هشدار محقق UCL : ویروس کرونا می‌تواند در برابر واکسن یا دارو مقاومت کند!

تحقیقی جدید نشان می دهد برخی رشته های ویروس کرونا در حال سازگاری با انسان ها است. محققان شواهدی از جهش برخی شاخه‌های ویروس کرونا یافته‌اند که نشان می‌دهد این پاتوژن هرچند در خفاش‌ها وجود دارد در حال سازگاری با انسان‌ها است. این روند نشان دهنده جهش ژنتیکی در ویروس است که ممکن است واکسن و درمان های این بیماری را بی اعتبار کند.

با آنالیز ژنوم ویروس موجود در بدن بیش از 7500 نفر که مبتلا به کووید 19 هستند، تیمی از دانشگاه کالج لندن الگوهای گوناگونی را در ژنوم ویروس مشخص کردند تا به تولید دارو و واکسن بیماری کمک کنند. در این مطالعه، نزدیک به 200 جهش ژنتیکی در ویروس شناسایی شد که ممکن است مشخص کند ویروس چگونه تکامل یافته و با شرایط میزبان انسانی خویش سازگار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس دیلی، محققان یافتند که بخش بزرگی از گوناگونی ژنتیکی جهانی ویروس در کشورهایی پیدا می‌شود که بیشترین تعداد مبتلایان را داشته‌اند. پروفسور «فرانسوا بالو»، یکی از محققان این مطالعه، می‌گوید: «تمامی ویروس‌ها به‌طور طبیعی جهش پیدا می‌کنند. جهش‌ها فی‌نفسه چیز بدی نیستند و مدرکی وجود ندارد که اثبات کند ویروس کووید 19 سریع‌تر یا کندتر از حد انتظار جهش پیدا می‌کند. تا به این‌جا نمی‌توانیم بگوییم که ویروس رفته‌رفته کم‌خطرتر می‌شود یا مرگبارتر و مسری‌تر.»

آیا ویروس SARS-Cov-۲ نسبت به داروها مقاومت خواهد کرد؟

جهش‌ها، یا تغییرات کوچک ژنتیکی، که در این مطالعه شناسایی شدند، به‌طور یکسان در سراسر ژنوم ویروس پراکنده نشده بودند. برخی از بخش‌های ژنوم جهش‌های بسیار اندکی داشتند و محققان معتقدند این بخش‌های بدون تغییر ویروس می‌توانند بهترین هدف برای داروها و واکسن‌ها باشند.

پروفسور بالو توضیح می‌دهد: «یک چالش بزرگ در شکست دادن ویروس این است که واکسن یا دارو ممکن است بعد از جهش ویروس دیگر موثر نباشد. اگر ما تلاش‌های خود را روی بخش‌هایی متمرکز کنیم که احتمال جهش‌شان کم‌تر است، شانس بیشتری برای تولید واکسن یا داروهای موثر در درازمدت را داریم.»

مطالعه روی ویروس نشان داده پروتئین اسپایک کووید ۱۹ به دلیل شکل خود می‌تواند بسیار راحت تر از سارس به سلول‌های بدن انسان بچسبد. این تمایز به محققان کمک کرد تا گسترش سریع کووید ۱۹ در سراسر جهان را درک کنند. محققان اکنون نگران آن هستند که جهش‌های پروتئین اسپایک این ویروس ادامه یابد، زیرا این جهش‌ها رفتار ویروس را تغییر می‌دهد. همانطور که گفته شد در حال حاضر پژوهشگران سراسر جهان برای توسعه واکسن روی رفتار پروتئین اسپایک تمرکز کرده‌اند اگر تغییرات این پروتئین‌ها بسیار زیاد باشد، احتمالاً واکسن‌های تولید کارآمد نخواهند بود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۵:۲۴

شناسه خبر: 88242

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب