائه دهد و نمونه آن در بحران کرونا بیش از پیش برای مردم و مسئولان نمایان شد که دستاوردها و محصولات ایران ساخت نیازهای جامعه را رفع کردند. رونمایی از ربات پزشکی "نجات" هم اقدامی در همین راستا است. و شروع حرکت جدیدی در زمینه همیاری کادر درمان و بیمارستانی است و نفوذ فناوری های هوش مصنوعی رباتیک در صنعت بیمارستانی است این ربات همزمان با این رونمایی و به خدمت گرفته شدن در بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران در شهرهای قطر و روسیه نیز عرضه می‌شود.

مشاور معاون علمی و فناوری ادامه داد: این موضوع خود اثبات کننده وجود خلاقیت و توانمندی و اقتدار علمی جوانان این کشور است که نیازها را شناسایی و برای رفع آن اقدام می‌کنند.و از تهدید ها فرصت می سازند پس باید به آنها اعتماد کرد و فرصت داد و حمایت کرد. همانطور که امروز شاهد هستیم که شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها از تهدید جهانی یک فرصت ساختند.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹:۳۹

شناسه خبر: 88172

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب