نخبه جوان کرمانی خبر داد:

تولید دستگاه فرابنفش ضد انتشار ویروس کرونا

جابر سعید گفت : دستگاه پرتابل ضدعفونی کننده یو وی برای ضدعفونی کردن انواع تجهیزات شخصی، دندانپزشکی، پزشکی، آرایشگاهی و…طراحی شده است که توسط شرکت های وابسته به سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان کرمان حمایت و برای تولید انبوده ساخته شده است.

ضد عفونی کردن محیط به وسیله نور فرابنفش روش نوینی نیست بلکه این روش اولین بار در سال ۱۸۷۹ میلادی اختراع شد که در ابتدا از این نور برای تمیز کردن محیط های عفونی استفاده می شد؛ اما با گسترش علم ، د رحال حاضر پرتوی فرا بنفش به عنوان یکی از راه های موثر استریل کردن محیط به حساب می آید زیرا امواج فرابنفش طول موج کوتاه تری نسبت به نور مرئی دارند بنابراین می توانند به داخل باکتری ها نفوذ کرده و آن ها را از بین ببرند.

جابر سعید مدیر و مخترع شرکت نکتا در گفتگو با خبرنگار ما در  اشاره به وضعیت جدید زندگی فعلی و شیوع ویروس کرونا در جهان گفت: همیشه در شرایط حساس مانند جنگ، فرآیند های طراحی و تولید به سرعت انجام می شود، در طی چهار ماه گذشته که ویروس کرونا جهان را فراگرفته است همه ی محققان برای نابودی این ویروس در تلاش هستند.

وی با بیان اینکه در بحران ها اتفاقات و تغییراتی رخ می دهد که به یک فرهنگ در جامعه تبدیل می شود،  تصریح کرد: ویروس ها و میکرو ارگانیسم ها قابل دیده شدن نیستند بنابراین همیشه خطر آفرین هستند و  باید از ورود آن ها به بدن جلوگیری شود که فرایند ضدعفونی و رعایت بهداشت در مردم باید به یک فرهنگ تبدیل شود.

سعید با اشاره به اینکه دستگاه یو وی نتکا در راستای ضدعفونی اجسام ساخته شده است ابراز کرد: محفظه یو وی نتکا به صورت رو میزی طراحی شده است و علاوه بر راندمان بالای ضد عفونی اجسام و وسایل، از امنیت بالا جهت محافظت از کاربر در برابر تابش اشعه برخوردار می باشد.

مدیر شرکت نتکا ادامه داد: این دستگاه شامل محفظه سه لایه و سیستم کنترل هوشمند با تایمر قابل تنظیم با پیش فرض پنج دقیقه می باشد که کنترل این سیستم به دو صورت زمانی و کنترل از راه دور انجام می شود در نتیجه برای ایمنی هرچه بیشتر این سیستم تا قبل از تخلیه افراد از محیط فعال نمی شود و به محض حضور افراد در زمان فعال سازی بلافاصله قطع می شود.

مخترع جوان با بیان اینکه این دستگاها  قابلیت آن را دارد که برای انواع ویروس استفاده شود گفت: یک زمان پیش فرض در نظر گرفته شده است که می تواند باکتری را از بین ببرد بنابراین انواع مختلف میکروارگانیزم  بررسی شده است و بر روی تمامی ویروس ها تاثیر مثبت داشته است و آن ها را از بین برده است.

وی با بیان اینکه این دستگاه مورد تایید بیمارستان فاطمه الزهرا (س) کرمان قرار گرفته است عنوان کرد: از لحاظ تئوری به این نتیجه رسیده ایم که این دستگاه قابلیت از بین بردن ویروس کرونا را دارد اما تنها مرجعی که می تواند آن را ثابت کند انستیتو پاستور تهران است که در حال حاضر این دستگاه در صف تایید می باشد.

جابر سعید مدیر شرکت نکتا در پایان تاکید کرد: این دستگاه برای ضدعفونی کردن انواع تجهیزات شخصی، دندانپزشکی، پزشکی، سالن های زیبایی، مهد ها و…. قابل استفاده می باشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 88195

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب