علم و فناوری گزارش می دهد

بایدها و نبایدهای روابط جنسی در دوران کرونا/متخصصان عفونی چه می گویند؟

توصیه می ‌شود در صورت وجود علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس در همسر خود از ارتباط جنسی خودداری کنید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، چند ماهی است که ویروس کرونا در جهان شناسایی شده است و ده ها هزار نفر به این بیماری واگیردار مبتلا شده اند و بر اساس اعلام بهداشت جهانی تعداد زیادی از نقاط مختلف جهان به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

بیماری کروناویروس نخستین بار در جهان در شهر ووهان کشور چین شناسایی شد که افرادی در این شهر را مبتلا کرد و پس از آن در نقاط مختلف جهان افراد زیادی به آن ابتلا پیدا کرده اند.

مرگ 63  نفر بر اثر کرونا

اما در ایران نخستین افراد مبتلا به بیماری کروناویروس در روز چهارشنبه 30 بهمن ماه سال 1398 در استان قم شناسایی شدند که کم کم و به مرور مبتلایان به این بیماری در سراسر کشور پس از انجام آزمایش های مدنظر در استان های دیگر نیز شناسایی شدند.

بر همین اساس دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا اظهار کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی،  2 هزار 258 نفر بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به این بیماری در کل کشور به 143 هزار و 849 نفر رسید.

وی در ادامه بیان کرد: از بین مبتلایان جدید، 419 مورد بستری و 1839 نفر سرپایی و از افراد در تماس با مبتلایان بوده ‌‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  عنوان کرد: متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته،63  نفر از مبتلایان جدید کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری در کشور به 7627  مورد رسید.

جهانپور اضافه کرد: همچنین بین بیمارانی که بستری هستند 2543 نفر از بیماران حال نامساعدتری دارند و تحت مراقبت قرار دارند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون 112 هزار و 988 نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

بهبودی ۱۱ هزار و ۴۵۲ بیمار مبتلا  به کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا کنون 876 هزار و 492 آزمایش تشخیص کووید 19 در کشور انجام شده است.

همچنین علی احسان پور بعد سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی ‌شاپور اهواز درباره جدیدترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان خوزستان، اظهار کرد: مطابق آخرین اطلاعات دریافتی از آزمایشگاه ‌های تشخیص کرونا در خوزستان، از روز هفتم تا هشتم خرداد ماه ۵۸۰ مورد ابتلای قطعی به ویروس کرونا در خوزستان شناسایی شد.

وی اضافه کرد: از مجموع ۵۸۰ بیمار جدید، ۴۵۶ بیمار با نظارت مستمر کارشناسان مرکز بهداشت در قرنطینه خانگی و ۱۲۴ بیمار نیز بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی ‌شاپور اهواز تصریح کرد: با احتساب این ۵۸۰ نفر، کل مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۲ هزار و ۷۸۸ نفر در استان افزایش یافت.

احسان پور بیان کرد: در حال حاضر ۸۲۲ بیمار در بیمارستان‌ های خوزستان تحت درمان هستند و با تلاش ‌های مدافعان سلامت مردم، ۱۱ هزار و ۴۵۲ بیمار پس از بهبودی از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

گسترش کرونا در هنگام سرفه یا بازدم فرد بیمار

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی ‌شاپور اهواز گفت: متأسفانه در شبانه ‌روز گذشته، ۱۶ نفر از مبتلایان به این بیماری، جان خود را از دست دادند تا تعداد فوت‌ شدگان ناشی از کرونا به ۵۱۴ نفر برسد.

یکی از سوالاتی که در دوران شیوع بیماری کرونا ذهن خانواده ها را درگیر کرده این است که آیا ارتباط جنسی نیز سبب انتقال بیماری کرونا می شود یا خیر؟

بر همین اساس موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران که زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت دارد در مطلبی آورده است: با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان، مردم به دنبال پاسخ سوال‌ هایی هستند که از آن‌ ها در مقابل خطر ابتلا به این بیماری محافظت کند. یکی از راه های مهم و اصلی مقابله با ویروس، قطع زنجیره‌ انتقال است.

 یکی از سوالات مطرح شده در این زمینه این است که آیا ویروس کرونا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود یا خیر؟

شواهد موجود نشان می دهد این بیماری می تواند از طریق قطرات کوچک مترشحه از بینی یا دهان از فرد به فرد دیگر گسترش یابد که در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به بیماری کووید 19 گسترش می یابد.

ارتباط جنسی با همسر مشکوک به کرونا جایز نیست

قطرات آغشته به ویروس بر روی اشیا و سطوح اطراف فرد بیمار باقی می ماند و سایر افراد در صورت تماس با این سطوح و عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است آلوده شوند.

در مورد پایداری ویروس کووید 19 در دستگاه تناسلی، اطلاعات معتبری موجود نیست اما برخی مطالعات موردی بر روی سایر کروناویروس ها، نمونه های مثبت از دستگاه تناسلی خانم های مبتلا را نشان داده اند.

در مورد پایداری ویروس در دستگاه تناسلی زنان و مردان اطلاعات معتبری در دسترس نمی باشد اما با توجه به راه های ساده‌ انتقال ویروس، انتقال این ویروس در رابطه جنسی، با توجه به نزدیکی بدنی دو نفر با هم می تواند از طریق انتقال تنفسی قطرات از فرد مبتلا یا ناقل صورت گیرد لذا در موارد ابتلا یا مشکوک به ابتلا از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.

هر چند هنوز پاسخی مشخص برای انتقال ویروس کرونا از فرد آلوده به فرد دیگر از طریق تماس جنسی پیدا نشده است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد ولی پزشکان متخصص بیماری ‌های عفونی توصیه می کنند تماس جنسی با افراد کرونایی برقرار نشود.

در همین ارتباط دکتر مسعود مردانی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو کمیته کشوری کرونا اظهار کرد: ارتباط جنسی با همسر مشکوک یا مبتلا به بیماری کرونا در این موقعیت زمانی جایز نیست.

از ارتباط جنسی خودداری کنید

فوق تخصص بیماری ‌های عفونی اضافه کرد: حتی توصیه می ‌شود در صورت وجود علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس در همسر خود از ارتباط جنسی خودداری کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: امکان انتقال ویروس در ترشحات بدن مانند خلط گلو، عرق، خون، استفراغ، ادرار و مدفوع نه تنها در بیماری کرونا بلکه در تمام بیماری ‌ها وجود دارد و در سرویس ‌های بهداشتی به شست و شوی دقیق سرویس و دست و صورت خود توجه کنید.

عضو کمیته کشوری کرونا عنوان کرد: با وجود اینکه هنوز تحقیقات علمی کامل در خصوص ویروس کرونای جدید صورت نگرفته است و سرعت انتشار و انتقال ویروس در تماس با سطوح مختلف وجود دارد، به همین منظور تا حد امکان از تماس با هر سطح و ماده مشکوک خودداری کنید و اصول بهداشتی و ضدعفونی را به طور مرتب انجام دهید.

نمی ‌توان جواب برخی سوال‌ ها را پاسخ داد

مدیر گروه بیماری ‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به احتمال انتقال کروناویروس از راه تماس جنسی عنوان کرد: باید این ویروس و بیماری را بیشتر بشناسیم و در این شرایط باید این ‌گونه فکر کنیم که این ویروس ممکن است همه علائم را بدهد و از همه طریق منتقل شود.

دکتر سید محمد علوی در خصوص انتقال کروناویروس از طریق تماس جنسی، اظهار کرد: هنوز زمان زیادی از ورود این ویروس به جهان هستی و مملکت ما نگذشته است و نمی ‌توان جواب برخی سوال‌ ها را پاسخ داد.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: پیش از این بسیاری از مطالب گفته شده بود اما در عمل مشاهده کردیم که وضعیت بدتر بوده است؛ مثلا در ابتدا فکر می‌کردیم میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس ۲ درصد است اما اکنون مشاهده می ‌کنیم که مرگ و میر بسیار بیشتر از این رقم است.

علوی در گفت ‌و گو با ایسنا خاطرنشان کرد: اکنون مشاهده شده که میزان واگیری این ویروس نیز بسیار بیشتر از آن است که فکر می‌ کردیم و مشاهده می‌ شود علائم بیماری نیز بسیار فراتر از مواردی است که در ابتدا بیان می‌ شد.

کرونا ممکن است از راه تماس جنسی منتقل شود

وی اضافه کرد: ابتدا گفته می ‌شد که کروناویروس جدید، تنها سیستم تنفسی را درگیر می‌ کند اما  اکنون می ‌بینیم که قلب، مغز و حتی بویایی و چشایی را نیز درگیر می‌ کند.

مدیر گروه بیماری ‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: هنوز موارد زیادی در مورد کرونا وجود دارد که نمی ‌توانیم به آن ‌ها پاسخ دهیم زیرا باید این ویروس و بیماری را بیشتر بشناسیم.

وی با اشاره به احتمال انتقال کروناویروس از راه تماس جنسی نیز تصریح کرد: در این شرایط باید این ‌گونه فکر کنیم که این ویروس ممکن است همه علائم را بدهد و از همه طریق منتقل شود.

علوی در پایان تاکید کرد: درست است که اکنون می ‌گوییم بیشترین راه انتقال ویروس از طریق قطرات تنفسی و تماس با سطوح آلوده است اما این موضوع به معنی این نیست که این بیماری از راه‌ های دیگر منتقل نمی‌ شود. باید منتظر بمانیم تا تحقیقات و بررسی ‌های بیشتری انجام شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۴:۱۸

شناسه خبر: 88185

کلید واژه‌ها:
کرونا ویروس کرونای جدید تشخیص ویروس کرونا مقابله با ویروس کرونا جلو گیری از شیوع ویروس کرونا ویروس کرونا در ایران کرونا را شکست می‌دهیم کیت تشخیص کرونا واکسن کرونا کرونا در بهبهان کرونا در اندیکا کرونا در خرمشهر کرونا در خوزستان کرونا در باوی کرونا در گتوند کرونا در کارون کرونا در رامشیر کرونا در شادگان کرونا در دزفول کرونا در اندیمشک کرونا در هندیجان کرونا در شوش کرونا در اهواز کرونا در باغملک کرونا در قلعه تل کرونا در ایذه کرونا در رامهرمز کرونا در حمیدیه کرونا در دشت آزادگان درمان بیماری کرونا در آبادان درمان کرونا در آبادان کرونا در آغاجاری ساخت واکسن کرونا در آینده نزدیک کرونا در مینوشهر کرونا در مسجدسلیمان کرونا در ماهشهر کرونا در شوشتر کرونا در آبادان کرونا در هفتگل کرونا در کمین است کرونا در لالی کرونا در استان خوزستان کرونا در ایران خوزستان استان خوزستان خبرگزاری علم و فناوری خوزستان خبرگزاری علم و فناوری استان خوزستان
مطالب مرتبط :
تضعیف سیستم بدنی در بیماری ایدز منجربه مرگ می‌شود/ روابط جنسی اصلی‌ترین روش انتقال این بیماری است

پزشک عمومی ؛

تضعیف سیستم بدنی در بیماری ایدز منجربه مرگ می‌شود/ روابط جنسی اصلی‌ترین روش انتقال این بیماری است

ارتباط جنسی کنترل نشده، قرار گرفتن در برابر خون یا بافت آلوده، انتقال از مادر به فرزند در دوره بارداری، زایمان یا شیردهی، سه راه اصلی انتقال ویروس ایدز می‌باشد که شایع‌ترین روش نیز از راه ارتباط جنسی با فرد آلوده است.

تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

استاندار خوزستان:

مدارس اهواز، کارون، باوی و حمیدیه فردا تعطیل است

استاندار خوزستان گفت: مدارس شهرستان های اهواز، باوی، حمیدیه و کارون فردا شنبه ۲۲ شهریورماه به منظور گند زدایی و نظافت تعطیل است.

کودکان بی‌علامت ممکن است «ناقلان خاموش کرونا » در جامعه باشند

به دلیل شرایط موجود کرونا

مدارس خوزستان ۱۵ شهریور بازگشایی نمی شوند/ بهبهان، امیدیه و آغاجاری در وضعیت قرمز

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلام مخالفت با بازگشایی مدارس خوزستان به صورت حضوری از نیمه شهریور اعلام کرد: این موضوع از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا تصویب و قطعی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب