مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان:

محیط زیست و حفظ تنوع ز یستی یکی از دغدغه های مهم است

مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان با تبریک ۱۵ خرداد (۵ ژوئن) روز جهانی محیط زیست گفت: طبیعت، بسان مادری مهربان انسان را در دامن خود می پروراند و سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه های خود را به پای او می ریزد. تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده اند تا به قانون و نظام طبیعت پیرامون خود گردن نهند و خود را با آن سازگار کنند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را دگرگون کرده است

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ امید ذاکری صبح امروز در یک گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما در بندرعباس با اشاره به تاریخچه این روز گفت:  هر سال روز 15 خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال 1972 یعنی 36 سال پیش بر می‌گردد. در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP ( برنامه محیط زیست سازمان ملل ) شد. هم اکنون 36 سال است که UNEP در سراسر جهان مراسم ویژه‌ای را به مناسبت این روز برگزار می‌نماید. هدف از برگزاری چنین مراسمی جلب توجه عمومی به مسایلی است که محیط زیست را آلوده می‌سازد. هر سال نیز یکی از مسایلی که شدیدا محیط زیست را تهدید می کند به عنوان موضوع این روز انتخاب می شود.

وی افزود: متأسفانه، آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر عمیقی در جهت نابودی و تهدید محیط زیست از خود بر جای گذاشته است، چنان که اکنون، از مهم ترین عوامل تخریب محیط زیست شناخته می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: در حقیقت تنوع زیستی نوعی بیمه طبیعت است در مقابل حوادث بد و ناگوار. تنوع زیستی حکمت مجسم خالق بی همتاست. تنوع زیستی، وجود تمام مخلوقات الهی با نظم ذاتی بر روی کره زمین است. تنوع زیستی تفاوت در ژن های به وجود آورنده یک گونه با تمام گونه ها است. تنوع زیستی تفاوت رنگ چشم و موهای فرزند با والدین است.

وی تاکید کرد: تنوع زیستی برای انسان بسیار مهم می باشد زیرا تنوع و افزایش گونه های گیاهی به معنی افزایش محصولات غذایی برای انسان و تنوع و افزایش گونه های جانوری به معنی پایدار بودن محیط زیست در جهت تعادل طبیعت می باشد.

این مقام مسئول بیان داشت : طیف وسیعی از غذاها، میوه‌ها و گیاهانی که به اشکال مختلف اعم از دارویی و غذایی استفاده می‌کنیم، برداشت از رودخانه‌ها و دریاها، انواع جلبک‌ها، ماهی‌ها و درختان، غلات و حتی حیوانات اهلی به تنوع زیستی وابسته است و اگر زیستگاه‌ها را حفظ نکنیم از لحاظ تامین این منابع غذایی دچار لطمات بسیار خواهیم شد. آسیب‌های ناشی از تخریب و از بین رفتن تنوع زیستی، مردم محلی را بیش از سایر گروه‌ها تهدید می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت حفط تنوع زیستی برای جانداران خصوصا انسان ها گفت: زندگی در محیط زیست سالم و طبیعی حق همه موجودات کره زمین‌ است و حیوانات یکی از اصلی‌ترین چرخه‌های اکوسیستم طبیعی و از عوامل تأثیرگذار بر سالم ماندن محیط زیست‌اند.

ذاکری در پایان تاکید کرد: در حال حاضر محیط زیست به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کشورهای جهان تبدیل شده است. برداشت بی‌‌اندازه از جنگل‌ها، کم شدن منبع‌های آبی، انقراض حیوانات بر اثر شکارهای غیرقانونی، آلودگی هوا و دریا از اصلی‌ترین چالش‌های محیط زیست در سراسر جهان‌اند که فعالان این حوزه برای کنترل کردن و بهبود آن‌ها تلاش می‌کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲:۳۹

شناسه خبر: 88234

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب