هنگام سرفه آب دهان تا چه مسافتی و با چه سرعتی پرتاب می‌شود؟

آیا حفظ دو متر فاصله با دیگران میتواند تضمین کننده ایمنی شما در برابر قطرات سرفه باشد؟ از زمان شیوع کرونا و بحث درباره فاصله گذاری اجتماعی در راستای قطع زنجیره انتقال، محققان در سراسر دنیا تحقیقات گسترده ای درباره انتقال ویروس از طریق قطرات بزاغی آغاز کرده اند. شبیه سازی های جدید درباره مسافتی که قطرات الوده میتوانند طی کنند به ما چه میگوید؟

طبق یک مدل‌سازی جدید توسط فیزیکدانان، آب دهان ناشی از سرفه، اگر در نسیم ملایم باشد، می‌تواند تا 6 متر (بیش از 19 پا) را در 5 ثانیه طی کند. بیشتر علم در مورد انتقال ویروس از طریق هوایی – مخصوصا ویروس کرونا که موجب کووید 19 می‌شود – نامطمئن است، پس باید قبل اعمال کردن آن‌ها به بیماری کنونی با احتیاط رفتار شود. محققان می‌گویند که یافته‌ی آن‌ها بدین معنی است که هشدار رسمی «دو متر فاصله را رعایت کنید» ممکن است برای جلوگیری از برخی از بیماری‌های قابل انتقال از طریق هوا کافی نباشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Iflscience، دانشمندان یک مدل کامپیوتری را اجرا کردند که طی کردن مسافت 1008 قطره‌ی آب دهان را با در نظر گرفتن متغیرهایی مانند فشار، سرعت مایع، دما، جرم قطره، و موقعیت قطره شبیه ‌سازی کرد. یک سرفه می‌تواند اگر توسط یک باد ملایم با سرعت 4 کیلومتر در ساعت (2.5 مایل در ساعت) پیش رانده شود، قطرات آب دهان را تا 6 متر در هوا پرتاب کند. اگر باد شدیدتر باشد، مثلا حدود 15 کیلومتر در ساعت (9 مایل در ساعت)، چون ابر آب دهان پراکنده‌تر می‌شود، تعداد قطراتی که تا 6 متر پرتاب می‌شوند کم‌تر می‌شود.

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که آب دهان ناشی از سرفه در فضاهای باز مسافت شگفت‌آوری را طی می‌کند

با این وجود، موارد دیگری وجود دارد که قبل از اعمال این یافته‌ها باید به‌یاد داشته باشیم. برای مثال، متغیرها و عوامل محیطی دیگری می‌توانند وجود داشته باشند که در این مدل کامپیوتری در نظر گرفته نشده‌اند. مهم‌تر از آن این است که در این مدل فقط پرتاب ذرات آب دهان در نظر گرفته شده و دوام ویروس در هوا بررسی نشده است.

سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر، نه تنها بر اهمیت استفاده از ماسک، بلکه بر اهمیت استفاده معقول و مناسب از تمامی تجهیزات حفاظت شخصی تاکید دارد. این امر، به ویژه در پروسه تعویض لباس و اقدامات بهداشت دست، نیازمند رفتار صحیح و دقیق کادر درمانی است. سازمان جهانی بهداشت، علاوه بر توصیه به آموزش این موارد به پرسنل، به فراهم آوردن تجهیزات حفاظت شخصی و سایر امکانات و مایحتاج مورد نیاز پرسنل نیز توصیه می­‌کند.

در آخر، این سازمان بر اهمیت بسیار زیاد رعایت بهداشت دست­‌ها، آداب عطسه و سرفه، پاکسازی و ضدعفونی محیطی و نیز حفظ فاصله فیزیکی و اجتناب از داشتن تماس نزدیک و محافظت نشده با افراد دارای تب یا علائم تنفسی، تاکید می­‌کند.

از بارزترین علائم کووید-19 تب و خستگی بوده و ممکن است احساسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا داشته باشید. اما در حدود نیمی از بیماران، سرفه نیز وجود دارد. با توجه به اینکه کووید-19 باعث تحریک بافت ریه می‎شود، سرفه‎های ناشی از این بیماری خشک و مداوم بوده؛ همراه با تنگی نفس و درد عضلانی است. با پیشرفت بیماری، بافت ریه پر از مایعات شده و به دلیل عدم رسیدن اکسیژن کافی به بدن، تنفس بسیار مشکل خواهد شد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۰:۴۶

شناسه خبر: 88240

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب