استفاده از دانش و علم و انتقال آن به مزارع در خراسان شمالی ابتر مانده است/باید سیستماتیک و آکادمیک وارد این حوزه شویم

شماری از مسئولان و کارشناسان حوزه جهادکشاورزی با بیان اینکه انتقال دانش فنی به مزارع در این استان ابتر باقی مانده است گفتند: متاسفانه آموزش در حوزه کشاورزی در بخش انتقال دانش فنی به کشاورزان با موفقیت همراه نبوده است ، تولید در واحد سطح بسیار پایین است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، شماری از مسئولان و کارشناسان حوزه جهادکشاورزی با بیان اینکه انتقال دانش فنی به مزارع در این استان ابتر باقی مانده است گفتند: متاسفانه آموزش در حوزه کشاورزی در بخش انتقال دانش فنی به کشاورزان با موفقیت همراه نبوده است ، تولید در واحد سطح بسیار پایین است.

عملکرد تولید محصولات کشاورزی بسیار پایین 
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان مانه و سملقان با بیان اینکه عملکرد تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح بسیار پایین است افزود: متاسفانه در حوزه آموزش هنوز موفق عمل نکرده ایم و این حوزه در عمل موثر واقع نشده است.

باید سیستماتیک و آکادمیک وارد این حوزه شویم
وی با بیان اینکه باید سیستماتیک و آکادمیک وارد این حوزه شویم گفت: انتقال دانش فنی به مزارع را باید به روش‌های مختلفی انجام دهیم تا شرایط فعلی تغییر یابد چرا که عملکرد واحد تولید در مزارع هم اکنون منطقی و اقتصادی نیست و این یک نقطه ضعف برای حوزه کشاورزی است.

 

 حوزه کشاورزی بسیار هزینه و پر ریسک
وی با بیان اینکه حوزه کشاورزی بسیار هزینه و پر ریسک است گفت: بخشی از مشکلات این حوزه به ما کارشناسان بر می‌گردد و بخش دیگری نیز به حوزه جامعه هدف برمی‌گردد.

 

سطح سواد پایین بهره برداران مهم ترین مشکلات انتقال دانش به حوزه کشاورزی
وی سطح سواد پایین بهره برداران بخش کشاورزی را از مهمترین مشکلات انتقال دانش به حوزه کشاورزی دانست و افزود: خرده مالکی نیز در کنار سایر مشکلات بوده است، تا کشاورزان تمایلی برای انتقال دانش به مزارع نداشته باشند.

نبود دانش و علم در مزارع باعث شده تولیو منطقی و اقتصادی نداشته باشیم
وی افزود: نبود دانش و علم در مزارع باعث شده است که تولید منطقی و اقتصادی نداشته باشیم و بعضاً کشاورزان حتی زیان نیز می‌بینند، بیشتر حوزه کشاورزی در این شهرستان معیشتی است.


وی بر نهادینه شدن فرهنگ علم و دانش در سطح اراضی کشاورزی تاکید کرد و گفت : روش های نوین علمی باید در بین بهره‌برداران نهادینه شود و مهندسان در حوزه کشاورزی باید سعی کنند فرهنگ انتقال دانش را به باغداران و کشاورزان منتقل کنند.


وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: متاسفانه پایین بودن سطح سواد و عدم انتقال دانش به مزارع باعث شده است که کشاورزان رغبتی برای استفاده از علم و دانش نداشته باشند، متاسفانه میزان مصرف آب زیاد و تولید کم این امر را ثابت کرده است.


وی گفت: در بخش‌های مختلف به خصوص مزارع با زنبور عسل و سایر موارد نیاز به علم و دانش است تا بتوانیم به عملکرد خوبی برسیم.


وی گفت: البته در بخشی از مناطق این استان از نظر زیرساخت‌ها از جمله کانال های انتقال آب و سایر موارد مشکلاتی داریم که این حوزه نیز باعث شده است کشاورزان استقبال خوبی برای استفاده از علم و دانش نداشته باشند این در حالی است که در بخش هایی از شهرستان نیز امکانات و زیرساخت های لازم فراهم است اما در این عرصه نیز از دانش و علم بهره برده نشده است.

۸۲ هزار هکتار اراضی استان
وی با بیان اینکه شهرستان مانه و سملقان قطب کشاورزی استان است گفت: در این شهرستان ۸۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که سالانه بین ۱۹۲ هزار تن تا ۲۰۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی تولید می‌شود که بیشتر محصولات در حوزه زراعی شامل گندم، جو، پیاز، گوجه فرنگی و انواع دانه های روغنی و حبوبات است و همچنین در این شهرستان چهار هزار هکتار باغ نیز وجود دارد که سالانه بیش از ۱۷ هزار تن انواع محصول باغی تولید می‌شود .

 


وی افزود: همچنین در این شهرستان سالانه ۱۷ هزار تن انواع محصولات دامی تولید می‌شود، در مانه و سملقان ۳۵۰ هزار راس دام سبک وجود دارد.

 

بیش از ۱۲ هزار نفر بهربرداری کشاورزی
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان مانه و سملقان گفت: این شهرستان بسیار مستعد برای حوزه کشاورزی است که بیش از ۱۲ هزار نفر نیز بهره بردار بخش کشاورزی دارد و البته ۱۶ هزار نفر از جمعیت این شهرستان شاغل در بخش کشاورزی هستند.


وی گفت: بیشتر جمعیت شهرستان که شامل ۶۷ هزار نفر می شود به نوعی با روستا در ارتباط هستند و بیشتر شهرهای این استان نیز روستا شهر محسوب می شوند، هنوز اتکای مردم این شهرستان در بخش کشاورزی است.

۲هکتار گلخانه!!
وی در توسعه کشت های گلخانه ای تاکید کرد و گفت: متاسفانه تا پارسال تنها ۲ هکتار گلخانه در این شهرستان وجود داشت که برنامه داریم به ۲۵ هکتار برسانیم.


وی بر فعالیت هر چه بیشتر بسیج نظام مهندسی در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت : این بحث را باید بیشتر عملیاتی کنیم.


وی با بیان اینکه حدود ۱۰۰ نفر عضو نظام مهندسی در این شهرستان وجود دارد گفت: باید از این پتانسیل استفاده کنیم مهندسان با انتقال دانش خود بتوانند به افزایش تولید در حوزه کشاورزی کمک کنند.

 

رایگان بودن انتقال دانش در حوزه کشاورزی 
وی در بخش دیگری از سخنانش به رایگان بودن انتقال دانش در حوزه کشاورزی نیز اشاره ای کرد و افزود: متاسفانه این امر نیز تا حدودی باعث شده است که بهره‌برداران رغبتی نسبت به حوزه مهندسی در بخش کشاورزی نداشته باشند .


وی گفت : در بخش های مختلف به طور مثال در عمران مهندسان وارد حوزه کار شده‌اند و در این مسیر اشتغال ایجاد کرده‌اند و درآمد نیز برای خود به دست می‌آورند اما در حوزه کشاورزی این امر مغفول باقی مانده است.

 

انتقال دانش در حوزه کشاورزی نیز به بخش خصوصی واگذار شود
وی گفت: اگر انتقال دانش در حوزه کشاورزی نیز به بخش خصوصی واگذار شود و در این بخش کشاورزان هزینه کنند استقبال بیشتری از انتقال دانش انجام می شود.


رئیس جهاد کشاورزی شهرستان مانه و سملقان بر الگوی کشت به صورت علمی و اصولی تاکید کرد و افزود: در سال‌های گذشته الگوی کشت وجود داشته است اما باید این حوزه را گسترش بدهیم.

کشاورزان پشتوانه های اصلی انقلاب/از ظرفیت مهندسین جوان کشاورزی استفاده شود

ذکریا محمد یاران مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی در تولید پایدار انتقال دانش به بهره برداران تاکید کرد و گفت:  نقش مهندسین کشاورزی در انتقال یافته های علمی و کشاورزان به عنوان حلقه گم شده در افزایش عملکرد تولیدی بوده که نیاز می باشد بسیج و جهاد کشاورزی به عنوان نقطه اتصال عمل نموده و براساس منعویات مقام معظم رهبری از فن آوری روز از ظرفیت مهندسین جوان کشاورزی نیز استفاده کرد.

 

بسیج به عوان نیروی کارآفرین و فعال در همه عرصه ها
محمدیاران افزود: بسیج به عنوان نیروی کارآفرین و فعال در همه عرصه ها با توجه به نیاز انقلاب در حوزه کشاورزی احساس تکلیف نموده و ماننده سال های ابتدایی انقلاب که به کمک بسیج جهاد سازندگی منجر به موفقیت های عظیمی شد.


وی افزود: نظام مهندسی کشاورزی در برخی از اقدامات برون سپاری داشته است که خوشبختانه در این خصوص موفقیت‌هایی نیز حاصل کرده است.

 

وی گفت: برهمین اساس طرح بسیج همگام به کشاورزی در جهت علمی سازی کشاورزی در روستاها با هدایت امام جماعت و فرماندهان پایگاه های بسیج روستایی مورد پیگیری قرار خواهد داد و به کمک ویاری رساندن به کشاورزان که پشتوانه های اصلی انقلاب هستن به ندای معظم کل قوا در جهت خدمت رسانی به محرومین لبیک خواهد گفت.

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۷:۴۱

شناسه خبر: 88176

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب